Historia FedEx


Firmy kurierskie – historia FedEx
Firmy kurierskie – historia FedEx

Firmy kurierskie – historia FedEx

Firmy kurierskie popularne w naszym kraju to oprócz FedEx, także DHL, UPS i GLS.

FedEx (Federal Express) – amerykańska firma kurierska założona w 1971 roku w Little Rock (Arkansas) przez Fredericka W. Smitha, zajmująca się przewozem przesyłek (głównie za pomocą samolotów) i logistyką. Jednak pomysł na stworzenie innowacyjnej firmy kurierskiej powstał w 1965 roku, kiedy Frederick był jeszcze na uniwersytecie. Była ona tematem jego pracy semestralnej. Twierdził, że obecnie wykorzystywany sposób dostarczania przesyłek (tylko za pomocą samolotów pasażerskich) nie sprawdza się dla pilnych przesyłek (takich jak środki medyczne, części komputerowe i elektronika).

Federal Express oficjalnie rozpoczął działalność w dniu 17 kwietnia 1973 roku, z 389 pracownikami zespołu. Choć firma osiągnęła zyski dopiero w lipcu 1975 roku, stała się czołowym przewoźnikiem przesyłek ekspresowych. Dzięki zmianie ustawy w 1977 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych, przewoźnicy cargo mogli korzystać z dużych samolotów bez ograniczeń geograficznych na trasach. To pozwoliło Federal Express kupić siedem samolotów Boeing 727, każdy o pojemności ładunkowej 40 000 funtów (około 18 144 kg). To nie koniec zmian, dwa lata później firma uruchamia COSMOS, system informatyczny do zarządzania ludźmi, przesyłkami, pojazdami i analizujący pogodę w czasie rzeczywistym. Przez lata wprowadzono wiele rozwiązań oraz mechanizmów, które przyspieszyły i ułatwiły odbiór oraz dostarczanie przesyłek. Początkowo firma FedEx obsługiwała tylko teren Stanów Zjednoczonych, w 1984 roku rozpoczęła loty do Europy oraz Azji. Obecnie jej działania mają zasięg ogólnoświatowy, a firma posiada filie w 211 krajach. FedEx był pierwszym przedsiębiorstwem transportowym używającym odrzutowców.

Innowacyjne pomysły oraz zaangażowanie Fredericka W. Smitha pozwoliły mu stworzyć największą firmą kurierską w USA, która od lat 70-tych prężnie się rozwijała, powiększała swoją flotę, zdobywała nowe rynki (Azja i Pacyfik, Kanada, Europa, Bliski i Środkowy Wschód, Afryka, Ameryka Łacińska oraz Karaiby). Obecnie zatrudnia ok. 280 000 pracowników i posiada największą na świecie flotę powietrzną.

W czerwcu 2012 roku, firma OPEK została przejęta przez FedEx, był to element strategii rozwoju FedEx w Europie.

Źródło: www.fedex.com