Przesyłki zagraniczne – eksport z Polski rośnie


Przesyłki zagraniczne
Przesyłki zagraniczne

Po słabym roku 2016 roku, eksport towarów z Polski wreszcie ruszył. Szczególnie chodzi tu o żywność, w I kwartale 2017 roku udało się wyeksportować produkty warte 6,3 mld euro.

Nasze towary są konkurencyjne cenowo i zachowują przy tym dobrą jakość. Popularne jest szczególnie mięso, zboża i produkty mleczarskie. Odbiorcami polskich produktów nadal są głównie Niemcy oraz państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Ze względu na zlokalizowane w kraju liczne fabryki części elektronicznych oraz motoryzacyjnych, jesteśmy jednym z większych eksporterów tych elementów w Europie.

W 2016 roku zanotowano (wg danych GUS) niewielki wzrost eksportu 2,3% oraz importu 0,9%. W bieżącym roku sytuacja powinna wyglądać znacznie lepiej. Oczekuje się, że rok 2017 będzie sprzyjał wymianie handlowej. Ma to być wynikiem poprawy sytuacji gospodarki światowej i globalnego handlu oraz przyspieszenia obrotów, a także inwestycji w Unii Europejskiej. To kraje UE są naszym największym partnerem, zarówno jeśli chodzi o eksport jak i import.

W 2017 roku nadzieję pokłada się zwłaszcza w polskim imporcie, niekoniecznie w eksporcie. Wszystko za sprawą zwiększenia inwestycji i rosnącej konsumpcji, co będzie sprzyjało sprowadzaniu produktów z zagranicy.

Dane: GUS