Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę kurierską?


Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę?
Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę?

Zmierzyć przesyłkę kurierską – przecież to proste! Okazuje się, że mierzenie paczek nie jest tak proste jakby się wydawało. Zmierzenie przesyłki standardowej to nic trudnego. Wystarczy mieć miarkę i zapakowaną przesyłkę, którą mierzymy na krawędzi długości, szerokości i wysokości.

Najtrudniej jest jednak zmierzyć przesyłkę o niestandardowym wyglądzie. Może to stanowić nie lada wyzwanie. Z naszych obserwacji wynika, że w transporcie kurierskim jest wiele takich przesyłek. Stanowią je m.in. zderzaki, spojlery, rowery, błotniki.

Wymiary zderzaka

Wymiary zderzaka - jak zmierzyć przesyłkę kurierską
Wymiary zderzaka

Przesyłki o nieregularnych kształtach traktowane są jako przesyłki niestandardowe i podlegają dodatkowej opłacie za transport. Zwróć uwagę przy dokonywaniu pomiarów zderzaka – jest to przedmiot o dużych wymiarach na granicy dopuszczalnych wymiarów przesyłek podejmowanych przez firmy kurierskie. Zaniżenie wymiarów zderzaka może spowodować naliczenie dodatkowych opłat w wysokości nawet kilkuset złotych. Pamiętaj, że kurier nie dokonuje pomiarów i może przyjąć zderzak do transportu, właściwy pomiar nastąpi w sortowni, a następnie firma kurierska doliczy dopłatę za transport. (np. duża paczka UPS – 120 zł, przekroczenie wymiarów UPS – 555 zł)

Wymiary zderzaka po zapakowaniu

Wymiary zderzaka po zapakowaniu
Wymiary zderzaka po zapakowaniu

Jeżeli wysyłany przedmiot dodatkowo zabezpieczysz na czas transportu lub umieszczasz go w kartonie pamiętaj, że wpływa to na wymiary przesyłki. Zmierz dokładnie przesyłkę po jej zapakowaniu. Jeżeli masz wątpliwości czy Twoja paczka nie jest za duża do transportu – skontaktuj się z nami, nasi konsultanci pomogą Ci w weryfikacji wymiarów. Wszystkie dopuszczalne wymiary są opisane w cenniku oraz naszej pomocy: Maksymalne wymiary i waga przesyłki

Jak nie mierzymy zderzaka

Jak nie mierzymy zderzaka - jak zmierzyć przesyłkę kurierską
Jak nie mierzymy zderzaka

Powyżej zamieszczamy przykład jak nie mierzyć zderzaka. Zastanawiało nas dlaczego część klientów wysyłając zderzak samochodu osobowego podaje jego wymiary jako: 20 x 20 x 20 cm 🙂 Niestety taki pomiar skutkuje dodatkowymi, wysokimi dopłatami. Pomiar musi być dokonany w najbardziej oddalonych punktach na wysokości, szerokości oraz długości zapakowanej przesyłki. Pamiętaj, że jeżeli nasz formularz po wpisaniu wymiarów pokazuję w miejscu ceny “brak oferty” to znaczy, że przesyłka jest za duża i nie posiadamy oferty na transport takiego przedmiotu. Zaniżenie wymiarów przesyłki będzie skutkowało naliczeniem wysokiej dopłaty przez firmę kurierską.

Jak zmierzyć wybrzuszony karton?

Przesyłka niestandardowa - wybrzuszony karton - jak zmierzyć przesyłkę kurierską
Przesyłka niestandardowa – wybrzuszony karton
Przesyłka niestandardowa - wybrzuszenie w miejscu zamknięcia - jak zmierzyć przesyłkę kurierską
Przesyłka niestandardowa – wybrzuszenie w miejscu zamknięcia

Kartony, w których wysyłane są przedmioty nie zawsze są dobrze dobrane względem ich zawartości. W okresie świątecznym często chcemy wysłać jak największe prezenty, które czasem aż nie mieszczą się w kartonie ? Zwróć uwagę czy karton po zapakowaniu nie jest wybrzuszony, czy zamkniecie kartonu nie jest wybrzuszone w miejscu zaklejenia taśmą. Zmierz przesyłkę w najszerszym miejscu wliczając wybrzuszenia, a nie tylko na krawędzi kartonu ?

Przesyłki kurierskie niestandardowe – folia strecz

Przesyłki niestandardowe - folia strecz
Przesyłki niestandardowe – folia strecz

Folia strecz to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczania przesyłki. Niestety folia ta utrudnia transport przesyłek na transporterze w sortowni firmy kurierskiej – przez co przesyłka traktowania jest jako niestandardowa. Kontrowersyjny bywa także pomiar przesyłki owiniętej folią strecz. Pomiar dokonywany jest przez lasery, każde zagięcie folii, fałdy lub odstający kawałek foli ciągnący się za przesyłką (nawet wynikający z uszkodzenia w trakcie transportu) może wpływać na większe wymiary w trakcie weryfikacji w sortowni. Udowadnianie wymiarów w takich przypadkach jest bardzo trudne i powoduje wiele nerwów w trakcie całego procesu. Dobrą praktyką jest zrobienie zdjęcia przesyłki przed wysyłką dokumentujących jej faktyczny wymiar.