Sprzedajesz towary do Niemiec? Już teraz spełnij obowiązki ustawowe


Towary do Niemiec
Towary do Niemiec

Jeśli sprzedajesz swoje towary na runku niemieckim, wysyłasz do Niemiec rzeczy ze sklepu internetowego, to musisz przygotować się na dodatkowe koszty. Wszystko przez zmiany w przepisach prawa, które od nowego roku nakazują sklepom ponoszenie specjalnej, obowiązkowej opłaty recyclingowej za opakowania. To nie wszystko sklepy będą także musiały wpisać się do publicznego rejestru. Jeśli Niemcy są jednym z głównych kierunków, Twojej sprzedaży, to przeczytaj poniższy tekst, w którym pokażemy co może grozić, za niespełnienie określonych warunków.

Ustawa VerpackG

Od 1 stycznia 2019 roku wchodzi ustawa VerpackG. Wymaga ona by firmy, w tym sklepy internetowe, które wprowadzają produkty na niemiecki rynek zarejestrowały się w Centralnym Rejestrze Opakowań, to jednak nie wszystko dodatkowy obowiązek to uiszczenie dedykowanej, obowiązkowej opłaty recyclingowej. Wprowadzanie do obiegu większej ilości niezgłoszonych do urzędu opakowań będzie groziło karą pieniężną w wysokości nawet do 100 000 EUR.

Ustawa dotyczy i opakowań producenta towaru, i opakowań służących do wysyłki towaru. Obowiązkowi zgłoszenia podlegać będą wszystkie rodzaje opakowań jednostkowych, transportowych, zbiorczych i innych, które wykonane zostały z kartonu, tektury, papieru, tworzyw sztucznych, blachy, aluminium, materiałów naturalnych i innych im podobnych. Bardzo ważne jest jednak jeszcze to, iż wysyłka towaru w kopercie bąbelkowej, czy też owiniętych streczem także podlega tym przepisom.

Sprzedajesz towary do Niemiec? Zobacz jak się zarejestrować?

Aby uniknąć kar pieniężnych, a jednocześnie działać zgodnie z przepisami, czyli zarejestrować firmę o raz uiścić opłatę. Bezkosztowo rejestracji można dokonać do końca grudnia 2018 roku. Sklepy i sprzedawcy mogą to zrobić wchodząc na tę stronę: https://lucid.verpackungsregister.org. Po wypełnieniu formularza należy też zadeklarować, jakie ilości opakowań będziemy zużywać rocznie. Tutaj trzeba podać ich rodzaje oraz wagę, a na końcu podpisać umowę licencyjną. Opłata recyclingowa jest naliczana proporcjonalnie do ilości i rodzaju opakowań. Trzeba jeszcze pamiętać o jednej rzeczy. Brak rejestracji może doprowadzić do nałożenia na sprzedawcę całkowitego zakazu dystrybucji towarów na rynku niemieckim.

Na jakie opłaty należy się przygotować?

Tak naprawdę każdy przedsiębiorca będzie ponosił inne koszty. Przede wszystkim dlatego, że każdy używa innych opakowań i wypełniaczy do paczek. Inna też będzie waga tychże. Przykładowo 6 tysięcy kilogramów opakowań, to koszt jednorazowy około 90 euro. Jeśli jednak na rynek wprowadzamy więcej, niż 50 ton opakowań, to musimy liczyć się z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi i finansowymi.

Już teraz dobrze jest przygotować się na zmiany

W Polsce około 7% e-sklepów sprzedaje za granicę i jest to ich główne źródło dochodu. 25% z tych e-sprzedawców działa przede wszystkim na rynku niemieckim. To Ci sprzedawcy powinni w pierwszej kolejności zająć się rejestracją swojego biznesu. Muszą zwrócić uwagę na to, że nawet małe biznesy potrafią wykorzystywać duże ilości opakowań w celu wysyłki i zabezpieczenia towaru. 6 ton pudełek czy kopert bąbelkowych to wcale nie jest tak dużo, podobnie, jak nie jest zbyt wysoką opłatą, ta rzędu 90 euro. Pamiętajmy, jeszcze jest czas na zarejestrowanie swojej firmy bez dodatkowych opłat.