Firmy kurierskie w święta – jak działają dostawy i odbiory?


Firmy kurierskie w święta
Firmy kurierskie w święta

Firmy kurierskie w święta pracują diametralnie inaczej niż w tradycyjnym rytmie. Zmiany nie dotyczą wyłącznie samych dni związanych z Wigilią czy pierwszym oraz drugim dniem Bożego Narodzenia. To – jak pokazuje zmieniony harmonogram pracy firmy GLS – ponad tydzień nieco innego podejścia do odbioru przesyłek, ich sortowania czy dostaw.

Nieprzypadkowo firmy kurierskie w okresie przedświątecznym uprzedzają o tym, by zamówienia na usługi kurierskie składać jak najszybciej. Poczta Polska wskazała nawet, że ostatni dzień na wysyłkę paczki przed świętami to 15 grudnia. Później na pracę firm kurierskich może wpływać pogoda oraz… ponadprzeciętne natężenie zleceń. Z roku na rok firmy kurierskie obsługują coraz więcej przesyłek i biją rekordy pod względem obsługiwanych zamówień na dostawy paczek w Polsce i do krajów zagranicznych. A co dzieje się już po szczycie przesyłkowym? Harmonogram pracy GLS pokazuje, jak wyglądają realia firmy kurierskiej już po zakończeniu grudniowego szaleństwa.

Jak firmy kurierskie działają w końcówce grudnia?

Harmonogram pracy GLS – jednej z firm współpracujących z serwisem KurJerzy.pl – jeszcze 23 grudnia pozostaje niezmienny. Dotyczy to godzin pracy filii oraz infolinii GLS. Kurierzy działać będą więc bez zmian, choć dzień przed Wigilią oznaczać będzie już raczej spadek paczkowego szczytu – na ten dzień dostawy zaplanowali już raczej najwięksi desperaci. GLS oczywiście realizować będzie odbiory i doręczenia paczek. Warto m.in. uruchomić śledzenie przesyłki GLS dla określenia precyzyjnej lokalizacji.
I tu ważna informacja od GLS. Przesyłki nadane w poniedziałek 23 grudnia będą doręczane dzień później – 24 grudnia we wtorek oraz 27 grudnia w piątek. Tak więc można sądzić, że GLS jest przekonane, iż ma wystarczający potencjał, by sprostać dostawie również tuż przed świętami.

Godziny otwarcia filii GLS

W dniu Wigilii filie GLS pracować będą do godz. 14. Infolinia czynna jest do g. 15. GLS zastrzega, że odbiory i doręczenia mogą być realizowane w ograniczonym zakresie. Podkreśla też, że wysyłka przesyłki nadanej we wtorek 24 grudnia oznacza doręczenie dopiero 30 grudnia w poniedziałek – a więc niemal tydzień później.
To oczywiste biorąc pod uwagę to, jak pracują firmy kurierskie w święta 2019 r. 25 i 26 grudnia są – co oczywiste – dniami wolnymi. Piątek 27 grudnia 2019 to już powrót do standardowych godzin otwarcia filii czy infolinii GLS. Podobnie jest w poniedziałek 30.12 – w ten dni realizowane będą już zarówno odbiory jak i doręczenia. Należy jednak pamiętać, że przesyłki GLS nadane tego dnia mogą trafić do odbiorcy dzień później – 31 grudnia – ale również 2 stycznia 2020 r.

Jak pracuje GLS na początku Nowego Roku?

Kolejne zmiany w harmonogramie dotyczą okresu poświątecznego: Sylwestra oraz Święta Trzech Króli. 31 grudnia we wtorek GLS zamyka swoje filie o g. 18, a infolinia zakończy działalność o g. 15. Dzień później – już po noworocznej zabawie – firma kurierska ma dzień wolny. 2 stycznia wróci do standardowej obsługi odbioru paczek i doręczeń. Kolejny dzień wolny dla branży kurierskiej to 6 stycznia. W efekcie paczki nadawane np. w piątek 3 stycznia doręczane będą dopiero 7 dnia tego miesiąca. Podobny harmonogram mają inne firmy kurierskie.
Zlecenia w serwisie KurJerzy.pl składać można online niezależnie od dnia; ich obsługa jest uwarunkowana oczywiście harmonogramem pracy poszczególnych marek.