Jak zapakować paczkę i towary niestandardowe? Czym jest przesyłka niestandardowa?


Przesyłki niestandardowe
Przesyłki niestandardowe

Zamawianie książek, ubrań, butów przez Internet? Nuda. Wszyscy to już robiliśmy. Zastanów się teraz razem ze mną: jaka była najdziwniejsza rzecz, którą kupiłeś w Internecie?

Jak zapakować paczkę o nietypowych rozmiarach?

Kiedyś zamówiłam gigantyczny worek karmy dla mojego psa. Była też pralka, meble ogrodowe, a nawet wysyłka kół kurierem. Teraz przymierzam się do zamówienia roweru. Kiedy moja mama słyszy, że zamawiam takie „dziwne” rzeczy przez Internet, zawsze powtarza: „Jak oni Ci to wyślą?!”. Mamo, normalnie. Przesyłką niestandardową.

Jak zapakować paczkę? Standard vs. niestandard

Poczta Polska oraz większość firm kurierskich mają w swoich ofertach dokładnie określone wymiary standardowych przesyłek. Podaje się je głównie po to, by łatwiej je sortować i przekazywać do dostarczenia. Istotna jest waga przesyłki oraz jej wymiary. Jeśli te cechy “mieszczą się” w tak zwanym standardzie, wówczas można je dostarczyć bez problemu, w ramach normalnych procedur.

Jeśli zaś paczka ma nietypowy kształt, zawartość jest krucha, łamliwa, trudna do zapakowania, ale także duża i ciężka itp. – wtedy mamy do czynienia z przesyłkami niestandardowymi. Przewóz i dostarczanie takich paczek jest trudniejszy, ale nie nierealny!

Jak zapakować paczkę? Przegląd ofert kurierów

Każda firma kurierska ma swoje indywidualne parametry, które mówią o tym, czy dana paczka w niestandardowym rozmiarze czy wadze może zostać przyjęta i dostarczona. Główne wyznaczniki to waga i wymiary. Dlatego przed nadaniem paczki bezwzględnie należy sprawdzić, czy dana firma w ogóle podejmie się nadania niestandardowego towaru.

Na ogół paczki niestandardowe spełniają jeden lub kilka warunków. Mają one np. większy gabaryt, wagę, kulisty lub nieregularny kształt, są zapakowane w sposób niestandardowy. Do tego grona przesyłek należą również towary w postaci płynnej, składające się z luźnych elementów, a także paczki z delikatną zawartością (np. ze szkła).

Każda firma ma swoje indywidualne kryteria, które sprawiają, że paczka przestaje być standardowa, a zaczyna być niestandardowa.

Przesyłka niestandardowa DHL

Jeśli chodzi o wagę, to większość z firm przesyłki powyżej 30 kg uznaje za niestandardowe. DHL ma również mocno określone wymiary paczki. Suma długości, szerokości i wysokości nie może być większa niż 300 cm, a najdłuższy bok nie może mieć więcej niż 200 cm. Jeśli podstawa najdłuższego boku ma więcej niż 200 cm, ale nie przekracza 400 cm, maksymalna waga wymiarowa tej paczki może wynosić 70 kg. Uff! Dużo tych liczb, ale przy dokładnym wymierzeniu niestandardowej paczki jest to bardzo istotne.

Przesyłka niestandardowa UPS

Drugi przewoźnik, który równie dokładnie opisuje wielkości paczki ponad standard, to UPS. Tu niestandardowa przesyłka ma powyżej 32 kg. Jeśli paczka „zmieści się” w tej wadze, kosztuje około 30 zł, zaś tak zwana „Duża paczka” to już koszt dodatkowy ok. 120 zł. Przesyłka, która uznana jest jako „duża”, ma długość oraz obwód łącznie mierzące ponad 330 cm, przy jednoczesnym nieprzekraczaniu rozmiaru maksymalnego, czyli 419 cm. Warto tu także dodać, że w przypadku tej firmy cena może wzrosnąć, płacimy bowiem za gabaryt.

Przesyłka niestandardowa GLS

GLS paczki standardowe określa jako te, które nie przekraczają 40 kg, a jego dopuszczalne wymiary maksymalne to: wysokość 60 cm, szerokość 80 cm, długość 200 cm. Suma najdłuższego boku oraz obwodu przesyłki nie może przekraczać 300 cm, a paczka powinna mieć kształt prostopadłościanu. Paczki przekraczające te wymiary traktowane są jako niestandardowe. Nie podlegają one mechanicznemu sortowaniu i mają dodatkowe opłaty.

Przesyłka niestandardowa GEIS

Z kolei GEIS standardowe paczki określa jako prostopadłościany o masie, która nie przekracza 50 kg, zaś wymiary maksymalne to 80 cm szerokości, 60 cm wysokości i 200 cm długości przy czym suma długości i obwodu nie może przekraczać 300 cm. Po przekroczeniu tych parametrów oraz gdy ma ona kształt inny, niż prostopadłościan (cylinder, owal), paczka staje się przesyłką niestandardową.

Dla wielu osób nadanie paczki niestandardowej to problem, dlatego powstały kalkulatory online, które pomagają w prawidłowym szacowaniu ceny na podstawie podanych wymiarów oraz wagi. Z kolei porównywarki cenowe na stronach brokerów kurierskich pozwolą na dokładne rozeznanie się w ograniczeniach wielkościowych i wagowych oraz cenach.

Odpowiednie pakowanie

Kiedy już wybraliśmy, u kogo nadamy ten rower, pralkę lub zestaw mebli ogrodowych – byle nie zwierząt (!!!) – ważne jest odpowiednie pakowanie. Firmy kurierskie mają na swoich stronach dokładne instrukcje, które tłumaczą, jak to robić.

Każda część powinna być opakowana najlepiej kartonem oraz folią bąbelkową, a całość dokładnie i ciasno opleciona folią typu stretch, by wszystko dostarczyć w komplecie. Dobrym rozwiązaniem jest także pakowanie niestandardowych wysyłek na palety. Co ważne, list przewozowy umieszczamy w widocznym miejscu, na zewnątrz, a nie w środku.

Jak zapakować paczkę? Podsumowanie

Wraz z narastającym rozwojem e-commerce na całym świecie, coraz mniej dziwią nas „dziwne” wysyłki. Betoniarka? Żaden problem. Silnik? Oby był tylko dokładnie zapakowany. Bez wątpienia należy dopasować się do wytycznych i wymogów firm kurierskich. Wtedy nikt nie ucierpi – ani nadawca, ani kurier (a dokładnie jego kręgosłup), ani odbiorca.