Kurier miejski, czyli paczka z dzielnicy do dzielnicy.


Kurier miejski
Kurier miejski

Przesyłki kurierskie bardzo często postrzegane są przez pryzmat dużych odległości i wysyłki towarów pomiędzy miastami. Tymczasem rośnie zapotrzebowanie na nieco inną formułę dostaw paczek. W sytuacji, gdy duże miasta bywają zakorkowane i niełatwe w kontekście logistyki, np. firmy zamawiają usługi kurierskie nawet będąc w tej samej lokalizacji.

Trend wysyłania przesyłek na coraz mniejsze odległości zauważalny jest od lat. Przesyłki dostarczane przez kurierów nie dotyczą wyłącznie zleceń międzynarodowych czy pomiędzy miastami. M.in. pandemia koronawirusa sprawiła, że – głównie na rynku B2B – powstało niemałe zapotrzebowanie na np. dostawy dokumentów w obrębie tego samego miasta w czym specjalizuje się kurier miejski.

Jak działa to w praktyce? Trzymając się rynku B2B: firma X ma pakiet dokumentów, który należy dostarczyć do innego przedsiębiorstwa. Załóżmy, że oba podmioty znajdują się w Warszawie. Może być to jednak również inne z największych polskich miast – Kraków, Poznań, Łódź czy Wrocław lub Trójmiasto. Samodzielne zawiezienie dokumentacji czy paczki z produktami oznacza często nawet kilkugodzinne wyłączenie danej osoby – np. pracownika biurowego. W rezultacie bardziej opłacalne może być zamówienie kuriera, który odbierze paczkę lub list i dostarczy go szybko pod dane miejsce adresata. Wobec tego, że ceny przesyłek kurierskich nadal pozostają bardzo atrakcyjne, może być to sensowna opcja dla firm.

Kurier miejski – plusy i minusy takiego rozwiązania

W internecie nie brak już ofert z hasłem kurier miejski – podmiotów zapewniających przewóz dokumentów lub małych przesyłek bezpośrednio z dzielnicy do dzielnicy w obrębie największych miast. Za dostarczanie przesyłek zabrały się nawet – szczególnie w czasie pandemii – firmy i korporacje taxi. Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie szybkość dostawy – doręczenie przesyłki następuje tego samego dnia.

Trzeba jednak zwrócić uwagę również na mankamenty. Formalnie podmioty te nie zajmują się logistyką czy usługami kurierskimi. Nie stosują więc np. określonych procedur czy ubezpieczeń na wypadek uszkodzenia lub zagubienia przesyłki. Klient w takiej sytuacji jest bezbronny. Dodatkowo pojawia się kwestia zaufania – czy wybierając dostawę dokumentów z Mokotowa w Warszawie na Pragę kurierem miejskim nadawca ma pewność, że nie dojdzie do ich przejrzenia? Pod tym względem duże firmy zapewniają niewątpliwie zdecydowanie większą poufność i pewność prawidłowości procedur.

Jak wysłać dokumenty kurierem?

Niewielkie przesyłki i dokumenty można wysyłać przez KurJerzy.pl – wystarczy zamówić usługę tak, jak w przypadku innych zleceń z miasta do miasta. W tym przypadku po prostu zarówno lokalizacja nadawcy jak i odbiorcy będą jednolite. Ponieważ koszt wysłania przesyłki kurierem w mieście nie oznacza długiej podróży, koszty takiego zlecenia też będą relatywnie niższe.

Warto zwrócić również uwagę na możliwości wykorzystania automatów. Zlecając doręczenie paczki lub dokumentów można użyć sieci maszyn do przyjmowania i wydawania. W ten sposób – również przez KurJerzy.pl – można wygenerować zlecenie, w ramach którego nadawca nada paczkę na Żoliborzu z odbiorem jej w Śródmieściu.