Allegro nie ma złudzeń. Czas na samodzielny odbiór paczek


Allegro
Allegro

Samodzielność w odbiorze przesyłek – trend, który od kilku lat jest coraz bardziej zauważalny w sferze e-commerce, teraz potwierdził kluczowy gracz rynkowy. Allegro przyznaje, że dziś klient oczekuje możliwości zamówienia przesyłki do wyznaczonego punktu odbioru.

Stąd decyzja Allegro o podjęciu współpracy z sieciami, które dysponują w sumie kilkoma tysiącami potencjalnych miejsc odbioru. Rynek nie ogranicza się bowiem do dominujących Paczkomatów. Zestawienie potencjalnych miejsc odbioru przesyłek, jakim klienta chce kusić Allegro musi robić wrażenie. To nie tylko sieć znana już jako UPS Acces Point – np. lokalne sklepy – czy też kioski w sieci RUCH-u. Duże zmiany na rynku oznaczać będzie możliwość odbioru przesyłek z Allegro w sklepach Żabki i Freshmarket oraz stacjach paliw Orlen. Tylko dwie pierwsze marki to w sumie aż 4,7 tys. sklepów. Z kolei PKN Orlen, kontrolując ok. 30 proc. rynku paliw w Polsce, dysponuje 1,7 tys. stacjami. W sumie, dla Allegro oznacza to możliwość odbioru przesyłek w stopniu, jakiego dotychczas klienci tego serwisu nie mieli. Rozszerzając sieć Paczkomatów o nowe punkty odbioru przesyłek, Allegro – zapewniając przy tym atrakcyjny cennik dostaw – oddaje swoim klientom ogromne pole wyboru. Do końca roku, według założeń firmy, sieć punktów odbioru zbliży się do 20 tys. miejsc.

Dlaczego klienci cenią odbiór własny?

Kurier ustalający termin odbioru przesyłki lub dzwoniący do klienta w celu ustalenia godziny jego pobytu to już przeżytek; dziś odbiorca przesyłki ceni sobie elastyczność. I właśnie na ten kierunek zmian uwagę zwróciło Allegro. Według analiz serwisu klienci szczególnie doceniają:

  • szeroką, coraz większą dostępność punktów odbioru
  • wygodę odbioru i brak presji czasowej
  • ceny – obniżone w stosunku do usług kurierskich

Szczególne znaczenie ma ostatnia kwestia. Według szacunkowych danych, odbiór własny w wyznaczonym punkcie może być nawet do 40 proc. tańszy niż usługa w formacie “od drzwi do drzwi”. Przy rosnącym zaufaniu do transakcji e-commerce i braku obaw co do utraty przesyłki, liczba dostaw do punktów odbioru wzrosła o prawie 80 proc. W ten sposób Polska wpisuje się w ogólne trendy europejskie. Tendencja do samodzielnego odbioru przesyłek zamawianych przez internet zauważalna jest na całym kontynencie.

Rozwiązanie dostępne dla wszystkich

Co szczególnie ważne, Allegro – dysponując wyjątkowym narzędziem w postaci sieci – zaoferuje jednolite warunki wszystkim przedsiębiorcom funkcjonującym w serwisie. Wystarczy podpisać umowę z przewoźnikiem na podstawie warunków ustalonych przez polskiego giganta. Allegro planuje kolejne kroki związane z dostosowaniem usług logistycznych do oczekiwań klientów. Następne zmiany obejmować będą m.in. opcje dostarczenia niewielkich przesyłek, a także warianty ekspresowych realizacji. Wdrożenie kolejnych opcji to kwestia kilku miesięcy – do końca roku zakupy przez Allegro oznaczać mają jeszcze szybszą dostawę paczki do miejsca preferowanego przez odbiorcę. I coraz częściej nie jest nim dom, ale konkretny punkt w pobliżu