Na czym polega ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich?


Ekologiczne pakowanie przesyłek
Ekologiczne pakowanie przesyłek

Współczesne możliwości techniczne idą w parze z kwestią ochrony środowiska. Rozwiązania przyjazne dla naszej planety (i jednocześnie nas samych) stosowane są również w przypadku przygotowania rzeczy do wysyłki. Na czym polega ekologiczne pakowanie przesyłek? Jak powinno się odbywać i jakich materiałów używać.

Na początku zaznaczymy, że ekologiczne pakowanie przesyłek to nie tylko używanie odpowiednich materiałów, ale też efektywnego wykorzystania miejsca. Jeżeli np. masz możliwość użycia jednego kartonu do zapakowania danego zlecenia, to tak zrób. Nie wkładaj każdej rzeczy do osobnego pakowania, bo nie jest to ani efektywne (stracisz więcej czasu), ani ekologiczne.

Ekologiczne pakowanie przesyłek – jakie opakowania?

Zajmijmy się teraz materiałami, które najlepiej użyć do ekologicznego pakowania przesyłek. Przede wszystkim zrezygnuj z opakowań plastikowych na rzecz kartonu. Ograniczaj również wykorzystanie folii, chyba, że jest ona wykonana z materiałów biodegradowalnych (np. skrobi). Jeżeli stosujesz plastik, to wybieraj formę do ponownego wykorzystania, np. PET lub sztywne opakowania z oznaczeniem, że można je użyć wiele razy.

W sklepach znajdziesz również ekologiczne opakowania bambusowe czy papier pochodzący z ekologicznych źródeł. Staraj się zrezygnować z wielorazowego stretchowania, bo opakowania trudno jest później recyklingować. Zamiast standardowej taśmy powinieneś postawić z kolei na jej papierowy odpowiednik.

Z kolei ekologiczne powinny być również wypełniacze. Zrezygnuj ze styropianu. Postaw raczej na kartony, pocięte gazety, drewno itd. Jeżeli wiesz, że często wysyłasz paczki – przechowuj wypełniacze ze starych przesyłek. Ponowne używanie poduszek z powietrzem czy wspomnianego styropianu sprawi, że nie będziesz musiał go kupować, a to korzystnie wpłynie na środowisko.

Zwroty w tych samych opakowaniach

Jeżeli zamówiłeś sprzęt lub inną rzecz, to w przypadku ewentualnego zwrotu zrób to w tym samym opakowaniu, w którym do Ciebie dotarł. Z tego względu w przypadku, gdy wiesz, że zwrócenie przedmiotu jest prawdopodobne – trzymaj karton przysłany przez sprzedawcę. W ten sposób znacznie ograniczasz wykorzystanie nowych opakowań i redukujesz liczbę śmieci.

W przypadku, gdy natomiast masz zamiar przesłać w najbliższym czasie inną rzecz, to najlepiej wykorzystaj opakowanie, które do Ciebie przyszło. Im mniej kupujesz styropianu czy dodatkowych kartonów, tym lepiej dla środowiska!

Sprawdź ile dwutlenku węgla generuje Twoja przesyłka!

W sieci dostępne są kalkulatory, które umożliwiają analizę śladu węglowego da danej przesyłki. Co to oznacza? Podając parametry zamówienia sprawdzisz, jak wiele dwutlenku węgla zostanie wyemitowanego do atmosfery wraz z transportem paczki, którą wysyłasz. Jak obniżyć taką emisję?

Najlepiej staraj się efektywnie przygotowywać przesyłki i wysyłać je za jednym razem. Nie dziel odbioru na kilka dni. Kurier, który raz przyjedzie po całe zamówienie nie będzie wykorzystywał samochodu wielokrotnie, ograniczając spalanie paliwa. Postaraj się również używać przesyłek ekspresowych wyłącznie w najpilniejszych sytuacjach (przez tego typu zamówienia kurierzy nie są w stanie efektywnie wypełnić przestrzeni przewozowej i robią tzw. puste przebiegi), a także odbieraj punktualnie przesyłki – dzięki temu kurier nie będzie musiał kilka razy jeździć do Ciebie w celu dostarczenia paczki. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz czas wysłania danego przedmiotu oraz będziesz kontrolował kiedy zamówienie może dotrzeć na Twój adres.

Jak widzisz, ekologiczne pakowanie przesyłek kurierskich, a także sam sposób ich odbioru lub doręczenia nie jest wyjątkowo trudny. Należy przestrzegać wyłącznie kilku, bardzo prostych zasad. Ekologia w tym przypadku wpłynie pozytywnie na cały ekosystem, ale zapewni Ci również efektywny sposób odbioru i dostarczania przesyłek, który będzie dużo szybszy niż w przypadku nie ekologicznego podejścia do usług kurierskich!