Paczki do Anglii po Brexit. Jak wyjście z UE wpłynie na branżę kurierską?


Paczki do Anglii po Brexit
Paczki do Anglii po Brexit

Brexit sprawia, że przesyłki do Anglii – jak i z Anglii – budzą niemałe emocje zarówno wśród rodzin osób przebywających na Wyspach, jak i między przedsiębiorcami.
Jak będą wyglądać usługi kurierskie w kontekście Wielkiej Brytanii w związku z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej?
Relacje między Wspólnotą a Wielką Brytanią zmieniły się 31 stycznia 2020 r. Był to ostatni dzień Królestwa jako członka Unii Europejskiej w pełnoprawnym sensie. Co obecny stan – i ostateczny Brexit – będzie oznaczał w kontekście obsługi przesyłek kurierskich? Kluczowe – z punktu widzenia na początku 2020 r. – jest podkreślenie, że obowiązuje okres przejściowy. To w praktyce oznacza, że – do czasu definitywnego pożegnania Brytyjczyków – nie zmienia się nic. Ruch między graniczny opiera się nadal na zasadzie swobodnego przepływu osób, w handlu – a szczególnie e-commerce – nie ma ceł i innych barier, a transport przesyłek odbywa się zgodnie z dotychczasowymi regułami.

Paczki do Anglii i Brexit – wszystko, co warto wiedzieć

Okres przejściowy obowiązuje do końca roku 2020. Może zostać przedłużony o rok lub dwa lata – niezbędne jest jednak do tego porozumienie podjęcie maksymalnie do 1 lipca 2020 r. Od tego zależy kwestia obsługi kurierskiej w przyszłości.
Do czasu zmian, zamówienia na usługi kurierskie do Wielkiej Brytanii i z Wysp do np. Polski od odbywają się według reguł znanych od lat – bez ceł, bez barier handlowych, bez nadmiaru formalności. Zmieni się to w zależności od tego, jak wyglądać będzie porozumienie – lub jego brak – między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Mimo deklaracji polityków o dążeniu do ułatwienia procedur, obsługa zamówień na trasie Polska-Anglia-Polska wkrótce może znacząco różnić się od dzisiejszych standardów.

Czy przesyłki zagraniczne do Anglii będą utrudnione?

Firmy kurierskie obsługujące przesyłki do Anglii i z Anglii do Polski – oraz innych krajów Europy – przygotowane są na różne scenariusze wynikające z modelu relacji, jakie będą miały państwa Wspólnoty a Wyspy. O ile Brexit odbędzie się na podstawie umowy, można spodziewać się maksymalnego uproszczenia procedur obsługi kurierskiej. Jeśli jednak porozumienia nie będzie, paczki do Anglii będą znacznie bardziej sformalizowane.
Czego można spodziewać się w sytuacji, gdy Wielka Brytania ostatecznie nie będzie miała żadnej umowy z UE? Taki scenariusz oznacza:

  • obowiązkowe odprawy celne
  • załączanie dokumentacji potwierdzającej wartość towarów
  • numer Import VAT dla paczek do Wielkiej Brytanii o wartości poniżej 135 funtów, co reguluje HM Revenue & Customs

W praktyce oznacza to szczególną dbałość o wszelkie informacje kontaktowe i dotyczące wartości przesyłek – przy ich braku i przesyłki na Wyspy i z Anglii będą wracały do nadawcy.
Dodatkowo taki scenariusz oznacza również wzrost ceny za paczki do Anglii i w odwrotnym kierunku – to szczególnie istotne w przypadku firm zajmujących się handlem międzynarodowym.

Czy firmy kurierskie są gotowe na zmiany?

Brexit dla branży kurierskiej nie jest niczym nowym – renomowane marki od dłuższego czasu wdrażały różne warianty procedur tak, by klienci w możliwie najmniejszy sposób odczuli problemy z wysłaniem paczek na Wyspy lub odbiorem przesyłek od np. rodziny. Brexit oznacza jednak konkretne zmiany. Np. DPD wylicza, że wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii wyłącza następujące usługi:

  • doręczania przesyłek nadawanych w Polsce w ramach Pickup z odbiorem w Wielkiej Brytanii
  • nadawanie przesyłek do i z Wielkiej Brytanii za gotówkę
  • odbiór paczek z Wielkiej Brytanii wynikających ze zlecenia klienta DPD

Wprowadza też drobne ograniczenia geograficzne dotyczące odbioru lub dostarczenia przesyłek. Na podobne ruchy zdecydują się też inne firmy kurierskie.
Paczki do Anglii – jak i z Wysp do Polski – nadać można niezmiennie przez platformę KurJerzy.pl. Usprawnia to procedurę obsługi zamówień: wszystkie formalności obsługiwane są online, a w przypadku wątpliwości możesz skorzystać z pomocy specjalistów KurJerzy.pl.