Automatyzacja sprzedaży i obsługi w sklepie internetowym – jak ją wdrożyć?


Automatyzacja przesyłek
Automatyzacja przesyłek

Automatyzacja procesów w e-commerce – niezależnie od skali prowadzonego biznesu – przekłada się na realne oszczędności i optymalizację wydatków. Wystarczy spojrzeć na to przez pryzmat wysyłanych i odbieranych przesyłek kurierskich – przy ich dużym wolumenie naturalna jest potrzeba sięgnięcia po mechanizmy usprawniające tego typu zadania.

Prawdziwy e-commerce’owy boom, jaki nastał w Polsce od praktycznie dekady sprawia, że zamówienie kuriera to już codzienność. Oczywiście należy patrzeć na to szeroko – nie chodzi bowiem o dostawę w trybie door-to-door, ale również te z wykorzystaniem wszelkich rozwiązań automatów paczkowych. Cały mechanizm sprowadza się jednak do prostego i jednego schematu: klient kupujący coś przez internet zakłada, że kurier doręczy jego paczkę szybko i sprawnie – pod dany adres lub wskazane miejsce odbioru.

Tymczasem, patrząc na to ze strony e-sklepu to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Uwzględnić trzeba bowiem:

 • sprawny przepływ informacji między np. działem sprzedaży, wysyłką a marketingiem
 • ewentualne zwroty towaru przez klienta
 • współpracę z kurierami odpowiedzialnymi za dostawę

Stąd właśnie dążenie do tego, by jak najwięcej procesów w działalności sklepów internetowych automatyzować. Takie działanie jest dziś kluczowym elementem efektywnego zarządzania e-sklepem. Dzięki niej możliwe jest zoptymalizowanie działań i procesów, co prowadzi do oszczędności czasu, zwiększenia wydajności oraz poprawy doświadczeń klientów. Jak jednak należy rozumieć samą automatyzację?

Automatyzacja e-commerce, czyli sklep działa (niemal) sam

Automatyzacja sklepu internetowego to wykorzystanie technologii i narzędzi do zautomatyzowania różnych procesów biznesowych. Zakłada więc eliminację lub ograniczanie działalności ludzkiej, a maksymalizację wykorzystania mechanizmów wykorzystujących określone reguły i założenia.

Jakie obszary biznesowe można automatyzować prowadząc sklep internetowy? Będą to np.:

 • Doświadczenia klientów: Automatyzacja może pomóc w personalizowaniu treści i ofert dla klientów na podstawie ich preferencji i historii zakupów. Można wykorzystać systemy rekomendacyjne, które automatycznie proponują produkty lub oferują indywidualne rabaty. Automatyzacja obsługi klienta, takiej jak chatboty, może również usprawnić komunikację i udzielanie odpowiedzi na często zadawane pytania.
 • Marketing: Automatyzacja marketingu pozwala na automatyczne wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail lub powiadomień push. Można również zautomatyzować kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, tak aby wyświetlały się w określonych czasach lub dla określonej grupy odbiorców. W przypadku dużych biznesów doskonale sprawdzi się w tym przypadku Saleforce.
 • Zamówienia: Automatyzacja procesu zamówień może obejmować generowanie automatycznych potwierdzeń zamówienia, wysyłanie powiadomień o statusie zamówienia klientom, automatyczne aktualizacje stanów magazynowych oraz integrację z systemami płatności (np. Przelewy24.pl).
 • Polityka magazynowa: Automatyzacja polityki magazynowej pozwala na monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym, generowanie automatycznych zamówień u dostawców przy niskich zapasach oraz optymalizację procesu magazynowania i logistyki.
 • Polityka cenowa i rabatowa: Automatyzacja może pomóc w dynamicznym ustalaniu cen, uwzględniając konkurencyjność rynkową, marże i poziom popytu. Można zastosować algorytmy, które automatycznie dostosowują ceny w oparciu o potencjalny popyt, koszty zakupowe czy perspektywy sprzedaży.

