Wysyłka towarów niebezpiecznych – na co zwrócić uwagę?


Wysyłka towarów niebezpiecznych
Wysyłka towarów niebezpiecznych

Świadomość, przepisy, gabaryty, odpowiednie klasyfikacje – wysyłka towarów niebezpiecznych to spore zestawienie punktów, które są obowiązkowe, aby towar dotarł do odbiorcy. Co powinno zwrócić szczególną uwagę, gdy przesyłka kurierska ma objąć produkty stanowiące potencjalne zagrożenie?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, wysyłka towarów niebezpiecznych nie jest procedurą okazjonalną, rzadką i sporadyczną. Realia biznesowe, szybkość realizacji i zaawansowanie technologiczne firm sprawia, że specyficzne ciecze – ale też np. farby – wysyłane są codziennie. Co więcej: firmy kurierskie za produkty o statusie zagrożenia uznają np. perfumy.

Jakie towary uznawane są za niebezpieczne?

Definicja jest stosunkowo prosta: ciekawie pochodzi do tego firma kurierska TNT. Zakłada, że to każdy przedmiot, który wymaga szczególnego traktowania. A ono wynikać może nie tylko z np. specyfiki chemicznej przewożonego asortymentu. Dla TNT przesyłki niebezpieczne to także te, które mogą spowodować uszkodzenie ciała kierowcy lub odbiorcy, a także zniszczyć inne paczki.
Zaskakująca może być przykładowa lista towarów niebezpiecznych. Ich klasyfikacja obejmuje przedmioty codziennego użytku. Wysyłka towarów niebezpiecznych to w praktyce np.:

  • baterie litowe
  • farby i lakiery
  • perfumy
  • aerozole.

Powód? Wysyłka baterii litowych, jeśli nie są odpowiednio zapakowane, może doprowadzić do ich uszkodzenia, a co za tym idzie – przegrzanie i zapłon. Z kolei produkty na bazie oleju czy farby w spray’u podatne są na zapalenie. Sprężony gaz w aerozolach doprowadzić może do eksplozji. Palny jest także alkohol – podstawowy składnik perfum; jakże popularnych w sprzedaży wysyłkowej.
Wysyłka towarów niebezpiecznych to wg firm kurierskich również m.in. fajerwerki i race, pestycydy, środki owadobójcze, czujniki dymu, wybielacze i udrażniacze do rur czy też… poduszki powietrzne.

Jak przygotować się do przesyłki?

Wysyłka towarów niebezpiecznych to zarówno dodatkowe obowiązki dla zlecającego paczkę jak i opłaty. Zleceniodawca powinien zgłosić, odpowiednio zapakować i oznaczyć produkty niebezpieczne. Firmy kurierskie oczekują też załączenia odpowiedniej dokumentacji, która wymagana jest w kraju dostarczenia. Za wszystkie formalności odpowiedzialny jest nadawca przesyłki. Wysyłka towarów niebezpiecznych oznacza też dodatkowe koszty. Opłaty obejmują specjalny typ transportu czy usługi przeładunkowe.
Przewóz towarów niebezpiecznych podlega przepisom regulowanym w ramach:

  • IATA (dla transportu lotniczego w państwach, gdzie obowiązują przepisy ICAO)
  • ADR (dla transportu drogowego w państwach, gdzie stosowane są zasady konwencji ADR i w Europie zgodnie z dyrektywami UE).

Warto zwrócić uwagę na politykę poszczególnych firm kurierskich – każda ma własne, często różne w zakresie rygorów, założenia względem nietypowych przesyłek. Odrębną kwestią jest prawo i to, czy dany produkt może być np. dostarczany do konkretnego kraju i na jakich warunkach. Niezależnie od marki, wszystkie firmy kurierskie zapewniające wysyłkę towarów niebezpiecznych zastrzegają, by przez zleceniem skontaktować się z działem handlowym lub opiekunem klienta ws. ustaleń szczegółowych.