Za co kurier może doliczyć dopłaty do ceny?


Dopłaty do ceny
Dopłaty do ceny

Zdarza się niekiedy, że stawka jaką zapłacisz za usługę kurierską nie będzie ostateczna. W niektórych sytuacjach możesz spodziewać się dopłaty do ceny ze względu na nieprecyzyjne parametry przesyłki czy nieprzewidziane kwestie związane z dostarczeniem paczki do adresata. W jakich momentach możesz spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z usługą kurierską?


Zamawiając kuriera określasz parametry przesyłki, podajesz adres odbiorcy i uiszczasz kwotę, za którą pracownik ma dostarczyć paczkę pod drzwi adresata. Zdarzają się jednak sytuacje, że stawka ta nie jest ostateczna i czekają Cię dopłaty do ceny. Dlaczego?

Najczęściej dopłaty do ceny związane są z parametrami przesyłki

Podczas zamawiania kuriera wpisujesz w system dane paczki. Chodzi tu przede wszystkim o jej kształt, wymiary, wagę. To ważna zmienna, determinująca ostateczną cenę usługi. Niekiedy wpisywane dane odbiegają jednak od rzeczywistych. Możesz np. określić wymiary „na oko” lub podać błędną wagę paczki.

Co się dzieje w takiej sytuacji? Podczas sortowania pracownicy dokładnie przeanalizują parametry przesyłki. Zmierzą ją i zważą. Jeżeli te znacznie odbiegają od podanych wymiarów, albo cała przesyłka jest zapakowana w nieregularne kształty, możesz spodziewać się dodatkowej dopłaty do pierwotnej ceny!

Zwróć też uwagę na maksymalne wymiary i wagę, jaką dopuszcza kurier. Wiele firm ogranicza ciężar przewożonego przedmiotu do 30 kilogramów. Jeżeli nawet pracownik zabierze przesyłkę do centrum sortowniczego, to tam (po skontrolowaniu) możesz otrzymać dodatkowe i dość spore opłaty za nieregulaminową wagę paczki. Podobna sprawa czeka Cię, jeżeli przekroczysz dopuszczalne wymiary.

Zawartość przesyłki niezgodna z regulaminem również wiąże się z dopłatą!

Niektórzy starają się wysłać kurierem produkty, które nie są zgodne z wytycznymi firmy. Chodzi tu przede wszystkim o substancje niebezpieczne (np. rozpuszczalniki), ale też różnego rodzaju przedmioty kruche, zawierające płynną zawartość lub takie, które stanowią zagrożenie dla przewozu innych przesyłek.

Niektóre z tych elementów możesz przetransportować kurierem, pod warunkiem odpowiedniego oznaczenia (za dodatkową opłatą). Jeżeli pracownik odkryje, że w opakowaniu umieściłeś przedmioty niestabilne i nieoznaczone, to z pewnością możesz spodziewać się dopłaty do ceny.

Podobnie będzie oczywiście w przypadku, gdy z winy Twojej przesyłki uszkodzi się inna przesyłka albo samochód kuriera. Pamiętaj więc, żeby dokładnie przeczytać regulamin przewozowy i oznaczać zgodnie z nim zawartość paczki!

Trudne do posortowania lub rozrywające się opakowanie również jest problemem!

Pamiętaj, że musisz zapakować przesyłkę w taki sposób, aby nie utrudniała pracy kurierowi. Karton musi być dobrze zabezpieczony, pełny, bez rozrywających się części czy wystających kawałków. W przypadku, gdy jakikolwiek element zawartości wyjdzie na zewnątrz, kurier może obciążyć Cię opłatą za nieregularny kształt przesyłki.

Zdarza się też, że folia uniemożliwi automatyczne posortowanie przesyłki. Do owijania paczki używaj więc standardowego stretchu, który nie będzie utrudniał pracy na taśmie sortującej.

W jaki sposób możesz uniknąć dopłat? Stosuj się do wytycznych kuriera i podawaj dane przesyłki zgodne z faktycznym stanem. Nie wybieraj specjalnie najtańszej formy dostawy, bo to tylko pozorna oszczędność. W przypadku wykrycia nieprawidłowości przez kuriera, stawka dodatkowej opłaty będzie dużo wyższa niż ta, którą zapłaciłbyś pierwotnie. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj też przedmiotów czy substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników firmy kurierskiej!