Dowód nadania przesyłki kurierskiej – czy warto zachować?


Dowód nadania przesyłki
Dowód nadania przesyłki

Wydając przesyłkę do transportu musimy zadbać o to, aby kurier podpisał dowód nadania przesyłki, czyli kopię listu przewozowego dla nadawcy. Bardzo często zapominamy o tym jako klienci albo lekceważymy posiadanie tego dokumentu, który często ląduje w koszu z chwilą odebrania przesyłki przez kuriera.

A trzeba pamiętać, że w przypadku zaginięcia przesyłki jest to niezbędny dokument potrzebny do procedury poszukiwawczej w firmie kurierskiej. Bez niego takie zgłoszenie nie będzie przyjęte przez przewoźnika. Zdarzają się sytuacje kiedy udaje się znaleźć przesyłkę bez „dowodu nadania”, ale występują one bardzo rzadko.
Dlatego pamiętajmy, aby za każdym razem prosić kuriera o pokwitowanie odbioru naszej przesyłki (wystarczy numer identyfikacyjny kuriera) i przechowujmy ten dokument co najmniej do 14 dni od momentu jej doręczenia do odbiorcy. Statusy przesyłek można śledzić w internecie, a przestrzeganie tych formalności pomoże nam uniknąć sytuacji nieprzyjemnych związanych z brakiem możliwości odnalezienie przesyłki.

Przykłady dowodów nadania:

Dowód nadania DHL
Dowód nadania DHL
Dowód nadania UPS
Dowód nadania UPS
Dowód nadania GLS
Dowód nadania GLS