Mechanizmy automatyzacji w zakresie dostaw kurierskich

Warto też rozważyć automatyzację w kontekście zleceń kurierskich. W tym przypadku można bez obaw zaimplementować kilka mechanizmów. Jednym z nich jest integracja z systemami kurierskimi, co umożliwia automatyczne generowanie etykiet wysyłek oraz śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Można również wykorzystać mechanizmy automatycznego wyboru najkorzystniejszych opcji dostawy na podstawie parametrów, takich jak waga paczki, adres odbiorcy i preferencje klienta.

Bardzo dobrze w tym kontekście sprawdzi się platforma KurJerzy.pl, która umożliwia zarówno automatyczne generowanie przesyłek czy faktur za usługi kurierskie, ale też sprawne porównanie i możliwość zamówienia jednej z tych opcji.

Automatyzacja doceniana jest też w przypadku polityki zwrotów kurierskich. Pomaga bowiem w uproszczeniu i przyspieszeniu tego procesu. Przykładem może być system automatycznego generowania etykiet zwrotu, który umożliwia klientom proste i wygodne zwracanie produktów. Automatyzacja może również obejmować śledzenie statusu zwrotu oraz automatyczne generowanie zwrotów płatności po przyjęciu zwróconego towaru.

Systemy automatyzacji dla e-commerce

Niewątpliwie, dobierając mechanizmy automatyzacji do e-commerce należy kierować się indywidualnymi potrzebami danego sklepu – inne są w przypadku małych biznesów, inne tam, gdzie mamy do czynienia z gigantami rynkowymi. Kluczowe jest zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi systemami przewidzianymi dla e-handlu. Wyróżnić można w nich:

 • Systemy zarządzania magazynem (WMS): WMS umożliwiają automatyzację procesów związanych z magazynowaniem i logistyką, takich jak monitorowanie stanów magazynowych, zarządzanie zamówieniami, optymalizacja przestrzeni magazynowej i planowanie tras dostaw. WMS integruje się również z systemami e-sklepu, co umożliwia automatyczne aktualizowanie stanów magazynowych i informacji o dostępności produktów.
 • Systemy CRM: CRM (Customer Relationship Management) automatyzują zarządzanie relacjami z klientami. Pozwalają na gromadzenie i analizowanie danych klientów, personalizację ofert, zarządzanie kampaniami marketingowymi oraz śledzenie historii interakcji z klientami. CRM integruje się również z systemami e-sklepu, co umożliwia automatyczne tworzenie profili klientów i personalizację doświadczeń zakupowych.
 • Narzędzia do marketingu automatycznego: Narzędzia takie jak marketing automation platformy pozwalają na automatyzację procesów marketingowych, takich jak wysyłka spersonalizowanych wiadomości e-mail, tworzenie kampanii reklamowych, generowanie raportów i analizowanie danych. Dzięki nim można zoptymalizować efektywność działań marketingowych i skoncentrować się na najbardziej obiecujących klientach.
 • Narzędzia do analizy danych: Automatyzacja w e-commerce wymaga również wykorzystania narzędzi do analizy danych, takich jak narzędzia do analizy biznesowej i narzędzia do analizy danych klientów. Narzędzia do analizy biznesowej umożliwiają monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności, takich jak sprzedaż, konwersje, koszty reklamowe, marże, itp. Pozwalają również na generowanie raportów i prognozowanie wyników sprzedaży. Co ważne – tego sektora nie można bynajmniej spłycać wyłącznie do danych tylko z np. Google Analytics, bo dzisiejsze potrzeby analityczne są znacznie szersze.

Dlaczego warto wdrożyć automatyzację w e-sklepie?

Optymalizacja procesów, przyspieszenie pracy, lepsza efektywność – to kluczowe zalety jakie niesie za sobą automatyzacja e-commerce. Jej wdrożenie bezpośrednio przekłada się na wymierne korzyści.

Może ona skutecznie wspomagać prognozowanie popytu i sprzedaży w sklepie internetowym. Poprzez analizę danych historycznych dotyczących sprzedaży, ruchu na stronie internetowej, kampanii marketingowych itp., można wykorzystać algorytmy i modele prognostyczne do przewidywania przyszłych wzorców sprzedaży. Automatyzacja umożliwia także gromadzenie danych, ich analizę i generowanie prognoz, co pozwala na lepsze planowanie działań biznesowych, takich jak zapasy, kampanie promocyjne czy zarządzanie zasobami.