Świąteczne zwroty prezentów – nie odkładaj nietrafionych na półkę


Świąteczne zwroty prezentów
Świąteczne zwroty prezentów

Zwroty prezentów świątecznych do sklepów internetowych, w których zostały zakupione to być może odarcie grudniowej atmosfery z jej specyfiki. Jest jednak rozsądnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy sweter okazuje się za mały w pasie, czytnik e-booków przegrywa z tradycyjną książką, a nowe perfumy wcale nie urzekają nutą zapachową. Co zrobić w sytuacji, gdy prezent świąteczny okazał się kompletnie nietrafiony? Fala grudniowych emocji już minęła; czas na rzeczywistość – a ta coraz częściej niesie w styczniu prawdziwą falę przesyłek nie ze sklepów, ale do e-platform handlowych. Powód to świąteczne zwroty prezentów – przekazywanie, zgodnie z prawem, produktów które z różnych względów nie spełniły założeń i oczekiwań. Jak dokonać tego typu zwrot towaru i na co zwrócić uwagę składając zamówienie na usługi kurierskie?

Tani kurier obniża koszty dostawy

Przede wszystkim należy pamiętać o jednym: choć bywają sklepy internetowe, które biorą na siebie cenę dostawy towarów od klienta, standardem jest jednak scedowanie wysyłki na nadawcę. Bywają oczywiście sytuacje takie jak wykorzystanie Paczkomatów do oddania odzieży do e-sklepu. Często bywa jednak tak, że do klient musi wybrać firmę kurierską – i zwykle robi to pod kątem optymalizacji ceny. Planując (po)świąteczne zwroty prezentów warto wykorzystać możliwości porównywarki cen usług kurierskich. Różnice w koszcie dostawy mogą sięgać – w przypadku Polski – nawet kilkunastu złotych. To sporo biorąc pod uwagę, że zamówienie kuriera w większości przypadków sprowadza się do kontaktu online i oczekiwania na odbiór. Czas doręczenia czy inne kwestie usługi schodzą na drugi plan.

Zwrot towaru do sklepu – na co zwrócić uwagę?

Planując – określając to formalnie – odstąpienie od umowy na odległość i zwrot do sklepu należy zwrócić uwagę na aspekty prawne. Warto pamiętać, że:
  • zwrot towaru jest prawem klienta, a nie uprzejmością ze strony sklepu
  • klient ma prawo odstąpić od zakupu na odległość w ciągu 14 dni
  • nie musi w takiej sytuacji podawać przyczynę zwrotu towaru.
  • składając oświadczenie ma obowiązek zwrotu towaru w ciągu dwóch tygodni. Początek terminu liczy się od dnia, w którym kurier dostarczył produkt.

Jak oddać towar do e-sklepu przez internet?

Świąteczne zwroty prezentów nie muszą oznaczać utraty czasu na czekanie przed okienkiem pocztowym. Zamów kuriera online – kilka klików wystarcza do tego, by wskazać datę odbioru przesyłki i opłacić ją przez internet. Wcześniej warto sprawdzić regulamin danego sklepu internetowego. Duże marki zapewniają możliwość bezpłatnego zwrotu zakupionych produktów na koszt sprzedawcy. Współpracują jednak z konkretnymi przewoźnikami. Mniejsze podmioty na darmowe zwroty patrzą niechętnie, ale oddanie paczki z nietrafionym prezentem nie musi być drogie. Sprawdzenie cen i weryfikacja, który kurier danego dnia jest najtańszy wystarczy, by znacząco obniżyć koszty wysyłki.