Jak zabezpieczyć cenny produkt wewnątrz przesyłki kurierskiej?


Przesyłki kurierskie - zawartość
Przesyłki kurierskie - zawartość

Przesyłki kurierskie zawierające bardzo ważne i wartościowe przedmioty nie powinny być szczelnie chronione wyłącznie na poziomie warstwy zewnętrznej. Niemniej istotny jest bowiem sposób, w jaki zapewni się im ochronę już wewnątrz opakowania. Na co zwrócić uwagę planując włożenie do paczki wyjątkowo wartościowego przedmiotu?

Zamówienie kuriera i przygotowanie przesyłki do wysyłki najczęściej ogranicza się niestety wyłącznie do zadbania o to, by paczka była szczelnie zawinięta i oklejona taśmą. To błąd, bo choć od zewnątrz nic jej nie grozi, do uszkodzeń może dojść wewnątrz – gdy paczka nie jest np. odpowiednio amortyzowana.

Podstawowym zadaniem jest jednak najpierw dobranie odpowiedniego opakowania chroniącego ją od zewnątrz. Powinno być ono nie tylko wytrzymałe i usztywnione. Warto też dobrać karton tak, by odpowiadał on swoją solidnością wadze towaru, który zostanie transportowany do odbiorcy. Im dany produkt jest cięższy lub rośnie jego wartość, warto wybrać ponad standardowo twardy karton, który z pewnością będzie zdecydowanie mniej podatny na pęknięcia, zgniecenia czy inne formy uszkodzenia jego struktury.

Dość często spotykanym pytaniem ze strony osób zamawiających usługi kurierskie jest to, czy jako upakowanie można wykorzystać stary karton. Oczywiście świetnie to wpisuje się w powszechne założenia ochrony środowiska powtórnego wykorzystania rzeczy pod kątem ich użyteczności. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by opakowaniem paczki był np. stary karton po butach, który od dawna leży bezużyteczny wy szafce. Kluczową kwestią jest tu jego trwałość i wytrzymałość. Jeśli tylko na opakowaniu widać jakiekolwiek ślady zniszczenia czy możliwego pęknięcia, lepiej zrezygnować z użycia starego materiału. Nowe opakowania kartonowe idealne do przesyłek kurierskich nie są drogie. Planując ich częstą wysyłkę można zamówić zdecydowanie większą ilość. To zdecydowanie przełoży się na obniżenie ceny produktów.

Wewnętrzne zabezpieczenie paczki dla kuriera

Bardzo ważne jest to, by wewnątrz przesyłki zawierającej cenny produkt pozostało jak najmniej swobodnej przestrzeni. Jej nadmiar sprawia że produkt może przemieszczać się wewnątrz transportu, co w naturalny sposób sprzyja potencjalnym uszkodzeniom. Stąd tak ważne są wypełniacze, które szczelnie osłaniają każdą stronę jego powierzchni. Najczęściej spotykaną formą ochrony cennego produktu w przesyłce kurierskiej jest folia bąbelkowa. Zastanawiając się, co wybrać do zabezpieczenia paczki wewnątrz opakowania nie trzeba ograniczać się jedynie do tego wariantu. Równie dobrze sprawdzą się poduszki napełnione powietrzem, specjalistyczne pianki, sztywne i trwałe przegródki tekturowe czy grube warstwy papieru. Można bowiem przyjąć zasadę, że przydatne będzie wszystko, co pozwoli zabezpieczyć paczkę przed stykiem i kontaktem z innymi płaszczyznami podczas transportu.

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Oprócz dbałości o zewnętrzne opakowanie paczki która trafia w ręce kuriera, należy zwrócić uwagę na kwestie prawne i administracyjne. Zabezpieczenie przesyłki kurierskiej to nie tylko szczelne owinięcie jej taśmą pakową, ale również ubezpieczenie. Na podstawie wskazanej wartości towaru lub produktu można oszacować, ile powinno kosztować potencjalne odszkodowanie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, czyli np. uszkodzenia podczas transportu lub zagubienia paczki. Choć firmy kurierskie standardowo są same chronione własnymi polisami na wypadek tego rodzaju zdarzeń, indywidualne ubezpieczenie stanowi dodatkową gwarancję dla nadawcy. Jeśli więc paczka kurierska zawiera bardzo wartościowy produkt, dobrze będzie wykupić swoją polisę, by mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych strat.

Informacje o paczce dla kuriera

Na zabezpieczenie cennego przedmiotu wewnątrz przesyłki kurierskiej można patrzeć zdecydowanie szerzej. Istotne jest to, by przedstawiciel firmy doręczającej przesyłki miał pełną świadomość, że dane opakowanie zawiera szczególnie cenny produkt. Dzięki temu pracownik firmy kurierskiej z pewnością zwróci na niego większą uwagę i np. nieco inaczej rozlokuje go podczas układania na czas dostawy. Przydatne będą więc wszelkie oznaczenia ostrzegawcze znajdujące się na opakowaniu. To m.in. informacje o tym, by nie rzucać paczki czy też określenie, gdzie znajduje się jej góra, a gdzie dół.

Firmy kurierskie coraz precyzyjniej określają swoiste potrzeby, jakie ma dana przesyłka. Spotkać się można np. z paczkami, na których znajdują się naklejki informujące o tym, że dane opakowanie nie powinno mieć żadnego kontaktu z wilgocią. Standardem jest też informacja dla kuriera, że wewnątrz znajdują się rzeczy wykonane ze szkła. Choć na pozór wydaje się, że takie scharakteryzowanie paczki kurierskiej to nadmierna przesada, jest to rozwiązanie bardzo ważne dla obiegu informacji. Przewoźnicy zwracają bowiem uwagę na to, jak opisane są dane opakowania. Jeśli nie zawiera ono żadnych szczegółowych informacji, pracownik założy że podlega ona standardowym procedurom transportu.

Wszystkie istotne informacje dotyczące sposobu transportowania paczki powinny znaleźć się nie tylko na opakowaniu wierzchnim, ale również na liście przewozowym. On także powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Nie należy więc swobodnie przyklejać na małym skrawku taśmy. List przewozowy powinien być solidnie przymocowany do opakowania. Najlepiej, by znajdował się w specjalnej samoprzylepnej kieszeni z przezroczystego tworzywa. Daje to nie tylko lepszą ochronę informacji na kartce która znajduje się wewnątrz. Naklejenie koperty wskazuje również, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół paczki dla kuriera.