Przesyłka konduktorska – czy ma jeszcze sens?


Przesyłka konduktorska
Przesyłka konduktorska

Przesyłka konduktorska to niezmiennie popularne rozwiązanie, choć – w przypadku możliwości jakie daje szybkie zlecenie na usługi kurierskie – wydaje się być opcją nieco archaiczną. Jakie zamówić przesyłki konduktorskie i czy ich wady i zalety się równoważą?

“Przesyłka konduktorska przyjmowana i wydawana jest przez kierownika składu” – takie słowa to wręcz mantra, jaką można usłyszeć na polskich dworcach. Choć kolej przechodzi rewolucję i zmienia się – czasami nie do poznania – paczki dostarczane przez obsługę pociągu mają swoje zalety. Czy jednak – w porównaniu do obsługi kurierskiej online – nie schodzą na drugi plan?

Na czym właściwie polega przesyłka konduktorska?

Paczka o takim statusie to nic innego jak dostarczenie dokumentów lub przedmiotów do odbiorcy zazwyczaj tego samego dnia – w ciągu kilku godzin jeśli pociąg ma tak skonstruowany rozkład jazdy. Przewoźnik staje się tu – tymczasowo – firmą kurierską. Pracownicy pociągu zamieniają się w kurierów, a procesem doręczenia paczki zawiaduje konduktor.

Jak nadać przesyłkę konduktorską

Aby zlecić przewóz paczki koleją nie wystarczy zgłosić się – po prostu – do konduktora. Przede wszystkim należy zweryfikować, jakie pociągi oferują przesyłki konduktorskie. Co ważne: nie wszystkie zapewniają takie rozwiązanie. Przesyłki konduktorskie przyjmowane są w ramach EIC (Express Intercity), IC (Intercity) i TLK (Twoje Linie Kolejowe).
Jeśli już dany skład oferuje przewóz paczki PKP lub pod inną marką, przesyłka powinna być odpowiednio przygotowana. Dotyczy to oczywiście danych adresowych. Przesyłka konduktorska musi zawierać:

 • imiona i nazwiska adresata i nadawcy
 • adresy obu stron
 • numery telefonów kontaktowych
 • stację nadania oraz odbioru.

Często szczególnie ostatni punkt umyka osobom składającym zlecenia na przesyłki konduktorskie. Jest kluczowy w kontekście sprawnego obiegu przesyłki i dokumentacji.
Po zebraniu wszystkich informacji należy wybrać się na dworzec. Tam kierownik pociągu – po przekazaniu mu informacji o zawartości i ogólnej wycenie przedmiotu – uprawniony jest do przyjęcia opłaty. Nadawca otrzymuje wtedy zaświadczenie przyjęcia przesyłki konduktorskiej. Określa się je jako cedułę.
Tu pojawia się ważna kwestia pewności nadania paczki. Choć sama przesyłka konduktorska to formalnie pewność doręczenia przesyłki tego samego dnia, nie ma wcale pewności jej przyjęcia. Kierownik pociągu może odmówić jej przejęcia w sytuacji, gdy grozi to spóźnieniem lub paczka jest nieprawidłowo zapakowana.
Można też uniknąć czekania na pociąg na dworcu i złożyć zlecenie przesyłki konduktorskiej w punktach nadań na najważniejszych stacjach. Taki znajduje się np. w Warszawie Centralnej. Trzeba liczyć się jednak z dopłatą kilkunastu zł.

Dopuszczalne wymiary przesyłki konduktorskiej

Kolej ma wyraźne ograniczenia w zakresie przesyłek dostarczanych przez pociągi. Paczki konduktorskie nie mogą być cięższe niż 10 kg. Nie powinny przekraczać również wymiarów 20x40x50 cm. Można spodziewać się, że konduktor będzie zainteresowany zawartością. Przesyłki nie mogą bowiem zawierać:

 • pieniędzy i materiałów kosztownych
 • dokumentów tożsamości
 • broni
 • zwierząt
 • amunicji
 • ogólnie przyjętych przedmiotów niebezpiecznych.

Jaki jest koszt przesyłki konduktorskiej?

Usługa nie należy do najtańszych – wysyłka paczki pociągiem to stała opłata, która na koniec 2019 r. wynosiła 30 zł. Jeśli przesyłka ma niestandardowe rozmiary cena może wzrosnąć dwukrotnie. Dodatkowo opłata za przesyłkę konduktorską przyjmowana jest wyłącznie w gotówce.

Odbiór przesyłki – formalności i zasady

Przesyłka konduktorska, która znajduje się na docelowej stacji wydawana jest przez kierownika pociągu. Priorytetem jest dla niego terminowość odjazdu – nie będzie więc czekał na odbiorcę. Planując odbiór przesyłki należy być więc z wyprzedzeniem na dworcu i szybko odnaleźć przedział konduktorski, w którym wydawane są paczki. Informacje o lokalizacji przekazywane są przez megafon. Należy mieć również dokument tożsamości potwierdzający prawo odbioru.

Przesyłka kurierska czy kurier – co jest lepszym rozwiązaniem?

Na korzyść paczek dostarczanych pociągiem niewątpliwie przemawia szybkość – zlecenie nadane rano może być dostarczone w innym punkcie kraju tego samego dnia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę mankamenty takiego rozwiązania. To m.in.:

 • ograniczenia logistyczne: nie wszystkie linie przewożą przesyłki
 • procedury – np. limity wymiarów i wagi przesyłki
 • ryzyko niedostarczenia przesyłki ze względu na spóźnienie pociągu
 • znacznie wyższe ceny przesyłek w porównaniu do usług kurierskich
 • czasochłonną obsługę – dostarczenie paczki na dworzec i do składu
 • możliwe problemy z odbiorem – np. w przypadku korków w mieście.

W efekcie szybkie – i z wyprzedzeniem – zamówienie kuriera przez internet okazuje się zdecydowanie bardziej korzystne. Zarówno z perspektywy ceny jak i wygody oraz komfortu obsługi kurierskiej.