Przesyłki paletowe – rodzaje palet


Przesyłki paletowe – rodzaje palet
Przesyłki paletowe – rodzaje palet

Przesyłki paletowe są świetnym sposobem dostarczenia do danego miejsca dużej ilości towaru za jednym zamachem.

W zależności od wielkości palety, można na niej zmieścić odpowiednią ilość towaru, co zapewni duży komfort przede wszystkim przedsiębiorcom. Będą mogli dostarczyć klientowi zamówiony towar w ekonomiczny sposób. Warto zapoznać się z niektórymi rodzajami palet, z jakich można skorzystać.

Wymogi firm kurierskich

Przedmioty ważące powyżej 31,5 kg przesyłamy na palecie. Podczas składania zamówienia w firmie kurierskiej na wysyłkę towaru w ten sposób, musimy podać takie dane jak waga oraz wymiary przesyłanych artykułów. Przy podawaniu tych informacji, zawsze należy pamiętać o uwzględnieniu gabarytów palety w całym wymiarze. Trzeba też uważać, aby przedmiot nie wystawał poza jej podstawę (obrys). Jeśli przykładowo mamy do transportu 500 kg towar to powinniśmy doliczyć jeszcze wagę samej palety. Jeśli chodzi o wysokość, zawsze powinniśmy mierzyć ją od płaszczyzny na której stoi paleta, do najwyższego punktu. Same palety średnio mają wysokość 14,4 cm. Mogą być wykonane z drewna, plastiku lub tworzywa sztucznego.

Palety standardowe EUR, nazywane „europaletami”

Jest to jedna z najtańszych form, z jakich możemy skorzystać. Powszechnie dostępne palety zapewniają możliwość przewożenia różnego rodzaju materiałów. Posiadają jeden ustalony rozmiar, który jest każdemu bardzo dobrze znany: 120 cm x 80 cm x 14,4 cm, ważą ok. 25 kg. Na tej palecie można transportować towary ważące maksymalnie 1000 – 1500 kg, w zależności od firmy. Musi posiadać certyfikat EPAL oraz odpowiednie oznaczenia. Takie palety, gdy się zepsują, można spokojnie naprawić w wielu licencjonowanych punktach. Nie ma z tym żadnego, nawet najmniejszego problemu. Ponadto, sposób ich utylizacji, gdy nie będą już potrzebne, jest przyjazny dla środowiska. Firmy dbające o ekologię mogą więc bez żadnych obaw z nich skorzystać.

Trzeba jednak zwrócić również uwagę na wady, jakie mogą wiązać się z ich wykorzystaniem. Odpowiedzialność za ich wprowadzenie do obrotu (np. do wysyłki) leży po stronie nadawcy. To on odpowiada za ich odpowiednie dostarczenie. Gdy coś złego się stanie, poniesie za to wszelkie koszty. Trzeba również uważać na podrobione palety EUR, które znajdują się w obrocie. Nie będą one wykazywały się tak dużą odpornością na uszkodzenia oraz ciężar jak oryginalne modele.

Palety CP

Są to palety, które przeznaczone są do przemysłu chemicznego. Obowiązuje w nich system wymienny. Można je naprawiać, gdy ulegną zniszczeniu. W ramach standardów CP zostały ściśle określone standardy drewna, wymiary, oznakowanie i sposób ich naprawy. Trzeba się z tymi informacjami zapoznać, jeśli chcemy z nich skorzystać. Palety mogą być obrobione termicznie zgodnie z normą ISPM 15/IPPC, a także wyprodukowane z drewna suszonego o wilgotności do 18-22%. Dostępnych jest 9 rodzajów palet tego typu. Różnią się od siebie pod względem możliwości ciężaru przewożonego towaru oraz samymi wymiarami.

Palety Dusseldorf, zwane „półpaletami”

Tego typu palety posiadają wymiary: 60cm x 80 cm x 16 cm oraz ważą 9 kg. Można na nich przewozić ładunek ważący do 400 kg. Na takich paletach przede wszystkim przewozi się towary szybkiego zbytu. Można je wielokrotnie używać. Bardzo często wykorzystywane są w handlu detalicznym i w przemyśle spożywczym. Można spokojnie przechowywać je nawet na małych przestrzeniach.

Palety dzielimy także z względu na materiał z którego są wykonane, wyróżniamy:
– drewniane (I, II i III gatunku),
– plastikowe (odporne na promieniowanie, nie pochłaniają wody, długą są w obiegu),
– tekturowe (niewielka wag),
– styropianowe (niska waga palety),
– aluminiowe (używane są tam, gdzie ważne jest utrzymanie higieny w transporcie).

Sprawdź jak wysłać meble i jak wysłać telewizor.