Jak zabezpieczyć paczkę kurierską zawierającą sprzęt elektroniczny?


Jak zabezpieczyć paczkę
Jak zabezpieczyć paczkę

Boże Narodzenie to czas, gdy kurierzy ze wzmożoną mocą przewożą różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, który później trafia do nas w roli podarunków. Skuteczny transport takich urządzeń wymaga jednak określonego zabezpieczenia. W jaki sposób ochronić elektronikę przed zniszczeniem podczas transportu? Podpowiadamy!


Sprzęt elektroniczny jest wyjątkowo wrażliwy na uszkodzenia. Może zniszczyć się pod wpływem wstrząsów, ale też bardzo niskiej temperatury czy nieprawidłowego ułożenia. Pamiętaj o tym, gdy będziesz przygotowywał paczkę!

Jak zamówić przesyłkę zawierającą sprzęt elektroniczny?

Zacznij najpierw od prawidłowego zamówienia przesyłki. Urządzenie powinno być zapakowane w regularne, przypominające sześcian opakowanie (najlepiej z kartonu). Z tego względu zmierz długość, szerokość i głębokość opakowania i wpisz do zamówienia.

Następnie dokładnie wypełnij adres nadawcy i odbiorcy. W polu wartość wpisz cenę sprzętu elektronicznego i dokładnie opisz zawartość przesyłki. Powinieneś także zaznaczyć opcję „przesyłka niestandardowa”. Dlaczego?

Urządzenia elektroniczne wymagają bardzo ostrożnego przewożenia. Ekran komputera lub telewizora, drobne elementy radia czy innego rodzaju sprzęt może kompletnie zniszczyć się w czasie upadku lub przez bardzo duże drgania. Co więcej, kurier nie powinien stawiać na przesyłce innego przedmiotu. W niektórych przypadkach musisz zaznaczyć na przesyłce „góra – dół”, aby pracownik firmy kurierskiej ustawił ją w odpowiednim położeniu. To wszystko jest możliwe tylko, gdy zaznaczysz opcję przesyłki niestandardowej.

W jaki sposób pakować przesyłkę ze sprzętem elektronicznym?

Zamówiłeś kuriera? Teraz możesz pakować przesyłkę. Jak wspomnieliśmy, sprzęt elektroniczny umieść w dopasowanym kartonie. Najpierw owiń go delikatnie folią zabezpieczającą bąbelkową (szczególnie tak wrażliwe elementy na porysowanie jak ekran). Następnie dokładnie zabezpiecz go za pomocą styropianowych wstawek. Pod żadnym pozorem nie powinien się przesuwać po paczce.

Gdy włożysz już sprzęt elektroniczny do przesyłki, wypełnij puste miejsca folią bąbelkową lub poduszkami powietrznymi. Dodatkowe elementy, które wyślesz w paczce (jak pilot, baterie, akcesoria) powinieneś ułożyć na spodzie przesyłki i przykleić do kartonu taśmą klejącą. Instrukcję obsługi włóż z kolei w koszulkę foliową lub worek z zamkiem i także przyklej.

Na koniec dokładnie zamknij karton za pomocą taśmy. Sprawdź, czy nigdzie nie ma szpar, przez które np. do środka mogłaby dostać się wilgoć. Owiń dla pewności całość folią strecz. W ten sposób masz pewność, że urządzenie jest osłonięte przed wilgocią czy ekstremalnie niską temperaturą. Na koniec naklej na przesyłkę list przewozowy i oznacz przesyłkę takimi komunikatami jak „Ostrożnie” oraz (ewentualnie) „góra – dół”. Kurierzy będą mieli informację o wrażliwej zawartości przesyłki, a przez to będą bardziej na nią uważać.  Po wszystkim możesz oczekiwać na przyjazd kuriera.

Zabezpieczenie przesyłki elektronicznej nie jest bardzo skomplikowane. To jednak czynność, którą musisz wykonać, żeby zamówione urządzenie bezpiecznie dotarło do odbiorcy w idealnym stanie.