Nowość w InPost: Paczkomaty mają nowy system odbioru. Klucz? Kod pocztowy


InPost - paczkomat
InPost - paczkomat

Wysyłasz regularnie przesyłki poprzez sieć Paczkomatów? Warto zwrócić uwagę na ważną zmianę. InPost wprowadził nowość w kontekście harmonogramu odbiorów przesyłek z sieci automatów paczkowych.

To efekt nowego podziału na strefy według kodów pocztowych. W praktyce zmiana ta przekłada się na aktualizację godzin, do których należy nadać paczkę, aby została odebrana tego samego dnia.

Na czym polega nowa polityka InPost? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dostosowanie wysyłki do zaktualizowanych godzin – nazwijmy je: ostatecznych – jest kluczowa dla zapewnienia szybkości dostaw.

InPost wskazuje, że np. jeśli w danej strefie nowa godzina graniczna to 16:00 po południu, paczka nadana przed tym czasem zostanie wysłana jeszcze tego samego dnia. Co to oznacza dla klientów? Przede wszystkim – jak twierdzi InPost – że przesyłka dotrze do odbiorcy maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych. Nadanie przesyłki po tej godzinie przesunie jej odbiór na następny dzień roboczy, a to z kolei – co przecież oczywiste – może wydłużyć czas dostawy.

Stąd tego typu ustalenia i precyzja w wysyłaniu paczek są szczególnie istotne dla tych osób, które często wysyłają towary, np. poprzez platformy sprzedażowe takie jak OLX czy Allegro. W sytuacji, gdy czas doręczenia przesyłki odgrywa wręcz newralgiczną rolę w ocenie atrakcyjności danego sprzedawcy, dbałość o terminowość jest szczególnie istotna.

Godzina „graniczna” a Paczkomat – w jaki sposób je sprawdzić?

Tu dość naturalnie pojawia się pytanie o to, jak sprawdzić, jaka jest krańcowa godzina wysyłki w przypadku konkretnego automatu paczkowego. Na szczęście nie jest to skomplikowane – można wręcz stwierdzić, że sam proces sprawdzania godzin granicznych jest prosty i intuicyjny. Od 12 lutego 2024 roku, wystarczy odwiedzić utworzoną w tym celu stronę internetową InPost przeznaczoną do weryfikacji godzin odbiorów. Aby sprawdzić krok po kroku, do której godziny można wysłać paczkę wystarczy wprowadzić kod pocztowy obszaru, w którym najczęściej korzysta się z Paczkomatu. Po wpisaniu kodu i zatwierdzeniu, strona automatycznie zaktualizuje się, wyświetlając szczegółowe informacje o godzinach odbioru dla wybranej lokalizacji.

Niezbyt skomplikowane, a nadzwyczaj pomocne!

Na czym polega dostawa tego samego dnia?

Spójrzmy na cały proces z perspektywy InPost – jak działa? Wystarczy wybrać jedną z opcji doręczenia – do 10:00, 12:00 lub 17:00. W ten sposób można nadawać przesyłki do dowolnego miejsca w Polsce, gwarantując ich dostawę bezpośrednio do odbiorcy lub wybranego Paczkomatu, zgodnie z wybraną godziną. InPost gwarantuje odbiór paczek zgodnie z harmonogramem klienta. Dla przesyłek o wadze do 30 kg i standardowych wymiarach zapewnia dostawę do 10:00 lub 12:00, podczas gdy paczki do 50 kg dotrą do odbiorcy do 17:00 następnego dnia roboczego.

Dodatkowo można korzystać z opcji śledzenia przesyłki na każdym etapie doręczenia, co pozwala być zawsze na bieżąco z jej statusem.