Wysyłka dzieł sztuki a bezpieczne pakowanie i transport


Wysyłka dzieł sztuk
Wysyłka dzieł sztuk

Wysyłka dzieł sztuki, kiedyś trudna do wyobrażenia, dziś jest coraz bardziej popularna. To efekt rozwoju handlu antykami i rękodziełem w kanałach e-commerce.

Rozwój tej sfery w kontekście sprzedaży internetowej widać m.in. po polityce Allegro. Polski gigant e-commerce uruchomił już Strefę Kolekcjonera – odrębną platformę do sprzedaży dzieł sztuki w sieci. Nieprzypadkowo; Allegro szacuje, że w 2017 r. miał niespełna 9 mln odwiedzin związanych właśnie z tym sektorem działalności. Uruchomienie sprzedaży dzieł sztuki i ścisłe powiązanie z kilkoma domami aukcyjnymi to efekt rosnącego zainteresowania odbiorców. Szacunki ArtInfo, jednego z najbardziej renomowanych serwisów branżowych pokazują, że rok do roku wartość polskiego rynku dzieł sztuki wzrósł aż o niespełna 30 proc. To wartość nieporównywalna z innymi trendującymi kierunkami sprzedaży.
Ta swoista internetowa strefa antykwariatów w internecie to już teraz przegląd ciekawych pozycji – od grafik Jacka Yerki i Leona Wyczółkowskiego przez szable kawalerzystów po dzieła Kossaka.

Transport dzieł sztuki – jak zapakować paczkę dla kuriera?

Jak zapakować paczkę dla kuriera, a by nie zniszczyć dzieła sztuki? E-commerce w kontekście rynku dzieł sztuki od zawsze był dość ryzykowny. W efekt w dużej mierze obaw transport prac. O ile przy uszkodzeniu standardowych paczek można liczyć na sprawną – zazwyczaj – procedurę reklamacyjną, trudno o taką w przypadku unikatowych obrazów, rzeźb czy antyków. W tym przypadku wysyłka dzieł sztuki wymaga szczególnej dbałości o detale. Nie ma miejsca na bylejakość; firmy kurierskie nie mogą pozwolić sobie na to, by klienci nie byli pewni tego, czy zakupione dzieła zostaną dostarczone na miejsce bez wad.

Jak zapakować paczkę dla kuriera – zabezpieczenie obrazów i rzeźb

Wysyłka dzieł sztuki dość dynamicznie rozwija się natomiast na Zachodzie. Antykwariaty i domy aukcyjne dość sprawnie przeszły etap digitalizacji i wejścia z ofertą i obsługą w realia cyfrowe. Procedura np. skandynawskich domów aukcyjnych jest dość prosta. Kurier – zwykle przeszkolony pod kątem nietypowych przesyłek – samodzielnie zabezpiecza obrazy lub rzeźby. Materiały najczęściej są chronione szczelną folią bąbelkową, a także zabezpieczone poprzez dostosowany do wymiarów paczki styropian. Dodatkowo używa się też osobnych kartonów tekturowych z usztywnieniem. Takie zabezpieczenie przesyłki powoduje, że nabiera ona wewnętrznej stabilności. Gdy dodatkowo zostaje zamocowana na palecie, można mieć pewność dostarczenia na miejsce i w stanie nienaruszonym. Wysyłka dzieł sztuki okazuje się bezpieczna – co dostrzegalne jest już w polityce zachodnich domów aukcyjnych.
Wysyłka dzieł sztuki możliwa jest również przy użyciu innych materiałów do pakowania. Oprócz folii bąbelkowych stosuje się także m.in. granulaty – piankowe lub styropianowe. Wypełniaczem nie powinien być natomiast – co też się zdarza – zgnieciony papier.

Wysyłka dzieł sztuki – o czym pamiętać?

Zapakowanie nietypowej przesyłki to tylko jedno wyzwanie. Firmy kurierskie muszą bezwzględnie zadbać jednak również o sam transport. Idealne warunki to naturalna temperatura otoczenia. Nadmierne ciepło, nieprzeciętna wilgoć czy chemikalia używane przy zamykaniu przesyłki mogą stanowić zagrożenie dla delikatnego płótna. Obrazy, rzeźba czy historyczne akcesoria – cokolwiek podlega transportowi powinno zostać starannie osłonięte, najlepiej przy użyciu folii bąbelkowej.