Niedziela niehandlowa, a przesyłki kurierskie


niedziela niehandlowa, a przesyłki kurierskie
niedziela niehandlowa

Niedziele niehandlowe to temat, który w ostatnich miesiącach pojawia się bardzo często w dyskusjach zarówno na spotkaniach biznesowych, ale także w rodzinnych rozmowach na tematy polityczne.

Choć z założenia niedziele niehandlowe mają zwiększyć komfort pracy osób pracujących w handlu to jednak praktyka pokazała, że trudno zmniejszyć obciążenie dla jednej grupy społecznej bez przeniesienia tego ciężaru na innych. Choć pracownicy dużych sieci handlowych w istocie mają dodatkowe dni wolne w miesiącu, dzięki wprowadzonej ustawie ograniczającej handel to jednak cały szereg osób – pracownicy stacji benzynowych, mniejszych sieci handlowych (funkcjonujących teraz na przykład, jako placówki pocztowe), czy po prostu pracownicy małych prywatnych sklepów z pewnością pracy mają więcej. Jak pokazuje praktyka znacznie więcej pracy mają po wprowadzeniu niedziel niehandlowych także kurierzy. Z czego to wynika?

Dlaczego niedziele niehandlowe wpływają na ruch przesyłek

Ważnym czynnikiem powodującym, że niedziele niehandlowe zwiększają ruch przesyłek kurierskich jest to, że Polacy, – jako naród zapracowany – zakupów dokonują głównie w czasie wolnym – na przykład w weekendy. Tego przyzwyczajenia nie zmienią łatwo zamknięte sklepy. Wielu Polaków, którzy chcą dokonać niedzielnych zakupów przerzuciła się po prostu do sieci gdzie kupuje online. Choć niedziela była zawsze jednym z ważniejszych dni handlowych pod względem obrotów, nie trudno domyślić się, że zamknięcie sklepów w dowolny z siedmiu dni tygodnia spowoduje po prostu przeniesienie części ruchu do sieci.

Analiza zmian powstałych w wyniku wprowadzenia niedziel niehandlowych w Polsce, pokazuje poza znaczącym wzrostem ilości paczek, także inną ciekawą prawidłowość. Znacząco (różne źródła podają około 20%) wzrosły przeciętne gabaryty nadawanych paczek. Tutaj przyczyną są przede wszystkim realizowane przez klientów w sieci większe zakupy. Dotychczasowe zwyczaje skłaniały Polaków do dokonywania zakupów takich jak sprzęt RVT czy AGD stacjonarnie w sklepie. Wynikało to z faktu, że dla przeciętnej rodziny sprzęt taki to poważny wydatek i trudna decyzją, którą ciężko podjąć bez obejrzenia sprzętu. Dodatkowo w społeczeństwie ciągle istnieć może obawa dotycząca ewentualnych uszkodzeń tak poważnego sprzętu czy kosztów transportu. Niedziele niehandlowe sprawiły jednak, że Polacy po prostu nie mają wyboru. W przypadku, gdy nie mają czasu na zakupy w ciągu tygodnia, nie mogą również udać się do sklepu w niedziele ze względu na to, że jest zamknięty – po prostu dokonują zakupu sprzętu i innych większych artykułów w sieci, mimo obaw, które są z tym związane.

Wpływ niedziele niehandlowych na przesyłki – podsumowanie

Trzeba, więc pogodzić się z tym, że zmniejszenie nakładu pracy dla pracowników galerii handlowych czy dużych sieci handlowych spowoduje trwały wzrost ilości zakupów dokonywanych online – tym samym zwiększy ilość pracy dla kurierów. Choć w poprzednich miesiącach (kwiecień, maj) zwiększenie ilości paczek mogło być jeszcze bardziej widoczne (było wiele niedziel niehandlowych – dodatkowe przez święta) to również w kolejnych miesiącach należy spodziewać się, że klienci sklepów internetowych dostarczą kurierom wiele pracy.