Usługi kurierskie przyszłości – oto czynniki, które zadecydują o szybkości dostawy


Usługi kurierskie
Usługi kurierskie

Przesyłki kurierskie to dziś towar, który – patrząc na to z perspektywy firm – należy doręczyć jak najszybciej, ale przy zachowaniu doskonałej jakości obsługi oraz atrakcyjnej ceny. Jak to pogodzić w świecie, w którym firmy logistyczne są pod coraz większą presją? W perspektywie najbliższej przyszłości rosnąć będzie znaczenie nowoczesnych technologii, dzięki którym kurierzy doręczą paczki – także te niestandardowe – zdecydowanie szybciej. Jakich zmian w branży można się spodziewać w ciągu nadchodzących lat?

Technologia wbija się w sektor logistyki transportowej w sposób, jaki był nieosiągalny wcześniej. Dziś, na skutek rozwoju e-commerce i potencjału przesyłek transgranicznych firmy kurierskie stoją przed niełatwym zadaniem. To zapewnienie szybkiej dostawy paczek często na przestrzeni nie kraju, ale np. kontynentu.

Czego spodziewać się można po usługach kurierskich przyszłości? Dziś niektóre z tych wdrożeń wydają się być bardzo odległe. Ale czy – z drugiej strony patrząc – ktoś przed dekadą spodziewał się, iż masowo będziemy korzystali z wszechobecnych automatów paczkowych, w których bezproblemowo będzie można dokonać np. płatności za pobraniem?

<h3<Przesyłki kurierskie dostarczane dronem

To, co zaczyna być standardem w zatłoczonych i zakorkowanych miastach Azji, w Europie brzmi jak film science fiction lub wspomnienie z bajek o rodzinie Jetsonów. Nic bardziej mylnego. W najbliższych latach rosnąć będzie znaczenie dronów – idealnych do tego, by przyspieszyć proces tzw. ostatniej mili, czyli szybkiej finalizacji doręczenia paczki.

Nie jest to jednak domena wyłącznie Chin. Już giganci e-commerce ze Stanów Zjednoczonych odważnie wprowadzają mechanizmy, w których to właśnie drony odpowiedzialne są za doręczanie określonych przesyłek. Niewątpliwie te coraz mniejsze roboty są wręcz stworzone do dostarczania paczek. Za rozwiązanie alternatywne postrzega się automaty dostosowane do podróżowania chodnikami bezpośrednio do odbiorcy, ale tu ryzyko ich uszkodzeń i innych nieprzewidzianych wydarzeń jest niewątpliwie zdecydowanie większe. Tak czy inaczej wspólny mianownik jest jeden: coraz większy nacisk kładzie się na wykorzystanie zautomatyzowanych systemów.

Samoczynne pojazdy kurierskie

W przyszłości spodziewać można się również tego, że paczki dużych gabarytów – lub po prostu większe zlecenia – realizowane będą przy wykorzystaniu autonomicznych pojazdów, które samoczynnie poruszać będą się po drogach. Pozwoli to np. ograniczyć koszty związane z obsługą ludzką. To – co naturalne – raczej odległa wizja, ale jest już w fazie testów i analiz.
Można zakładać, że dzięki precyzyjnym kamerom czy zaawansowanemu oprogramowaniu, takie samochody dostawcze pojawią się na drogach zaskakująco szybko.

Technologia magazynowa w logistyce

Dążenie do automatyzacji widać już w zakresie obsługi magazynowej. Roboty doskonale sprawdzają się w przypadku dostarczania towarów po opuszczeniu magazynu. Automatyzacja ma również niebagatelny wpływ na ogólnie rozumiane procesy sortowania. Widać to po kluczowych procesach, jakimi jest kompletacja towarów oraz ich pakowanie. Zwykle jest to szczególnie czasochłonne, ale przy użyciu robotów można liczyć na znaczące skrócenie czasu przetworzenia zamówienia – a więc wzrosną możliwości dobowe w zakresie obsługi zleceń. W praktyce automaty już są w stanie kompletować zamówienia, zadbać o pełen stan zapasów w magazynie i obsłużyć konkretne procesy logistyczne.

Coraz bardziej automatyzacja przesyłek kurierskich powiązana jest z centralnym zarządzaniem usługami transportowymi. To kolejna odsłona wdrożeń technologicznych, dzięki którym można liczyć na sprawne funkcjonowanie łańcucha dostaw. Co ważne, tego typu systemy są dziś zdecydowanie tańsze niż w przeszłości co przekłada się na ich zdecydowanie łatwiejszą implementację w nawet średniej wielkości firmach.