Dłużyca, a firmy kurierskie. Jak wysłać długie produkty?


Dłużyca
Dłużyca

Nie zawsze wymiary i waga przesyłki wpiszą się w ramy przewidziane przez firmę kurierską. Może się zdarzyć, że będziesz chciał wysłać dużo większą zawartość opakowania. Jakie procedury przyjmują wtedy firmy kurierskie? Czym jest dłużyca?

Zwykle przesyłki kurierskie mieszczą się w określonych przez kurierów rozmiarach. Standardem są przesyłki kwadratowe lub prostokątne, umieszczone w twardym kartonie. Często wysyłamy też stosunkowo niewielkie koperty z dokumentami. Zdarza się jednak, że nasze wymagania wzrosną. Tu właśnie pojawia się pojęcie „dłużyca”.

Czym jest dłużyca?

Standardowe wymiary paczek najczęściej nie przekraczają 1,2m długości. Nie wymagają one specjalnego traktowania podczas sortowania. Dłużyca jest przesyłką innego rodzaju. To zlecenie o większych wymiarach, najczęściej długości (stąd nazwa). Może mieć między 200cm, a niekiedy nawet 400cm.

Do jej transportu odpowiednio przygotowany musi być kurier (miejsce w części dostawczej auta), oraz sortownia. Paczki dłużycowe nie są sortowane z automatu, wymagając (dla komfortu i bezpieczeństwa) specjalnej obsługi, przeważnie ręcznej.

Pamiętaj, że wymiary dłużycy też mają swoje ograniczenia. W zależności od kuriera najdłuższy bok nie może przekraczać 2-3 metrów, a suma boków nie może być większa niż 3-4 metrów. Waga przesyłki to maksymalnie 30 kilogramów.

Jakie mogą być rodzaje dłużycy?

Dłużyca to nie tylko standardowy karton. Firmy kurierskie przewidują wymagania klientów i wśród przesyłek długich znajdują się między innymi przesyłki zafoliowane (stretchem), przesyłki zapakowane w kartonową lub plastikową tubę oraz inne opakowania o niestandardowych kształtach.

W przypadku dłużycy, najczęściej opakowanie nie wpływa już na cenę przesyłki. Wynika to z tego, że kurierzy zdają sobie sprawę jak zapakowane może być dłuższe zlecenie, które nie wejdzie do standardowego, wymiarowego kartonu.

Jak dłużycę wyceniają firmy kurierskie?

Cena dłużycy zależy od wielu czynników. Na początku musisz zapamiętać, że nie każdy kurier umożliwia transport takich przesyłek. Jest to spowodowane planem biznesowym firmy i ograniczeniami technicznymi.

Jeżeli już kurier decyduje się na przetransportowanie długich przesyłek, to bierze pod uwagę następujące parametry:

  1. Wymiary – najważniejsza jest długość. Dłużyca zaczyna się od około 2 metrów długości. W przypadku szerokości ta nie powinna mieć więcej niż metr.
  2. Waga przesyłki – nie ma znaczenia, czy przesyłka waży 2 czy 10 kilogramów. Ograniczenie dotyczy natomiast górnego pułapu i nie może przekraczać 30 kilogramów.
  3. Zawartość – kurierzy muszą mieć informację, czy w przesyłce znajdują się materiały delikatne lub o określonej wartości.

W jaki sposób zamówić dłużycę?

Aby zamówić przesyłkę dłużycową nie musisz przechodzić specjalnych procedur. Wystarczy wejść na naszą stronę i podać określone wymiary. System wyliczy cenę takiej usługi. Nie musisz się jej obawiać, najczęściej kwota opłaty za dłużycę nie przekracza znacznie standardowych cen.