Transport drogowy najpopularniejszy


Transport drogowy
Transport drogowy

Transport drogowy jest bardzo popularny i najważniejszy spośród wszystkich gałęzi transportu. Nadal większość towarów transportowana jest samochodami. W tym dużą część stanowią przesyłki kurierskie.

Udział transportu drogowego w całym transporcie w Polsce wynosi około 80% (przewiduje się, że do 2020 roku wzrośnie do 82%). W ostatnich latach ilość dróg ekspresowych i autostrad znacznie się nam rozrosła. Planowane są kolejne inwestycje. Budowę 3,9 tys. km dróg oraz 50 obwodnic miejskich na lata 2014–2023 przewiduje Program Budowy Dróg Krajowych.

Odległości w Polsce są na tyle małe, że z drugiego końca kraju przesyłki kurierskie potrafią trafić do odbiorcy już następnego dnia od nadania. Niewielkie odległości – to zapewne jedna z przyczyn popularności tego środka transportu na terenie Polski. A także najlepiej rozwinięta infrastruktura spośród wszystkich rodzajów transportu. Dalsze odległości (poza granice kraju), przesyłki i towary pokonują na pokładzie samolotu lub statku, ale później też są zazwyczaj transportowane samochodem.

Jak wiemy Polska ma strategiczne położenie, łączy Europę Zachodnią ze Wschodnią, dzięki temu ma szanse stać się centrum logistycznym Europy. Ale aby to osiągnąć przed nami jeszcze wiele pracy, musimy także sporo zainwestować, by zwiększyć przepustowość dróg, czy tak się stanie zobaczymy.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny