Jak zmienić miejsce lub datę dostawy przesyłki kurierskiej?


Dostawy przesyłki kurierskiej
Dostawy przesyłki kurierskiej

Klienci kupujący produkty w Internecie nie zawsze mają możliwość odebrania nadanej do nich przesyłki. Z tego powodu firmy kurierskie coraz częściej umożliwiają odbiorcom zmianę adresu i godziny dostawy bez żadnych dodatkowych kosztów. To rozwiązanie pojawiło się na rynku już jakiś czas temu i wprowadza je coraz większa liczba firm kurierskich. Jak łatwo i szybko zmienić adres lub datę doręczenia?

Nie ma znaczenia, czy paczka została wysłana bezpośrednio przez firmę kurierską czy też poprzez stronę brokera kurierskiego, takiego jak KurJerzy.pl, usługa przekierowania oferowana jest bowiem dla każdego klienta danej firmy. Coraz więcej przewoźników oferuje tę opcję, dzięki czemu jest ona dostępna również u brokera. Nadal jednak nie wszyscy mają taką możliwość, a niektórzy mogą wymagać uiszczenia dodatkowej opłaty za tę usługę.

Jak zmienić czas i miejsce dostawy

W większości przypadków, gdy zamówimy przesyłkę, przed jej dostarczeniem otrzymujemy maila lub wiadomość SMS z informacją o planowanym doręczeniu, numerze przesyłki, a także kwocie pobrania, jeśli za paczkę będziemy płacić przy odbiorze. W wiadomości takiej znajdziemy także instrukcję przekierowania paczki oraz numer PIN potrzebny do potwierdzenia zmiany adresu lub terminu.

Zmiana daty i miejsca dostawy kurier DHL

W przypadku firmy DHL treść wiadomości wygląda w ten sposób.

Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, należy przejść do serwisu DHL pod adres: przekieruj.dhlparcel.pl, tam podać numer paczki oraz podany w wiadomości numer PIN. Po weryfikacji danych możemy wybrać jedną z kilku opcji:

  • przekierować i odebrać paczkę w punkcie DHL Locker, czyli w jednym z automatów do przechowywania przesyłek, które dostępne są na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania i Krakowa;
  • przekierować i odebrać przesyłkę w jednym z 6000 punktów odbioru na terenie całego kraju. Większość punktów jest czynna do godziny 22, a niektóre jeszcze dłużej. Punkty te to między innymi sklepy Inmedio, Relay, 1-minute, wybrane sklepy Żabka, Freshmarket, stacje Shell;
  • przekierować paczkę pod inny, alternatywny adres, na przykład do pracy lub do sąsiada;
  • zmiana daty doręczenia pozwala pozostawić ten sam adres dostawy, ale wybrać inny dzień przyjazdu kuriera;
  • ostatnia opcja to rezygnacja z przesyłki, np. wtedy, gdy nie ma nas w miejscu zamieszkania lub nie chcemy otrzymać paczki.

Zmiana daty i miejsca dostawy kurier UPS

UPS ma bardzo podobną procedurę przekierowania przesyłki. Wystarczy, że mamy numer nadania lub numer awizo. Następnie należy wejść na stronę UPS My Choice, tam założyć konto, zalogować się i przekierować paczkę do wybranego punktu odbioru lub też pod inny adres. Procedura jest bardzo podobna do tej, jaka funkcjonuje w przypadku firmy DHL. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie jesteśmy użytkownikami UPS My Choice, wszelkie zmiany musimy konsultować z nadawcą paczki.

Zmiana daty i miejsca dostawy kurier DPD

Kurier DPD również umożliwia zmiany miejsca i czasu dostawy. Podobnie jak w poprzednich przypadkach można to zrobić poprzez stronę internetową. Potrzebny jest numer paczki oraz kod otrzymany w wiadomości SMS. Prosty formularz pozwala na zmianę adresu dostawy, zmianę daty doręczenia lub całkowitą rezygnację z otrzymania przesyłki.

Zmiana daty i miejsca dostawy kurier FedEx

W przypadku FedEx zmiana może zostać dokonana poprzez kontakt z biurem obsługi klienta, które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, dla telefonów stacjonarnych: 801 002 800, dla telefonów komórkowych: 22 211 80 00 oraz FedEx Chat Live, który jest dostępny w dni robocze od godziny 8:00 do godziny 18:00. Tutaj także potrzebujemy numeru naszej przesyłki.

Potrzeby klientów zmieniają rynek dostaw i usług logistycznych. Coraz częściej w cenie dostawy zawiera się informowanie odbiorcy o nadchodzącej przesyłce przy pomocy SMS, zmiana daty i miejsca doręczenia, a także przechowanie paczki przez kilka dni w magazynie. Brokerzy kurierscy starają się wspierać dodatkowo te działania wysoką jakością usług i wsparciem klienta.