Bagaż podręczny wysłany kurierem. Czy to się opłaca i jak go zamówić?


bagaż kurierem
bagaż kurierem

Bagaż podróżny dostarczony nie samolotem rejsowym, ale jako przesyłka kurierska to rozwiązanie, które stopniowo zyskuje na coraz większej popularności. Dotyczy dziś głównie relatywnie niedalekich kierunków – np. Wysp Brytyjskich. Kwestią czasu jest jednak rozwój tej opcji. Atrakcyjne ceny międzynarodowych usług kurierskich sprawiają, że to realna alternatywa dla standardowego zabrania walizki do innego kraju.

Podróże tanimi liniami lotniczymi to – niestety – regularne dylematy, jak zmieścić wszystko co niezbędne w ramach 10-kilogramowego bagażu nadawanego lub, co gorsze, jako element podręcznego wyposażenia. O ile podróż jest krótka, można przy odrobinie dobrej woli zmieścić się w sztywnych ramach przedstawionych przez firmę lotniczą. Jeśli jednak niezbędne jest zabranie większej ilości rzeczy, pojawia się problem.
Coraz częściej alternatywą dla bagażu zabieranego do samolotu są nadawane oddzielnie przesyłki kurierskie. Regularność działalności firm kurierskich sprawia, że bez problemu można zaplanować dostawę tak, by nastąpiła już np. dzień po przylocie pod nowy adres. Dzięki temu podróżujący ma zdecydowanie większe możliwości logistyczne – to ważne np. dla osób, które regularnie przemieszczają się między Polską a Wielką Brytanią.

Bagaż za granicę: podręczny, rejestrowany, a może paczką?

Jak działa zlecenie na przesyłkę kurierską zawierającą bagaż osoby podróżującej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy kilkoma typami bagażu, który można zabrać do samolotu – one są kluczowe w kontekście tego, czy opłaca się zlecić wysłanie go kurierem.
Za wyznacznik posłużyć może jedna z tanich linii – WizzAir. Jest to jednak symbol – podobne założenia ma np. Ryanair czy inne firmy koncentrujące się głównie na ekonomicznych, szybkich i częstych lotach na relatywnie małych odległościach.

Mały bagaż podręczny

Każdy użytkownik tanich linii może wnieść na podkład samolotu mały bagaż podręczny. Nie powinien przekraczać wymiarów 40x30x20 cm. Musi również ważyć mniej niż 10 kg. Uwaga – wymiary są ważne ze względów logistycznych. Mały bagaż podręczny transportowany jest pod siedzeniem pasażera, który znajduje się przed jego właścicielem. Jeśli więc ktoś zaryzykuje przekroczenie wymiarów, będzie miał niemałe kłopoty – szczególnie, że firmy lotnicze bardzo restrykcyjnie patrzą właśnie na gabaryty bagażu podręcznego w samolocie. Nie ma również szans na to, by zabrać nie jedną, ale np. kilka sztuk tego rodzaju bagażu podręcznego.

Duży bagaż podręczny

To opcja dla tych, którzy są skłonni nieco dopłacić, ale w zamian mieć możliwość zabrania większego bagażu podręcznego. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie nie dotyczy wszystkich tanich linii lotniczych. Założenie jest proste: przy wykupieniu dodatkowej usługi pasaże ma możliwość wniesienia na pokład nieco większej walizki czy torby jako dodatkowy – oprócz małego – bagaż. Waga również nie powinna przekraczać 10 kg, ale już wymiary – 55×40 cm – dają zdecydowanie większe możliwości.

Bagaż rejestrowany

Pod tym hasłem kryje się wszystko to, co nadajemy podczas odprawy. Tu oczywiście również istnieją ograniczenia. Standardowe tanie linie zakładają bagaże do 10 kg. W przypadku czarterów można liczyć na 20 kg. Duże znaczenie dla tego, jaki maksymalny bagaż można zabrać do samolotu odgrywa czas, w którym doszło do rezerwacji i zakupu biletów. Wcześniejsi klienci mogą w ten sposób liczyć nawet na możliwość zabrania cięższego bagażu; im później – tym będzie lżej.

Bagaż samolotem czy przesyłką kurierską?

Wysłanie bagażu kurierem staje się coraz bardziej opłacalne. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie są kary za przekroczenie wymiarów podręcznego – to od 30 do 60 euro w większości przypadków.
Jeśli porównać koszty wysyłki bagażu kurierem a jego nadanie jako bagaż rejestrowany w samolocie do Anglii, ceny będą przemawiały na korzyść usługi kurierskiej. Pokazuje to symulacja kosztów wykonana na podstawie danych serwisu KurJerzy.pl.
Walizka o standardowych wymiarach samolotowych – 50x40x23 cm, a więc o parametrach ustandaryzowanych przez przewoźników – i ważąca do 10 kg wysyłana z Polski do Anglii latem 2021 r. to koszt 108,82 zł. Jeśli jej waga wzrosłaby do 20 kg, cena wzrośnie do 126,66 zł. W obu przypadkach koszt zlecenia kurierskiego będzie jednak niższy niż w przypadku nadania jej w ramach przewozu samolotem jako np. dodatkowy bagaż.
Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści. To kurier jest odpowiedzialny za walizkę i jej doręczenie pod drzwi miejsca wskazanego w liście przewozowym – odchodzi więc problem logistyki. W przypadku np. osoby starszej może mieć to bardzo duże znaczenie. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w podróż samolotem z Polski do Anglii wybiera się np. mama z dwójką dzieci. W ten sytuacji możliwość wysłania walizki samolotem będzie niewątpliwie korzystna.
Zastanawiasz się, ile kosztuje wysłanie bagażu rejestrowanego lub podręcznego kurierem z Polski do Anglii – lub innej lokalizacji na świecie? Sprawdź to na KurJerzy.pl – podaj miejsce podjęcia przesyłki oraz jej doręczenia, a system obliczy cenę usługi kurierskiej bagażu samolotowego.