Czy paczka zmieści się do Paczkomatu?


Paczkomat
Paczkomat

Paczkomat oraz przesyłki kurierskie do Paczkomatów nabrały szczególnej popularności ze względu na wygodę ich zlecania oraz swobodę podjęcia towarów z automatów. Często pojawia się jednak pytanie: czy dana przesyłka zmieści się do Paczkomatu? Wraz z nim nasuwa się kolejne – co zrobić, jeśli zamówione miejsce w Paczkomacie jest mniejsze niż ostateczne wymiary niedoszacowanej w ten sposób przesyłki?


Paczki w ramach InPost – czyli Paczkomat oraz kurier – można oczywiście zamówić przez serwis KurJerzy.pl. To jedna z popularniejszych opcji w serwisie – szczególnie w przypadku transakcji w ramach sprzedaży internetowej.

Choć Paczkomaty postrzegane są jako urządzenia bardzo wygodne i intuicyjne, trzeba zwrócić uwagę na naturalne ograniczenia. To wymiary poszczególnych skrzynek. Wystarczy sytuacja, w której przesyłka deklarowana jest mniejsza niż realna, a automat otworzy box, który będzie niewłaściwy dla danej paczki. Stąd tak ważne jest prawidłowe zwymiarowanie przesyłki kurierskiej i dbałość o właściwe dane przy składaniu zamówień.

Jakie paczki doręcza InPost w ramach Paczkomatów?

Maksymalne wymiary paczki w ramach usługi Paczkomatów to 410 x 380 x 640 mm. Należy zadbać też o wagę. Ta nie powinna maksymalnie przekroczyć 25 kg.

Wg InPost, Paczkomat ma trzy rodzaje wielkości skrytek. Według nich można oszacować maksymalną wielkość paczki, która miałaby znaleźć się wewnątrz.

Wymiary to:

 • A: 80 x 380 x 640 mm
 • B: 190 x 380 x 640 mm
 • C: 410 x 380 x 640 mm
 • Warto zauważyć, że największy przewidziany wariant pozwala na zmieszczenie dużych przedmiotów. Jednocześnie różnice ceny pomiędzy poszczególnymi wariantami są niewielkie. Zdecydowanie korzystniej będzie więc, w przypadku nietypowych wymiarów, wybierać większe opcje niż kierować się pozornymi oszczędnościami i wskazywać mniejsze. Należy pamiętać, że wszelkie próby włożenia paczki do środka niejako „na siłę” poskutkować mogą jej uszkodzeniem. Podobne ryzyko pojawia się, gdy to kurier będzie próbował wyjąć wciśniętą w ten sposób paczkę. Potencjalne uszkodzenia mogą wtedy zostać uznane za winę nadawcy.

  Paczkomat, co zrobić, gdy wybrano niewłaściwy rozmiar paczki?

  Zdarza się, że nadawca generuje list przewozowy nie zwracając uwagi na dokładne zwymiarowanie przesyłki. Co zrobić, jeśli posiada już zlecenie, ale paczka np. nie mieści się w danym boksie?

  Przede wszystkim warto wyrobić sobie nawyk, by generować listy przewozowe bezwzględnie po tym, jak paczka jest zmierzona i zważona. Skrytka musi bowiem odpowiadać wielkości danego przedmiotu. Jeśli dojdzie do nieprawidłowego zwymiarowania, dojdzie do komplikacji – automat jej nie przyjmie, a jednocześnie trudno w takiej sytuacji np. edytować zlecenie.

  Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że jeśli paczka ma już status potwierdzonej – co oznacza również jej opłacenie – nie jest możliwe wprowadzanie zmian w zakresie danych wymiarowych. Stąd tak istotne jest, by dokładnie dobrać wymiar przesyłki do wspomnianych wymiarów InPost.

  Innym sposobem jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta serwisu KurJerzy.pl, nasi konsultanci pomogą szybko przygotować nową przesyłkę (prawdopodobnie wymagane będzie ponowne wydrukowanie etykiety).

  Co zrobić, by mieć pewność, że paczka dotrze do adresata?

  Oczywiście nie trzeba ograniczać się wyłącznie do dostarczeń w ramach automatów paczkowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić kuriera – w tym również InPost – tak, by to on odebrał i doręczył przesyłkę do odbiorcy. Takie rozwiązanie jest nieznacznie droższe od wysyłek do Paczkomatów, ale z drugiej strony niesie za sobą kilka wyraźnych korzyści. To np. scedowanie odbioru na firmę – nie trzeba szukać automatu paczkowego i samemu zadbać o nadanie przesyłki.

  Szczególnie w dużych, zakorkowanych miastach będzie odgrywało to spore znaczenie. Szybką wycenę tego, ile kosztuje doręczenie paczki o określonych wymiarach i wadze zrealizujesz przez KurJerzy.pl.