DHL w Poznaniu uruchomił największy terminal w Polsce


Największy terminal w Polsce
Największy terminal w Polsce

Największy terminal w Polsce należy do DHL. Firma kurierska uruchomiła w grudniu 2019 r. centrum dystrybucji przesyłek, które swoimi parametrami wyróżnia się nie tylko w skali kraju, ale i Europy.
Trudno, by nowy największy terminal kurierski w Polsce postrzegać inaczej. DHL zakłada, że wielkopolskie centrum dystrybucyjne będzie punktem przeładunkowym dla przesyłek dostarczanych w dwóch wariantach: z Unii Europejskiej i reszty świata.Terminal DHL obsłuży więc zarówno paczki doręczane np. transportem samochodowym z krajów Wspólnoty jak i przesyłki lotnicze, które są coraz ważniejsze w polityce tej marki logistycznej. Centrum DHL będzie więc typowym hubem drogowo-lotniczym zarówno dla państw europejskich jak i spoza kontynentu.

Imponująca przepustowość systemów DHL

Terminal, który powstał w Poznaniu sprawi, że obsługa kurierska ze strony DHL nabierze jeszcze szybszego tempa. Terminal oparty jest na wielozadaniowej technologii, która ma doprowadzić do maksymalizacji tempa obsługi przesyłek. Szybkie sortowanie paczek zapewni w pełni zautomatyzowany system, którego możliwości DHL oblicza na ok. 6 tys. przesyłek na godzinę. To – w deklaracjach firmy kurierskiej – przełoży się na zwiększenie możliwości operacyjnych. Zwraca na to uwagę dyrektor ds. operacji w DHL Express Poland, Agnieszka Błaś. O inwestycji w Poznaniu mówi:
Naszym celem od zawsze jest jak najlepsza obsługa naszych klientów, w związku z tym stale inwestujemy w rozbudowę naszych obiektów i najnowocześniejsze rozwiązania technologicznie. HUB w Poznaniu to największe centrum logistyczne, łączące jednostki krajowe z resztą świata.

Jakie możliwości ma największy terminal w Polsce?

Oprócz przepustowości na poziomie 6 tys. przesyłek na godzinę, pozostałe parametry terminala DHL również robią wrażenie. To aż 34 tys. m2 terenu, przy czym powierzchnia samego magazynu sięga ok. 5 tys. m2. Największy terminal w Polsce wykorzystywać będzie 80 bram przeładunkowych, 46 z nich jest przeznaczonych na usługi kurierskie, 32 DHL wykorzysta do obsługi samochodów ciężarowych.

Obsługa kurierska z Poznania na świat

Możliwości, jakie zapewnia inwestycja DHL wpisują się ograniczanie czasu dostawy przesyłek kurierskich. Terminal, mając bezpośrednie połączenie z podobnym międzynarodowym hubem w Lipsku oraz centrami w Mediolanie, Linzu, Hanowerze czy Wilnie umożliwia sprawniejsze usługi kurierskie w ujęciu światowym.
Warto również zwrócić uwagę na kolejny krok DHL w kontekście ekologii. Firma kurierska od lat znana jest ze szczególnej dbałości o ochronę środowiska. Inwestycja w Poznaniu realizowana była w oparciu o rozwiązania wpisujące się w trendy światowe. To m.in. technologie, które zapewniają oszczędność energii, separatory tłuszczy czy systemy zapewniające zagospodarowanie wody deszczowej.
Polski oddział DHL jest częścią największej światowej grupy logistycznej – Deutsche Post DHL. Marka ta jest obecna w Polsce już od 1983 r. Obecnie uznawana jest za lidera światowego rynku przesyłek międzynarodowych – w te założenia wpisuje się nowy terminal w Poznaniu.