Historia niemieckiego DHL


Firmy kurierskie – historia niemieckiego DHL
Firmy kurierskie – historia niemieckiego DHL

Firmy kurierskie – historia niemieckiego DHL

Firmy kurierskie popularne w naszym kraju to oprócz DHL, także UPS i GLS.

DHL to firma, która zajmuje się doręczaniem przesyłek i logistyką od 1969 roku. Początkowo trudniła się dostarczaniem lotniczym transportem dokumentów z San Francisco do Honolulu. W 1998 roku niemiecka poczta rozpoczęła wykupowanie akcji przedsiębiorstwa, by ostatecznie w 2002 roku całkowicie ją przejąć. Od tego czasu siedziba firmy znajduje się w Bonn w Niemczech.

Nazwa firmy DHL pochodzi od pierwszych liter nazwisk założycieli: Adriana Dalseya, Larrego Hillbloma i Roberta Lynna. W 1983 DHL został pierwszym dostawcą usług ekspresowych we Wschodniej Europie, z czasem także w Polsce. Dziś DHL jest liderem na światowym rynku międzynarodowych usług ekspresowych oraz logistyki. Łączy około 220 krajów na całym świecie, zatrudnia ponad 100 tys. osób, posiada 250 samolotów i obsługuje 500 lotnisk oraz 2,5 miliona klientów.

Polski oddział DHL Express oferuje swoje usługi od 1991 roku (do 2003 roku firma istniała jako DHL International Poland). Obecnie zatrudnia ponad 5 000 pracowników. Posiada 4 sortownie w kraju, 6 sortowni przesyłek lotniczych, 3 samoloty oraz 2 300 tras kurierskich. DHL Transportuje przesyłki standardowe, ale też ponadgabarytowe i niestandardowe w kraju oraz za granicą, za pomocą frachtu lotniczego i morskiego. Podstawowymi produktami są przesyłki kurierskie krajowe dostarczane tego samego dnia, w następnym dniu roboczym przed określoną godziną lub w nieprzekraczalnym, ustalonym terminie.

Rodzaje usług oferowanych przez firmę:

  • Express – usługi kurierskie, transport przesyłek.
  • Parcel – usługi paletowe, dla przesyłek cięższych i o większych wymiarach.
  • Global Forwarding, Freight – spedycja morska i powietrzna oraz lądowa (Freight) prowadzona na terenie Europy, Rosji i Bliskiego Wschodu.
  • Supply Chain – czyli łańcuch dostaw, rozwiązania logistyczne oferowane dla firm z różnych sektorów, wszelkiego rodzaju usługi magazynowe i transportowe.
  • Mail – usługa doręczania listów oraz przesyłek dostępna w Niemczech, znana jako Deutsche Post (Poczta Niemiecka).

DHL wspiera też ochronę środowiska i klimatu angażując się w inicjatywę GoGreen. Pomaga w czasie katastrof i klęsk żywiołowych (GoHelp). Promuje edukację oraz szkolenia, które mają pomóc w rozwoju zawodowym, poprzez program GoTeach.

Źródło: www.DHL.com