Ile może ważyć przesyłka kurierska w Polsce i zagraniczna?


Ile może ważyć przesyłka?
Ile może ważyć przesyłka?

Parametry przesyłki – w tym jej waga – wpływają nie tylko na ceny usług kurierskich. Firmy mają własne ograniczenia w zależności od rodzaju paczek. Stąd tak ważna jest właściwa deklaracja tego, ile waży dana przesyłka, którą klient zleca do transportu.

To, ile może ważyć przesyłka kurierska przekłada się więc nie tylko na cennik danej usługi, ale w ogóle możliwość podjęcia zlecenia. Kluczowe w tym kontekście są możliwości firmy. Jeśli przesyłka waży zbyt dużo:

 • może nie zostać podjęta przez kuriera ze względu na jego ograniczenia
 • nie będzie uwzględniona w automatycznym sortowaniu
 • zostanie odrzucona lub kurier doliczy określoną dopłatę za jej obsługę.

W efekcie waga przesyłki wyrażana w formie deklaracji podczas składania zlecenia na usługi kurierskie ma szczególne znaczenie. Szczególnie problematyczne w tym względzie stają się te przesyłki, które balansują na pograniczu możliwości podjęcia przez standardowego przewoźnika. Jakie są maksymalne wagi akceptowane przez firmy kurierskie?

Rodzaje przesyłek, czyli paczka paczce nierówna

Kluczowa jest tu terminologia i rozróżnienie tego, czym jest przesyłka, a czym – paczka. Należy pamiętać, że ta pierwsza może zawierać kilka towarów. Każdy z nich – odrębnie zapakowany – jest osobną paczką.
W większości przypadków można przyjąć, że graniczna waga przesyłki krajowej to 50 kg. W przypadku transportu międzynarodowego wartość ta sięga 31,5 kg. Należy jednak pamiętać o różnicach, jakie dotyczą możliwości sortowania – firmy kurierskie zakładają, że automatyzacja obsługi w tym względzie obejmuje właśnie przesyłki do wspomnianych 31,5 kg. Towary cięższe i przewożone w Polsce będą więc podlegały sortowaniu ręcznemu, co wpływa na ich ceny.
Planując wysyłkę kurierską trzeba więc pamiętać, że:

 • standardowy poziom maksymalne wagi większości firm kurierskich to 31,5 kg
 • możliwy jest transport przesyłek cięższych, ale mogą być one odrębnie wyceniane
 • innym standardom wagi podlegają przesyłki paletowe.

Waga i wymiary przesyłek standardowych

Każda z firm kurierskich prowadzi pod względem obciążenia i rozmiarów przesyłki odrębną politykę przy założeniu, że nie przekracza ona wagi 31,5 kg:

 • DPD – maksymalne wymiary (długość, szerokość i wysokość) to 300 cm; maksymalna długość boku przesyłki to 175 cm
 • DHL – maksymalne wymiary to 300 cm; maksymalna długość boku przesyłki to 120 cm
 • InPost – maksymalne wymiary to 220 cm; maksymalna długość boku przesyłki to 120 cm
 • UPS – maksymalny obwód i najdłuższy z boków nie mogą przekraczać 300 cm.

Różnice są spore, a zmieniają się jeszcze bardziej jeśli przesyłka ma np. charakter dłużycowy lub podlega transportowi zagranicznemu. Warto więc sięgnąć po możliwości jakie zapewnia internetowy kalkulator cen kurierów – dostępny na głównej stronie KurJerzy.pl – pokazujący nie tylko koszty, ale i możliwości podjęcia towaru o określonych wymiarach i wadze.

Jak wysłać towary ważące kilkaset kilogramów?

Naturalnym rozwiązaniem są tu przesyłki paletowe, które – wraz z rozwojem e-commerce – stały się naturalnym elementem oferty transportowej. Dotyczy to również marek, które wcześniej koncentrowały się raczej na sektorze przesyłek standardowych.
Drewniana paleta o wymiarze 1,2 x 0,8 m dostosowana jest do utrzymania i stabilizacji towarów, które ważą do 1200 kg. Możliwości są więc bardzo szerokie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że same firmy kurierskie ograniczają wagi przesyłek paletowych. W efekcie fizyczne możliwości palety i maksymalne obciążenie 1200 kg jest tylko teoretyczne. W praktyce firmy kurierskie przyjmują określone granice wagi:

 • 1000 kg – UPS i DHL
 • 800 kg – FedEx
 • 700 kg – DPD.

Zastanawiając się, jaka może być maksymalna waga przesyłki kurierskie warto korzystać z internetowej platformy do składania zamówień. Serwis KurJerzy.pl na bieżąco analizuje możliwości kurierów i ceny niestandardowych zleceń. W ten sposób można sprawdzić, ile będzie kosztować paczka ważąca kilkaset kilogramów na palecie i jak pod względem opłat zmieni się koszt przesyłki standardowej jeśli przekroczy ona granicę 31,5 kg.