Jak prawidłowo wysłać kurierem opony samochodowe?


Wysyłka opon
Wysyłka opon

Opony samochodowe to jedna z bardziej nietypowych przesyłek kurierskich. Ich okrągły kształt, pusty środek i stosunkowo duża waga wymagają odpowiedniego przygotowania przez nadawcę. Jak zamówić kuriera, który przyjedzie po ogumienie? W jaki sposób powinieneś zapakować sprzedawane i wysyłane? Podpowiadamy!

Przede wszystkim pamiętaj, że opony samochodowe nie są zwykłą przesyłką i musisz złożyć specjalne zamówienie na przesyłkę tego typu. W innym przypadku złamiesz regulamin firmy kurierskiej i narazisz się na dodatkowe opłaty.

Jak zamówić kuriera do przesłania opon?

Przede wszystkim musisz określić wielkość swojej przesyłki. Sprawdź średnicę i wagę ogumienia. Zwróć uwagę na to, że wielu kurierów dopuszcza przesłanie maksymalnie dwóch opon w jednej przesyłce. Jeżeli wysyłasz więc komplet, powinieneś złożyć zamówienie na dwie przesyłki.

Po podaniu parametrów w polu dotyczącym zawartości przesyłki, wpisz opony samochodowe. Najczęściej musisz również wybrać opcję opakowania niestandardowego. Niektórzy zgadzają się na wysyłkę opon w regularnym kartonie, ale dotyczyć będzie to np. pojedynczej sztuki, a nie całego kompletu.

Po złożeniu zamówienia i podaniu danych do wysyłki, możesz przejść do sposobu pakowania opon. Tu również powinieneś uważać na wiele kwestii, aby spełnić wymogi firm kurierskich i nie uszkodzić ogumienia.

W jaki sposób zapakować opony samochodowe?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne, bezpieczne i regulaminowe zapakowanie opon samochodowych. Pierwszy – jeżeli wysyłasz pojedynczą sztukę – dotyczy zapakowania ogumienia do dostosowanego rozmiarowo kartonu. Włóż oponę do takiego pudełka, jednocześnie zabezpieczając ją przed poruszaniem się w trakcie transportu (możesz to zrobić za pomocą drewnianych klinów albo styropianu). Później dokładnie zabezpiecz paczkę przed otwarciem i naklej list przewozowy.

W przypadku wysyłania pojedynczej opony, jeśli nie dysponujesz kartonem oklej oponę folią stretch i naklej list przewozowy.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku nadawania kilku egzemplarzy ogumienia. Jeżeli chcesz tanio i efektywnie zapakować opony samochodowe, to połącz dwie opony folią stretch tak, aby nie przesuwały się one względem siebie. Pamiętaj aby krańce folii zabezpieczyć dodatkowo taśmą klejąca, aby folia nie odstawała. Na tak zapakowaną przesyłkę naklej list przewozowy. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wysyłki czterech opon, jest zapakowanie ich po dwie sztuki do każdej przesyłki. Do łączenia opon ze sobą możesz użyć również taśmy polipropylenowej.

Zobacz także: za co kurier może doliczyć opłatę do ceny przesyłki?

Wysyłka opon samochodowych – co jeszcze warto wiedzieć?

W jaki sposób z kolei nie powinieneś pakować opon samochodowych? Lista „grzechów” jest dość długa. Jeżeli wybierasz opcję z folią, to zadbaj o to, aby nie była ona przecięta czy przerwana. Ułóż także dwie opony równo na sobie w czasie pakowania. Nie wkładaj żadnych elementów w środek opakowania, bo może to zniszczyć ogumienie od środka.

Jeżeli z kolei nie chcesz wykorzystywać folii, to nie łącz dwóch opon zwykłą taśmą. To może tylko uszkodzić przesyłkę (nawet jeżeli zrobisz to w kilku miejscach). Połączenie egzemplarzy musi być trwałe i w grę wchodzi wyłącznie polipropylenowa taśma.

Jak widzisz, opony samochodowe można sprawnie i dość tanio przesłać kurierem. Konieczna jest jednak podstawowa wiedza z tego zakresu. Jeżeli zastosujesz się do przedstawionych powyżej zasad, z pewnością ogumienie dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie. Unikaj także błędów w wysyłce, bo mogą one wpłynąć na stan opon i ich pracę. Szerokiej drogi!