Paczkomat w Portugalii nikogo już nie dziwi. InPost stawia na nią i Hiszpanię


Paczkomat w Portugalii
Paczkomat w Portugalii

Polska spółka ma coraz ciekawsze plany rozwojowe. Niszę na rynku usług wyraźnie widzi w państwach iberyjskich Portugalii i Hiszpanii. Efekt? Bardzo ważne miejsce na mapie zaczyna odgrywać Hiszpania, w której dynamika wzrostu usług w ramach Paczkomatów musi zrobić wrażenie.

InPost, czołowy dostawca usług logistycznych dla sektora e-commerce w Europie, może pochwalić się siecią już 7 tys. punktów do nadawania i odbierania przesyłek, w tym Paczkomatów w Hiszpanii. Dodatkowo sieć poszerza kolejne 2 tys. w Portugalii. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dynamikę zmian. W ciągu ostatniego roku, sieć ta podwoiła swoją liczbę w Portugalii, gdzie niedawno zainaugurowano również pierwszy krajowy Paczkomat.

Zarówno tam, jak i w Hiszpanii system InPost opiera się głównie na lokalizacjach w obrębie sklepów, dążąc do rozbudowy sieci dostaw, która łączy punkty odbioru osobistego oraz automaty.

Skąd wybór akurat tego kierunku? Niewątpliwie coraz więcej Polaków zastanawia się, jak wysłać paczkę do Hiszpanii lub Portugalii – może to wynikać z dynamiki zakupu nieruchomości w tej części Europy. Dodatkowo to tam dynamicznie zmienia się rynek sprzedaży internetowej, z którego – potocznie to określając – żyje InPost. – Punktami PUDO stające się sklepy, zyskują nowe źródło dochodu dzięki prowizji za każdą obsłużoną paczkę, co przyczynia się do zwiększenia ich rozpoznawalności i przyciąga potencjalnych klientów – komentuje Nicola D’Elia, CEO firmy na rynki Hiszpanii, Portugalii i Włoch.

Paczkomaty już nie tylko w Polsce – sieć się rozwija na Europę

InPost niedawno wprowadził nowe międzynarodowe połączenie, umożliwiające klientom w Hiszpanii i we Włoszech nadawanie i odbieranie przesyłek międzynarodowych. Usługa, aktualnie dostępna dla sklepów internetowych, ma zostać rozszerzona również na osoby prywatne, tworząc nową trasę międzynarodową pomiędzy siecią ponad 7000 punktów w Hiszpanii a ponad 5000 we Włoszech. Crossborderowa usługa dostępna jest także między Francją a Włochami, Hiszpanią, Portugalią i krajami Beneluksu.

Jak wygląda to w kontekście liczb? Imponująco! InPost przytoczył bardzo precyzyjne dane – wskazał np. że zarządza w dziewięciu krajach aż 66 tys. punktów do odbioru i nadań paczek. W tym samym roku firma dostarczyła 892,1 miliona przesyłek. Mamy więc do czynienia z ok. 20-procentowym wzrostem rok do roku.

Wysyłka paczki do Hiszpanii – na co zwrócić uwagę?

Wysyłanie paczek do Hiszpanii staje się prostsze i bardziej intuicyjne – można to zrobić również poprzez KurJerzy.pl. Wystarczy do tego podanie wymiarów i wagi przesyłki – na tej podstawie generowane są propozycje od współpracujących firm kurierskich. Jakie są ceny przesyłek do Hiszpanii czy Portugalii? Warto sprawdzać to na bieżąco, ale dość ogólnie można przyjąć, że ceny wahać się będą od 100 do 150 zł w zależności od firmy i wagi. Im będzie ona większa, tym bardziej wzrośnie cena.

Średni czas dostawy paczki z Polski do Hiszpanii to zazwyczaj 4-5 dni roboczych, nie uwzględniając weekendów i dni wolnych od pracy.