Co to jest list przewozowy i czy trzeba go wydrukować?


List przewozowy
List przewozowy

Jeżeli chcesz, by Twoja przesyłka szczęśliwie dotarła do adresata, powinieneś ją odpowiednio oznaczyć. Kilkanaście lat temu musiałeś napisać adres odbiorcy na paczce, by kurier wiedział gdzie ta ma zostać dostarczona. Dziś nie ma takiej potrzeby, bo wszystko wygenerujesz w automatyczny sposób – wykorzystując list przewozowy. Czym jest ten dokument? Czy koniecznie musisz go drukować? Podpowiadamy!


Do nadania przesyłki potrzebujesz wygenerowania określonych dokumentów. Wśród nich jest list przewozowy, który zawiera najważniejsze informacje związane z wykonywanym typem usługi.

Czym jest list przewozowy?

List przewozowy to dokument, który świadczy o przyjęciu przesyłki przez firmę kurierską. Niekiedy zwany jest także etykietą. Kurier odbierający paczkę może sczytać specjalny kod kreskowy z przesyłki i wgrać ją do ewidencji. Dzięki temu wszystkie dane błyskawicznie znajdą się w bazie firmy przewozowej, co pozwoli na sprawne dostarczenie jej do odbiorcy.

Rolą listu przewozowego jest zebranie wszystkich informacji na temat jednej przesyłki w jedną całość. Znajduje się na nim adres nadawcy i odbiorcy, numer przesyłki, kod kreskowy, dane firmy kurierskiej i wymiary oraz waga samej paczki.

Gdzie powinien znajdować się list przewozowy? Najczęściej powinieneś wydrukować etykietę samodzielnie i nakleić ją na przesyłkę. Pamiętaj, żeby dokument był dobrze zabezpieczony przed ewentualnym odklejeniem. List otrzymasz mailem, zaraz po zamówieniu usługi kurierskiej.

ZOBACZ TEŻ: Za co kurier może doliczyć dodatkową dopłatę?

Na co uważać przy przygotowaniu listu przewozowego?

Jeżeli samodzielnie drukujesz list przewozowy, uważaj aby każdy jego fragment był dobrze widoczny dla pracowników firmy kurierskiej. Dotyczy to nie tylko kodu przesyłki, ale również adresów czy oznaczenia zawartości paczki. Do przyklejenia etykiety na karton używaj przeźroczystej taśmy klejącej.

Sprawdź przed naklejeniem czy cały list dobrze się wydrukował. Kod musi być wyraźny i czytelny. Ewentualne plamy tuszu czy ucięte fragmenty mogą skutecznie utrudnić dostarczenie przesyłki!

Czy koniecznie trzeba drukować list przewozowy?

List przewozowy musi znaleźć się na Twojej przesyłce. Od tej zasady nie ma wyjątków. Co jednak, gdy nie masz drukarki a musisz szybko nadać paczkę? Czy istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu? Tak, nie zawsze musisz samodzielnie przygotowywać etykiety.

Istnieje opcja, w której to kurier wydrukuje etykietę przewozową. Zamówienie takiej usługi jest bardzo proste. Wypełnij wszystkie informacje na temat określonej paczki. Wpisz dane nadawcy, odbiorcy, wymiary przesyłki i opisz jej zawartość. W polu „Usługi” zaznacz opcję „Nie mam drukarki – kurier wydrukuje etykietę przewozową”. Pracownik firmy kurierskiej przyjedzie po przesyłkę z gotową dokumentacją, a Ty nie będziesz musiał się o nic martwić.

Do kogo skierowane jest to rozwiązanie? Przede wszystkim do osób, które cenią sobie czas i wygodę. Wystarczy odpowiednio zapakować przesyłkę i gotowe.