Przesyłki kurierskie zimą… zamarzają? Oto, co je czeka w automatach paczkowych


Przesyłki kurierskie zimą
Przesyłki kurierskie zimą

Przesyłki dostarczane przez kuriera zazwyczaj mają zimą ograniczony kontakt z chłodem – trafiają z sortowni do auta, a następnie są rozwożone do miejsca odbioru. Co jednak dzieje się, gdy wysyłasz lub odbierasz paczkę poprzez automat paczkowy? Tu sprawa jest zdecydowanie większym problemem.

Oczywiście jeśli paczka kurierska Paczkomatem lub do innego automatu – nie związanego z InPost – jest odebrana natychmiast po jej włożeniu, nie powinno być obaw o np. zamarznięcie. Co jednak, gdy odbiorca czeka nawet dwa dni na jej wyjęcie? Spore spadki temperatur odczuwalne ostatnio w Polsce sprawiły, że sporo osób zaczęło zastanawiać się np. czy automaty paczkowe są w jakikolwiek sposób ogrzewane – trafiają do nich bowiem produkty, którym mróz może np. szkodzić.

Niewątpliwie trzeba mieć świadomość, że przesyłki w automatach paczkowych mogą zamarznąć. To ważne dla osób, które nie spieszą się z jej odbiorem – bywa tak, że paczka w paczkomacie czeka zazwyczaj dobę lub dwa dni. Nie są one w żaden sposób dogrzewane – nie posiadają izolacji, klimatyzacji czy ogrzewania. W rezultacie więc można z góry założyć, że temperatura wewnątrz odpowiada temperaturze otoczenia.

Sklepy internetowe wskazują: uwaga na temperatury!

Nieprzypadkowo w regulaminach różnych sklepów internetowych można znaleźć zastrzeżenia dotyczące temperatur oddziaływających na produkty znajdujące się w automatach. Oto jeden z zapisów dotyczących e-sklepu oraz obsługującego go InPost:

Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za umieszczenie w przesyłce towarów wrażliwych na zmiany temperatur oraz nieodpornych na niskie i wysokie temperatury. InPost zastrzega, że wewnątrz Paczkomatu przeważnie panuje temperatura równa temperaturze otoczenia, jednakże w okresach dużego nasłonecznienia może ona znacząco wzrosnąć (nawet powyżej 60 stopni Celsjusza).

W związku z powyższym ze względów bezpieczeństwa za pośrednictwem Paczkomatów nie będą wysyłane produkty tj.:

  • paliwo modelarskie
  • mieszanki modelarskie
  • akumulatory
  • baterie
  • pakiety
  • produkty w sprayu tj.: lakiery, preparaty czyszczące, nasączające, antykorozyjne, przyśpieszacze
  • folie do oklejania modeli
  • emulsje
  • kleje
  • wszelkie produkty łatwopalne

Z kolei inny, zapewniający sprzedaż suplementów diety apelował w mailingu do swoich klientów, by – wobec mrozów – wyjmowali swoje przesyłki możliwie jak najszybciej. Ostrzegał:

Ze względu na panujące ostatnio niskie temperatury oraz płynną zawartość kupionych u nas suplementów, prosimy o niezwłoczne podejmowanie przesyłek z paczkomatów.

Sklep wskazał też, że np. wysłane butelki zabezpiecza dodatkowo folią bąbelkową, ale wobec ujemnych temperatur to nie wystarcza w automatach:

W przypadku pozostawienia przesyłki na noc i stwierdzenia uszkodzenia opakowania nie będziemy mogli realizować roszczeń reklamacyjnych

Z kolei inny sklep dodatkowo wskazywał już kilka lat temu:

Prosimy, aby w trosce o jakość zakupionych produktów, odbierali je Państwo z paczkomatów jak najszybciej. Ze względu na swoją konstrukcję, paczkomaty nie są w stanie zapewnić optymalnych warunków temperaturowych do przechowywania suplementów diety i żywności.

Wysyłka do automatów regulowana jest prawnie

Ciekawostką jest fakt, że kontrola temperatury w automatach paczkowych jest już analizowana pod kątem prawnym. Tak było w kontekście lekarstw i medykamentów, które wręcz zabroniono wysyłać do samodzielnego odbioru.

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny zabronił jednej z aptek sprzedaży leków i wysyłania do Paczkomatów. Wszczęto wtedy postępowanie w sprawie naruszenia przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę, § 2 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Przedsiębiorca prowadzący aptekę wyjaśniał, że zamówione produkty lecznicze odbierane są osobiście w aptece, za pomocą transportu dedykowanego, poprzez firmę kurierską oraz paczkomaty.
W mediach znaleźć można jego stanowisko:

Zamawiane produkty lecznicze pakowane są w opakowania termoizolacyjne, a w przypadku nieodpowiednich warunków pogodowych (temperatura powietrza poniżej zera Celsjusza oraz powyżej 20 stopni), zamówienie jest anulowane z możliwością jego realizacji tylko za pomocą transportu dedykowanego lub odbioru osobistego.

Według Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego wykorzystywanie do dystrybucji automatów – ze względu na niepewność temperatury – było niedopuszczalne.