Najtańszy kurier – jakiego zamówić, by ograniczyć koszty?


Najtańszy kurier
Najtańszy kurier

Ceny kurierów bywają na tyle zróżnicowane, że osoby go zamawiające – głównie klienci detaliczni, a nie firmy starają się, by był on jak najtańszy. Trzeba jednak pamiętać, że sam koszt kuriera nie może być jedynym kryterium wyboru. Na ceny doręczenia paczki składa się wiele elementów. Ich uwzględnienie – lub nie – może obniżyć i podwyższyć ceny kurierów.

Najtańszy kurier – w rezultacie – nie musi być najlepszy, cena niższa wobec propozycji konkurencji może bowiem oznaczać, że zakres usługi nie jest tak szeroki lub nie uwzględniono w cenie usług dodatkowych. Stąd ważne jest, by bardzo starannie analizować wszystkie oferty kurierów – zastanawiając się, jaki kurier jest najtańszy, trzeba na oferty spojrzeć szerzej, bardziej kompleksowo.

Bardzo przydatny w takiej analizie może być serwis KurJerzy.pl. Wykorzystując jego możliwości można szybko i intuicyjnie obliczyć, jaki będzie koszt usługi kurierskiej w danym przypadku w zależności od konkretnej firmy. Wystarczy wpisać adres odbioru paczki i miejsca dostawy, by automat samoczynnie – na podstawie danych od firm kurierskich – obliczył aktualne ceny dostaw. Można do nich doliczać dodatkowe elementy – np. płatność za pobraniem czy informację zwrotną. Ponieważ KurJerzy.pl umożliwia również szybkie zamówienie kuriera, w jednym miejscu klient jest w stanie sprawdzić, jaki kurier jest najtańszy oraz złożyć zawiadomienie o przesyłce do podjęcia.

Najtańszy kurier, czyli jaki? Oto firmy kurierskie działające w Polsce

Rywalizacja firm kurierskich w Polsce dotyczy nie tylko samej ceny i tego, która jest najtańsza. Zestawienie marek jest na tyle szerokie, że praktycznie każda z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety i cechy charakterystyczne.

Np. Poczta Polska, choć kojarzona głównie z tradycyjnymi usługami pocztowymi, w ofercie posiada również kurierskie przesyłki realizowane w trybie 48 godzin. To dobre rozwiązanie dla osób nie potrzebujących ekspresowej dostawy i szukających głównie niskiej ceny doręczenia. Usługi Poczty Polskiej bywają często najtańsze. Zarazem cieszą się niesłabnącą popularnością w grupie starszych odbiorców, którzy przyzwyczajeni są właśnie do takiej formy dostaw przesyłek.

Nieco inaczej wygląda sytuacja marki DPD. Z mocno rozbudowaną siecią punktów dostaw, stanowi świetną alternatywę dla osób, które nie mogą oczekiwać kuriera w domu. Na korzyść DPD z pewnością przemawia renoma, rozpoznawalność oraz bardzo dobrze rozwiązana kwestia logistyki – m.in. w zakresie szybkiego podjęcia przesyłki.

Osoby zastanawiające się jaki kurier będzie najtańszy chętnie wybierają InPost. Wynika to ze sposobu bardzo prostego nadawania przesyłek – przy wykorzystaniu jego sieci Paczkomatów. Możliwość nadania i odbioru w dogodnym czasie daje poczucie swobody czasowej, a zarazem często przekłada się na wyjątkowo niską cenę usługi kurierskiej.

Szukasz firmy kurierskiej niekoniecznie najtańszej, ale za to będącej na rynku od lat i kojarzącej się z dostawami e-commerce? Wśród takich jest DHL ceniony za precyzję i szeroki wachlarz dodatkowych usług, takich jak dostawa w soboty czy możliwość śledzenia przesyłki. Podobnie jest w przypadku UPS uznawanego za optymalny wybór w sytuacji, gdy chodzi o przesyłki międzynarodowe. W szerokiej skali działa też kurier GLS, który jest często wybierany m.in. ze względu na atrakcyjne cenniki.

Rodzaje przesyłek kurierskich – najtańsze nie będą najszybsze

Wybierając kuriera na podstawie kryterium ceny trzeba zwrócić uwagę na to, że w świecie logistyki istnieje kilka różnych typów przesyłek. Ich specyfika bezpośrednio przekłada się na cenę.
Standardowe będą nieco tańsze i idealne dla tych, którzy mogą poczekać 2-3 dni na dostawę. Z kolei przesyłki kurierskie ekspresowe to rozwiązanie dla osób gotowych zapłacić drożej, ale za przyspieszenie doręczenia. Odrębnie wycenia się przesyłki nietypowe – np. duże, gabarytowe, zakładające dostawę sprzętu AGD lub mebli.

Wpływ na cenę przesyłki może mieć opcja za pobraniem – wybierane chętnie w sprzedaży internetowej, gdzie płatność jest realizowana przy odbiorze. Innym czynnikiem determinującym koszt przesyłki kurierskiej będzie ubezpieczenie działające podczas wysyłki cennych przedmiotów narażonych na uszkodzenie w transporcie.

Składowe kosztów usług kurierskich

Co składa się na ostateczne ceny kurierów? Wśród czynników, które decydują o tym, jaki kurier jest najtańszy są np.:

  • Waga i gabaryt przesyłki – podstawowy parametr wpływający na cenę.
  • Odległość – dostawy lokalne są tańsze, a międzynarodowe niosą ze sobą wyższe koszty.
  • Rodzaj usługi – np. to, w jakim czasie ma znaleźć się u odbiorcy.
  • Usługi dodatkowe – np. SMS z potwierdzeniem dostawy, pakowanie czy dodatkowe ubezpieczenie.
  • Opłaty paliwowe – dodatkowa kwota doliczana przez firmy kurierskie w zależności od bieżącej ceny paliwa.

Tego typu czynników może być więcej: stąd ważne jest dokładne porównanie – tak, jak na KurJerzy.pl – cen poszczególnych firm przed złożeniem zamówienia.