Kiedy wysłać przesyłki kurierskie, by dotarły przed świętami?


Przesyłki świąteczne
Przesyłki świąteczne

Wysyłka paczek przed grudniowymi Świętami wcale nie musi być obarczona ryzykiem spóźnienia. Kiedy zamówić kuriera, by przesyłki dotarły na czas? Im szybciej, tym lepiej. A co, gdy jest już stosunkowo późno? Cóż, sami operatorzy wskazują na nowe możliwości – np. trzymanie się konkretnych dat lub zamówienie usługi ekspresowej.

Podstawą musi być oczywiście szeroki margines czasowy. Firmy kurierskie zalecają, aby nadać przesyłki przynajmniej tydzień przed planowaną datą dostawy. To efekt doświadczeń od lat. W okresie przedświątecznym, kurierzy mają znacznie więcej pracy, a warunki pogodowe – śnieg, ciemności na drodze, gorsza logistyka – mogą wpłynąć na szybkość dostaw. Zapewnienie sobie dodatkowych kilku dni może być kluczowe dla terminowego doręczenia paczek.

Dobrym rozwiązaniem będzie też wybranie dostępnych usług ekspresowych. Nawet jeśli są nieco droższe, za wyższą ceną idą wyraźne korzyści – np. gwarantują szybszą dostawę. Same firmy kurierskie nie zdradzają, jak wygląda tego typu priorytetowość, ale można zakładać, że wybrane paczki mogą być np. szybciej obsługiwane w procesie sortowania.

Nie wiesz, gdzie jest paczka? Wykorzystuj śledzenie paczek

Dbasz o to, by Twoja paczka do bliskich dotarła na czas? Monitoruj jej lokalizację poprzez śledzenie przesyłek – w razie problemów możesz szybciej alarmować, iż status przesyłki się nie zmienia. Korzystanie z opcji śledzenia paczki pozwala na bieżąco monitorować, gdzie się znajduje i kiedy zostanie dostarczona. Tego typu szybkie reagowanie w przypadku jakichkolwiek opóźnień nieraz okazywało się być na wagę złota.

Inną kwestią jest to, w jakim stanie przesyłka trafia do firmy kurierskiej. Zadbaj na etapie wysyłki o to, by przesyłka była starannie zapakowana i oznakowana. To nie tylko mniejsze ryzyko uszkodzenia, ale też impuls do zdecydowanie szybszej obsługi zlecenia – wyraźne oznakowanie ułatwi kurierom sortowanie i dostarczanie paczek na czas.

Przesyłki świąteczne – InPost namawia do szybkości zleceń

Warto zwrócić uwagę na to, że same firmy kurierskie bardzo angażują się w to, by budować wśród klientów świadomość szybkiego składania zleceń. Jednocześnie ze swojej strony wprowadzają nowe rozwiązania przyspieszające w przedświątecznym okresie proces obsługi.

Przykładem jest InPost, który poinformował w listopadzie 2023 r., że uruchamia weekendowe nadania – pod kątem zapewnienia świątecznej punktualności dostaw. Ma to zapewnić terminową dostawę paczek w najbardziej intensywnym okresie zakupowym w roku.

Wprowadzona przez InPost usługa działać ma między 18 listopada a 17 grudnia. Została ona opracowana z myślą o firmach korzystających z dwóch rozwiązań – to Manager Paczek InPost lub WebTrucker. Jak podkreśla InPost, usługa ta jest dostosowana do potrzeb biznesowych w tym najbardziej wymagającym okresie – szaleństwie grudniowych zakupów.

Aby skorzystać z tej opcji, klienci biznesowi powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy między 16 listopada a 16 grudnia. Paczki zarejestrowane od czwartku (13:00) do soboty (13:00) będą odbierane przez kurierów w weekendy – w soboty między 8:00 a 16:00 oraz w niedziele od 8:00 do 13:00. InPost zapewnia, że czas odbioru jest elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego Partnera.

Firma podkreśla, że odbiór przesyłek w weekend jest bezpłatny, a ewentualne opłaty są zależne od warunków umowy i regulaminu usług.