Wydruk etykiety na przesyłce – czy jest niezbędny i jak go zrobić?


Wydruk etykiety
Wydruk etykiety

Jeżeli wysyłamy przesyłkę i przekazujemy ją kurierowi, to musimy wskazać mu adres jej doręczenia. W przeciwieństwie do poczty, nie trzeba wpisywać docelowego miejsca na paczce. Do wskazania tego służy etykieta, a wydruk etykiety to najczęściej obowiązek nadawcy. Czy jednak zawsze samodzielnie musimy drukować taką etykietę? W jaki sposób to zrobić?

Kurierzy wymagają etykiety, bo ta pomaga w usprawnieniu procesu dostarczenia przesyłek pod drzwi adresata. Nie zawsze jednak obowiązek wydrukowania etykiety leży po stronie nadawcy. Sprawdzimy jakie są wyjątki od tej zasady i w jaki sposób wydruk etykiety możemy zrobić najszybciej!

Kiedy wydruk etykiety nie jest konieczny?

Istnieją sytuacje, gdy nie musimy drukować etykiety dla naszej przesyłki. Niektórzy kurierzy umożliwiają bowiem zamówienie przesyłki bez etykiety i samemu umieszczają ją na przesyłce. Tak działa np. kurier UPS. To ciekawa opcja, jeżeli nie mamy do dyspozycji drukarki do wydrukowania takiego dokumentu przewozowego. Co więcej, jeżeli nadamy przesyłkę w Paczkomacie, to również nie musimy naklejać na nią danych odbiorcy. Nie będziemy musieli drukować etykiety również w przypadku niektórych zwrotów. W takich przypadkach kurier zabierze przesyłkę w takim stanie, w jakim do nas dotarła.

Jeżeli wysyłamy natomiast hurtowe ilości paczek, to możemy skorzystać z opcji wygenerowanie etykiety zbiorczej dla całego zlecenia. Choć konieczne będzie naklejanie dokumentów na przesyłki, to wszystkie będą zawarte w jednym pliku. To ułatwi ich drukowanie i segregowanie.

A jak prawidłowo wydrukować i nakleić etykietę?

Powyższe przypadki to jednak nieliczne wyjątki, kiedy nie musimy generować i drukować etykiet. Zwykle wydruk etykiety będzie czynnością konieczną, bo pracownicy chcą wiedzieć gdzie adresować kolejne przesyłki.

Prawidłowo wydrukowana etykieta jest przede wszystkim czytelna. Nie powinniśmy drukować etykiet wykorzystując do tego końcówek tuszu lub popsutych drukarek. Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki, która nie ma wyraźnej etykiety. Co więcej, musimy pamiętać też o sprawnym i trwałym naklejeniu kartki na paczkę. Najlepiej, jeżeli użyjemy do tego papieru samoprzylepnego lub drukarki termicznej. W innym przypadku pozostanie nam naklejenie etykiety za pomocą przezroczystej taśmy klejącej.

Zwracajmy uwagę na wymiar etykiety. Ta nie musi zajmować całej karty A4, ale wyjątkowo niewielki rozmiar może uniemożliwić kurierowi odczytanie danych na niej. To z kolei może skutkować tym, że paczka szybko do nas wróci.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili!

Choć drukowanie etykiety nie trwa długo, to nie czekajmy z tym do ostatniej chwili. Najlepiej wydrukujmy i naklejmy dokument na przesyłkę od razu po zamówieniu usługi. Jeżeli natomiast nie posiadamy drukarki, to poprośmy o pomoc znajomą osobę lub postawmy na opcję bez konieczności drukowania etykiety.

W ten sposób zapewnimy sobie sprawne dostarczenie przesyłki do adresata, bez zwrotów i dodatkowych problemów.