Na czym polega sortowanie przesyłek w usługach kurierskich?


Sortowanie przesyłek kurierskich
Sortowanie przesyłek kurierskich

Sortowanie przesyłek kurierskich to termin, który dość często brzmi nieco tajemniczo i kojarzy się z grupą osób, która misternie rozdziela paczki według ściśle określonych kryteriów. Nic bardziej mylnego. Na proces sortowania w logistyce trzeba dziś patrzeć diametralnie inaczej. Jak działa?


Sortowanie to sposób przenoszenia materiałów, który służy do klasyfikowania przedmiotów. Odbywa się to w zależności od tego, gdzie mają być wysłane. Działające w ten sposób magazyny i centra dystrybucyjne są zwykle wyposażone w automatyczne systemy sortowania. Same parametry dostosowywane są do określonych założeń – np. wg sklepów internetowych czy kodów pocztowych.
Obecnie sortowanie przesyłek kurierskich opiera się już na automatyzacji, co ogranicza zależność od ludzi i znacząco ogranicza potencjalne błędy.

Można więc uznać, że proces sortowania to czynność zakładająca rozdzielenie przesyłek według schematu lub kodu tak, by w trakcie dystrybucji zostały one skierowane do ostatecznego punktu doręczenia.

Dla największych przewoźników – to m.in. UPS czy DHL – kluczowe są więc centra dystrybucji paczek. To serca systemu odgrywające najważniejsze znaczenie dla sprawności procesu dostaw. W takich hubach odbywa się większość czynności związanych z sortowaniem i przekazywaniem przesyłek pod kątem konkretnych miejsc przeznaczenia.

Jak wygląda sortowanie przesyłek w praktyce?

Zazwyczaj centra dystrybucji przesyłek naziemnych i międzynarodowych wysyłają i odbiera ilości idące często w miliony sztuk – szczególnie, gdy obsługują ruch nie tylko krajowy. To potężne zadanie logistyczne, ponieważ każda paczka lub przesyłka wymaga parametryzacji pod kątem m.in. jej wyceny. Są więc mierzone, ważone i kierowane ostatecznie do odpowiedniego miejsca.

Sortownie działają w trybie 24-godzinnym. Wiele hubów wręcz wymaga, by wszystkie paczki zostały przetworzone podczas nocnej zmiany. To niezbędne do tego, by rano były gotowe do doręczenia. Pierwszym etapem dla paczki jest jej zeskanowanie – odczyt kodu pozwala klientom śledzić drogę i lokalizację paczki. Następnie dochodzi do sortowania przesyłek. Kryterium jest tu najczęściej ich kształt oraz rozmiar. W ten sposób przesyłki są dzielone na np. zwykłe, małe i nieregularne.

Jeśli pojawiają się wspomniane paczki nietypowe – np. nieprzeciętnie duże lub niestandardowe pod względem kształtu – są skanowane oddzielnie od innych paczek.
Mniejsze rozmiary zwykle są skanowane, mierzone i umieszczane w specjalnych przestrzeniach, które oznacza się kodem pocztowym.

Kontrola przepływu przesyłek

Oczywiście cały proces sortowania paczek kurierskich odbywa się pod permanentną kontrolą ze strony operatorów. Tworzony jest np. rejestr dokładnej liczby paczek kierowanych do każdego obszaru. W praktyce, obecnie nowoczesne systemy sortujące są w pełni zautomatyzowane. Przenośniki i taśmy działają tak, że bardzo szybko można podjąć niezbędne działania do optymalizacji sortowania. Całość kończy się załadowaniem paczek na samochody ciężarowe i dostawcze. Tu również najczęściej proces opiera się na podziale według kodów pocztowych.