Jak prawidłowo zapakować przesyłkę kurierską w zależności od produktu?


Jak prawidłowo zapakować przesyłkę
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę

Jeżeli planujesz zamówić kuriera, to znaczy, że powoli przyszedł czas na odpowiednie przygotowanie zawartości paczki do jej przesłania. W tym tekście podpowiemy jak prawidłowo zapakować przesyłkę by zabezpieczyć produkt na czas transportu i przestrzegać regulaminów firm kurierskich.


W Internecie zajdziesz wiele poradników dotyczących tego, jak prawidłowo zapakować przesyłkę kurierską. Pamiętaj jednak, że wiele z nich nie podaje do końca pełnych informacji, zapominając między innymi o tym, że proces przygotowywania i pakowania przesyłki zaczyna się jeszcze przed zamówieniem usługi kurierskiej.

Zamów odpowiednią usługę kurierską

Zacznijmy od tego, że zamawiając przesyłkę musisz podać informację, co ta zawiera. Kurierzy chcą wiedzieć jaki produkt przewożą, by dostosować sposób transportu do specyfikacji produktu. Z tego względu prawidłowe pakowanie przesyłki zaczyna się jeszcze na etapie zamówienia kuriera. Otóż jeżeli zamawiasz usługę kurierską wrażliwych przesyłek, które mogą uszkodzić się podczas transportu – musisz wybrać opcję opakowanie niestandardowe.

To opcja, która pozwoli ochronić Twoją przesyłkę przed uszkodzeniem. Kurier uwzględni Twoją naklejkę „ostrożnie” lub oznaczenie góry paczki (niektóre produkty wymagają przewożenia ich w jednej pozycji). W innych przypadkach – przy zamówieniu standardowej, tańszej usługi, kurier może ale nie ma obowiązku uwzględniać Twoich uwag!

Pamiętaj, że usługa przesyłki niestandardowej dotyczy również paczek, które nie mają regularnego kształtu czyli są zapakowane w tubę, mają nieregularny kształt lub są w całości okryte folią.

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę? Kilka prostych zasad.

W przypadku, gdy zamówiłeś już kuriera – możesz przejść do zapakowania zawartości. W przypadku, gdy przesyłasz rzeczy wrażliwe na uszkodzenia w transporcie, powinieneś wypełnić karton. Najlepiej wykorzystaj do tego styropian, ale możesz uzupełnić wolne miejsce np. starymi gazetami. Te mają nie tylko ustabilizować zawartość przesyłki, ale też amortyzować zawartość. Sam przedmiot owiń dodatkowo folią bąbelkową, którą możesz otrzymać w sklepie. W przypadku sprzętu RTV/AGD pamiętaj, żeby dokładnie unieruchomić zawartość i wskazać kurierowi gdzie jest góra, a gdzie dół opakowania.

Taki sam schemat zastosuj również do innego rodzaju przedmiotów. Jeżeli chodzi o opakowania kartonowe, to staraj się wybrać karton zbliżony rozmiarowo do zawartości. W ten sposób nie tylko lepiej go zabezpieczysz, ale też zaoszczędzisz, bo im mniejsza przesyłka tym niższa kwota za usługę kurierską.

W przypadku, gdy w paczce znajduje się kilka mniejszych przedmiotów, to poukładaj je w taki sposób, aby uniemożliwić im ruch. Powinny stabilnie i sztywno trzymać się swojego pierwotnego ułożenia. Zawartość nie powinna „latać” po kartonie nawet, jeżeli nie wpłynie to na jej stan. Do wypełnienia pustej przestrzeni możesz wykorzystać też poduszki powietrzne lub szary papier.

Co w przypadku nietypowych produktów?

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę, której kształt uniemożliwia ułożenie w kartonowym opakowaniu? Również mocno owiń produkt folią bąbelkową. Następnie użyj folii stretch, która ochroni przed uszkodzeniem w czasie transportu. Zwróć uwagę na to, że kurier najczęściej nie przyjmie przedmiotu, który nie ma żadnego zabezpieczenia! Niekiedy zdarza się, że firmy przyjmują niestandardowe produkty, które są pokryte wyłącznie cienką warstwą folii, ale dotyczy to odpornych na transport przedmiotów takich jak np. opony samochodowe.

Jak widzisz, prawidłowe pakowanie przesyłek kurierskich nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku zasad w tym doboru odpowiedniego opakowania, unieruchomienia przedmiotu i ochrony wrażliwych elementów. W ten sposób przesyłka bezpiecznie dotrze do adresata, a Ty będziesz mógł spać spokojnie.