Przesyłka paletowa, a zwykła – jakie są różnice między nimi?


Przesyłka paletowa
Przesyłka paletowa

Zamawiając kuriera musisz określić charakter przesyłki, jaką ma dostarczyć do adresata. To jednak nie tylko jej waga, kształt czy rozmiary, ale również sposób pakowania. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest przesyłka paletowa i jakie są różnice pomiędzy taki sposobem wysyłania, a zwykłą przesyłką, nadawaną najczęściej.
Na początku skupmy się na wyjaśnieniu czym jest w ogóle przesyłka paletowa. Dla laika może to oznaczać standardową przesyłkę, umieszczoną na paletach dostawczych. To jednak nie jest do końca poprawna definicja.

Czym jest przesyłka paletowa?

Przesyłka paletowa rzeczywiście jest umieszczona na drewnianych konstrukcjach, ułatwiających transport. Cały charakter takiego zlecenia różni się jednak od standardowych, przyjmowanych przez kurierów zleceń. Zacznijmy od rozmiarów palet – standardowy jej rozmiar to tzw. Europaleta, czyli 120x80cm. W takich wymiarach powinna mieścić się każda przesyłka, nadawana jako paletowa właśnie.

Wysokość takiej przesyłki i jej waga jest naprawdę spora. Na paletach możesz umieścić przesyłki do nawet 2 metrów wysokości i ciężarze osiągającym nawet 1000 kilogramów. Ograniczenia te oczywiście są różne w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Ważne jest to, że przesyłka paletowa musi być dobrze zabezpieczona, a opakowanie powinno być przytwierdzone dobrze do palety np. folią stretch. W ten sposób firma kurierska może swobodnie przewozić towar.

Dlaczego musi być on natomiast właśnie na paletach? Te służą do transportu wózkami widłowymi, którymi dysponują zarówno centra logistyczne i przesyłowe, jak i kurierzy wyładowujący transport. Ciężko bowiem przenieść tak dużą paczkę w inny sposób.

Co przewozi się w przesyłkach paletowych?

Przesyłka paletowa jest szczególną formą przesyłek, służącą do transportu nietypowych materiałów. Najczęściej kurierzy przewożą na paletach sprzęt RTV i AGD. Zdarza się również, że wysyłane są duże kartony z dowolną zawartością (np. jako dostawa do sklepu), urządzenia elektroniczne na wyposażenie eventów (komputer, monitory), ale również materiały budowlane i ceramiczne – tu zdarzają się cegły, pustaki, płytki, szkło i tym podobne.

Pamiętaj, żeby przed wysłaniem takiej przesyłki upewnić się jaki jest stan palety. Nie może być uszkodzona. Paczki muszą być umieszczone tak, aby nie wystawały poza kraniec jej konstrukcji. Ważne jest również równomierne rozłożenie kartonów i to, żeby najlżejsze paczki znalazły się na samej górze – w ten sposób przesyłka powinna przypominać swego rodzaju piramidę. Następnie porządnie zafoliuj całość, a jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie – zarygluj specjalnymi pasami bezpieczeństwa.

Kiedy powinieneś wysłać przesyłkę paletową, a kiedy zwykłą?

Jak widzisz, przesyłka paletowa charakteryzuje się dużymi możliwościami pod względem gabarytów. Zamówienie takiej usługi wskazane jest, gdy chcesz przesłać bardzo ciężki lub duży materiał. Palety świetnie sprawdzą się też, gdy masz zamówienie na wiele przesyłek i nie chcesz wysyłać ich różnymi przesyłkami.

Pamiętaj jednak, że przesyłka paletowa jest droższa od standardowej. Jej koszt w zależności od kuriera może wynieść nawet o 200 procent więcej niż w przypadku standardowego zlecenia. Jeżeli więc przesyłka, którą chcesz nadać nie jest bardzo ciężka (mówimy tu o wadze powyżej 70 kilogramów – to częsty limit na zwykłe paczki w firmach kurierskich) – nie zamawiaj palet.

Zwróć uwagę również na wymiary. Standardowe przesyłki mogą niekiedy przekraczać 120 centymetrów długości i 80 centymetrów szerokości. W przypadku przesyłek paletowych nie jest to możliwe, bo zlecenie umieścisz w obramowaniu danej palety. Różnicę na korzyść przesyłek paletowych robi jednak wysokość, bo ta może osiągać 200 centymetrów, niezależnie od poprzednich wymiarów.

Pamiętaj też, że palety nie mogą być odbierane przez kuriera z piętra (jeżeli nie ma windy). Musi on też mieć swobodny ruch w trakcie manewrowania przesyłką, nieskrępowany np. drzwiami. Jak widać – przesyłki paletowe nie są dla każdego.

Przyda się też dla drogich towarów!

Jeżeli wysyłasz towary wrażliwe, takie jak ceramikę czy monitory lub komputery w dużych ilościach, również lepiej wyślij je przesyłką paletową. Taki sposób pozwoli Ci na kompletne zabezpieczenie ładunku, bez obaw o uszczerbek w czasie transportu. Przesyłki paletowe kurierzy traktują inaczej, bo sposób ich przewożenia wynika z możliwości palet. Masz gwarancję, że taka przesyłka kurierowi nie spadnie. W przypadku standardowej przesyłki takiej pewności już nie masz.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że przesyłka paletowa nadaje się do bardzo ciężkich przesyłek o dużych gabarytach lub hurtowych i wartościowych zamówień, które powinny być dobrze zabezpieczone. W innym przypadku warto wysłać towar zwykłą przesyłką, która niewątpliwie wyjdzie wtedy taniej. Pamiętaj, żeby palety z towarem przygotować kurierowi przed odbiorem i umożliwić mu łatwy wyjazd z posesji. W ten sposób będziesz mieć pewność, że paleta trafi do odbiorcy w idealnym stanie!