Płatność za pobraniem – nietypowe oczekiwania wobec kuriera


Płatność za pobraniem
Płatność za pobraniem

Dość często spotykaną opcją przy zamówieniu usługi kurierskiej jest płatność za pobraniem. To opcja, w której adresat płaci za zawartość przesyłki w momencie odbioru jej od doręczyciela. Pieniądze dopiero później wędrują na konto adresata. W jaki sposób działa taka usługa? Jakie oczekiwania mają często klienci i czy kurier może je spełnić? Sprawdzamy!

Na początku postaramy się wyjaśnić na jakich zasadach działa płatność za pobraniem, a także czy usługa ta jest dodatkowo płatna.

Czym jest i jak działa płatność za pobraniem?

Jak wspomnieliśmy na początku, płatność za pobraniem to usługa, w której kurier pobiera od adresata określoną kwotę za przesyłkę. Świetnie sprawdza się między innymi przy prowadzeniu sklepów internetowych. Nadawca (sprzedawca) umożliwia adresatowi (klientowi) opłacenie zakupu dopiero w momencie jego odbioru.

Co ważne, kurier nie wyda przesyłki adresatowi bez pobrania określonej w zamówieniu kwoty. Nadawca (tak jak w przypadku systemu dostępnego na naszej stronie) określa w nim stawkę jaką ma przekazać adresat oraz numer konta na jaki przelane zostaną środki. Usługa jest dodatkowo płatna, a jej koszt zależy od takich czynników jak m.in. wielkość przekazanych kurierowi pieniędzy. Przykładowo – jeżeli wartość pobrania to 100 złotych, to cena małej przesyłki w UPS wynosi 23,51 złotych. Dla 5000 złotych koszt usługi to już 48,86 złotych. Przesyłka o wartości 10000 złotych kosztuje z kolei 79,61 złotych.

Wielu kurierów nakłada ograniczenia związane z kwotą pobrania. InPost nie obsługuje kwot większych niż 5000 złotych. W przypadku dla DHL maksymalne środki, które pobiera kurier to 6500 złotych. Największe możliwości daje wspomniane już UPS, gdzie maksymalna kwota pobrania wynosi 16000 złotych.

Jakie oczekiwania mają klienci i czy kurier może je spełnić?

Zacznijmy od najbardziej prozaicznej kwestii czyli wydawania reszty. Czy kurier wydaje pozostałość czy jednak płatność za pobraniem wymaga od Ciebie odliczonej kwoty na przesyłkę? Pracownik w żadnym wypadku nie ma obowiązku wydawania reszty. Od adresata wymagane jest posiadanie w pełni odliczonej kwoty. Oczywiście, niekiedy w geście dobrej woli kurier wyda Ci resztę, jednak nie jest to w żadnym przypadku regułą!

Pojawiają się również kwestie związane z otwieraniem paczki. Czy jest to możliwe? Tak, a nawet wskazane, jednak przesyłkę przy kurierze możesz otworzyć dopiero po opłaceniu kwoty pobrania! Nie możesz otwierać paczki, której nie opłaciłeś. Kurier wymaga najpierw potwierdzenia odbioru, a dopiero później umożliwia sprawdzanie zawartości. W przypadku, gdy ta nie jest zgodna z oczekiwaniami, stworzycie odpowiedni protokół i rozpocznie się postępowanie gwarancyjne. Pieniądze z pobrania trafią jednak do kuriera.

Czy kurierzy przyjmują wyłącznie płatność za pobraniem gotówką?

Kolejne wątpliwości związane z kurierami dotyczą najczęściej sposobu płatności. Czy pracownicy przyjmują wyłącznie gotówkę? Jak informowaliśmy w tekście „Kurier a płatność kartą. Czy za przesyłkę można zapłacić elektronicznie?” możesz niekiedy zapłacić za przesyłkę za pomocą karty płatniczej lub BLIKa. Nie jest to jednak reguła! Warto upewnić się wcześniej, czy masz możliwość bezgotówkowej transakcji. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z kurierem i zapytać czy jest on wyposażony w specjalny terminal płatniczy.

W terminale płatnicze często wyposażeni są m.in. kurierzy DHL czy InPost. Na rozwój tej usługi wpłynęła szczególnie pandemia koronawirusa, która znacznie ograniczyła płatność gotówkową – również w branży kurierskiej.

Jak długo będziesz czekał na pieniądze?

Na koniec ostatnia kwestia dotycząca oczekiwań klientów – tym razem nadawców przesyłek za pobraniem. W jakim terminie kwota pobrania trafi na Twoje konto? Otóż nieprzekraczalny termin przelewu to 10 dni roboczych (zgodny z regulaminem firmy kurierskiej). Z reguły środki trafiają na konto dużo szybciej.

Dla osób, które potrzebują naprawdę szybkiego przelewu i są naszymi klientami, uruchomiliśmy specjalną opcję przelewu w ciągu 1 dnia roboczego. Aby aktywować taką usługę powinieneś zamówić wcześniej kuriera za pobraniem ze standardowym okresem oczekiwania na środki.