Wysyłasz przesyłki do USA?


Przesyłki do USA
Przesyłki do USA

Formalności związane z wysyłaniem przesyłki do USA bywają dla wielu osób niemałym wyzwaniem. Po drugiej stronie jest potężna armia urzędników o bardzo rygorystycznym podejściu do zawartości paczek, które trafiają do USA. Liczba przesyłek między np. Polską a Stanami Zjednoczonymi systematycznie rośnie ze względu na coraz ściślejsze związki obu państw.

Efekt? Znaczenie zachowania pełnej zgodności z regulacjami amerykańskimi odgrywa z roku na rok coraz większą rolę – dotyczy to m.in. specjalistycznych formularzy, które są obowiązkowe podczas wysyłania przesyłek za ocean.

Dokumenty a wysyłka paczki do USA – przygotuj się do tego krok po kroku

O ile osoby regularnie wysyłające paczki do USA doskonale odnajdują się w tym – dość niełatwym – procesie, logistyczni debiutanci miewają pytania i wątpliwości. Kluczową kwestią jest skrupulatność. Aby wysłać przesyłki do Stanów Zjednoczonych, konieczne jest wypełnienie kilku niezbędnych dokumentów.

Podstawą – oczywiście jeśli mówimy o sprzedaży towaru – jest faktura handlowa. To dokument o bardzo dużym znaczeniu dla Amerykanów – niezbędnym przy przesyłce do USA. Powinna zawierać informacje dotyczące:

  • sprzedawcy
  • nabywcy
  • opisu towarów
  • wartości towarów
  • numer SKU (jeśli istnieje)
  • jednostki miary
  • łączną wartość przesyłki
  • podpis osoby odpowiedzialnej za wystawienie faktury

Czym jest wspomniany wyżej numer SKU? To kod (Stock Keeping Unit), który zostaje przypisany do każdego produktu będącego w paczce – ma od 8 do 12 znaków. Można go traktować jako alternatywę dla zdecydowanie bardziej nam bliższych kodów EAN.

Deklaracja celna do USA – co musi uwzględniać?

Niemało wątpliwości wiąże się z tym, co należy – i w jaki sposób – uwzględnić na deklaracji celnej podczas wysyłki do USA. To dokument, który ma zawierać informacje dotyczące przesyłki – są nimi: zawartość, wartość, kraj pochodzenia i przeznaczenia. Konieczne są oczywiście również dane osobowe nadawcy i odbiorcy. Należy zadbać o podanie kompletu tych danych ponieważ deklaracja celna jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia celno-skarbowego i kontroli przesyłki.

Koszty celne wysłania paczki do USA

Niestety, decydując się na wysłanie przesyłki handlowej do USA trzeba mieć na uwadze również niemałe opłaty celne. Są one uzależnione bezpośrednio od wartości przesyłki. Zakładając, że w grę wchodzi wysłanie paczki o wartości 10000 zł, konieczne będzie opłacenie odpowiednich ceł i podatków w USA. Trzeba je sprawdzić na bieżąco – precyzyjne dane na temat obowiązujących stawek celnych można otrzymać u lokalnych organów celnych.

Z pewnością nie ma najmniejszego sensu próbować wysłać do USA czegoś, czego nie dopuszczają przepisy lub próbować zaniżyć wartość paczki – co paradoksalnie się nieraz zdarza. Mimo, że nie wszystkie przesyłki wysyłane do Stanów Zjednoczonych przechodzą kontrolę zawartości, są poddawane starannej analizie jeśli istnieją istotne powody do przypuszczenia, że może zawierać nielegalne przedmioty. Sprawdzenia paczek do USA dokonują delegowane służby – celne oraz agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo. To m.in. Transportation Security Administration (TSA) czy Food and Drug Administration (FDA).

Sam proces kontrolowania zakłada zazwyczaj skanowanie paczek za pomocą zaawansowanych urządzeń do wykrywania substancji niebezpiecznych oraz bezpośrednią kontrolę zawartości – dzieje się tak w przypadku podejrzenia naruszenia przepisów. Oczywiście zakres możliwości służb jest potężny. Wykorzystują one takie rozwiązania jak: rentgenografia, detekcja zapachów, analiza próbek czy po prostu prozaiczne – ale wnikliwe! – sprawdzanie dokumentów i deklaracji celnych.

Cena przesyłki do USA – mała paczka a paleta

Wysłanie przesyłki do Stanów Zjednoczonych oznaczać będzie koszt uzależniony od takich danych jak waga, wymiary, rodzaj usługi dostawczej oraz odległość między miejscem nadania a miejscem przeznaczenia.

Zakładając wysyłkę paczki o wadze ok. 30 kg i niewielkich rozmiarach, cena powinna wynieść ok. 600 zł – oczywiście kwota ta może się zmieniać w zależności od operatora czy dnia wysyłki. Cena zdecydowanie rośnie wraz z gabarytami paczki – jeśli konieczne jest przesłanie palety, koszt wyniesie ok. kilku tys. zł – w zależności od wybranego dostawcy, odległości oraz usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie czy obsługa celna.

Aby wysłać przesyłki do Stanów Zjednoczonych najtaniej warto korzystać z porównywarek cen dostępnych w internecie – takie możliwości zapewnia platforma KurJerzy.pl. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest szybkie porównanie różnych przewoźników i wybór najkorzystniejszej opcji. Serwis KurJerzy.pl przygotowuje wszystkie dokumenty potrzebne do odprawy celnej w trakcie składania zamówienia, dzięki temu nie popełnisz błędów samodzielnie wypełniając dane w formularzu celnym.

Aby skorzystać z KurJerzy.pl, wystarczy na głównej stronie serwisu wprowadzić informacje dotyczące przesyłki – to podstawowe dane: waga, wymiary, miejsce nadania i miejsce docelowe. Serwis automatycznie zaprezentuje dostępne na dany dzień opcje dostawy wraz z ich kosztami.