Przesyłki do Anglii a przepisy celne. Na co zwrócić uwagę?


Wysyłka UPS do Wielkiej Brytanii

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przesyłki do Anglii wiążą się z większą liczbą ograniczeń prawnych. Dotyczy to chociażby przepisów celnych. Na jakie kwestie powinieneś zwrócić uwagę, nadając paczkę do Londynu, Manchesteru lub innego miasta z Anglii? Sprawdzamy!


Przede wszystkim przesyłki do Anglii nie są już objęte unią celną i nie podlegają wewnątrzwspólnotowym uwarunkowaniom. Przywożąc coś z Wielkiej Brytanii lub wysyłając tam określone dobro, powinieneś mieć na uwadze m.in. kwestie dodatkowych opłat. Te różnią się w zależności od tego, co nadajesz przez granicę.

Przesyłki do Anglii mogą mieć charakter niekomercyjny

Pierwszą kategorią towarów są przesyłki do Anglii o charakterze niehandlowym. Taką paczkę nadasz, jeżeli jest to związane np. z przekazaniem bliskim ich rzeczy. Od 1 stycznia 2022 roku dozwolone będzie nawet nadawanie pewnych rodzajów żywności, jednak po uprzednim wypełnieniu odpowiednich dokumentów.

Przesyłki do Anglii dla rodziny, które nie będą objęte cłem to towary, których wartość łączna nie przekroczyła 39 GBP. Do obowiązków nadawcy należy określenie co znajduje się w przesyłce i jaką ma ona łączną wartość. Co ważne, przesyłki podlegają odprawie celnej i niekiedy możesz spodziewać się kontroli! Pamiętaj również, że z dniem 1 lipca 2021 zmieniły się przepisy, które nie zwalniają już z podatku VAT przesyłek o wartości poniżej 39 GBP. Dlatego też konieczne będzie opłacenie podatku VAT nawet przy tak niskiej wartości przesyłanego towaru.

Co jeżeli Twoja przesyłka przekroczy 39 GBP? W takim przypadku konieczne będzie opłacenie podatku VAT oraz kosztów wykładowych naliczonych przez firmę kurierską. Koszty wykładowe to inaczej “wyłożenie” przez firmę kurierską kosztów związanych z odprawą celną, w tym opłaceniem podatku VAT przed Urzędem Celnym. Koszta te są pobierane od nadawcy lub odbiorcy przesyłki w zależności od wybranych warunków transportu. Cło Wielka Brytania nakłada z kolei na towary, których wartość przekracza 135GBP.

Co z przesyłkami o typowo handlowej formie?

Jeżeli chodzi o przesyłki handlowe, to zgodnie z aktualnymi przepisami celnymi, musisz za nie odpowiednio zapłacić. Zacznijmy jednak od samej procedury. Żeby wysłać komercyjną przesyłkę do Anglii, musisz do dokumentów dołączyć fakturę VAT (najlepiej po angielsku). Konieczny jest także EORI czyli numer ewidencji celnej dla podmiotów działających na terenie Unii Europejskiej. Kolejnym elementem jest upoważnienie Agencji Celnej (przy pomocy której firma kurierska dokonuje odprawy przesyłek) do reprezentowania nadawcy przed Urzędem Calnym. Na koniec, w przypadku pierwszego nadania, konieczne musisz dołączyć odpowiednie zaświadczenie od organu celnego z Twojego miasta.

Ile wynoszą opłaty? Aby dowiedzieć się o wysokości ewentualnych opłat (cła lub/i podatku) w kraju importera prosimy o kontakt z Urzędem Celnym kraju importera (odbiorcy). Dla przesyłek importowych wszelkich informacji dotyczących opłat celno-podatkowych można zasięgnąć w Urzędzie Celnym na terenie Polski.

Przesyłki do Anglii różnego formatu wymagają także określenia kodu taryfy celnej (znajdziesz go w bazie ISZTAR). Co istotne, wszystkie formalności załatwisz już w trakcie zamawiania przesyłki, więc nie będziesz musiał poświęcać na to dużo więcej czasu. Na razie procedury nie wpływają także na czas transportu przesyłki do Anglii – ten nie powinien być dłuższy niż kilka dni roboczych!