Na czym polegają opłaty paliwowe i drogowe ujmowane w cenie usługi kurierskiej?


Dopłata paliwowa
Dopłata paliwowa

Kurierzy ustalają ceny swoich przesyłek na podstawie wielu zmiennych, dotyczących kosztów wykonywania usługi oraz potencjalnych zysków. Jedną ze składowych takiej ceny są opłaty paliwowe i drogowe. Jak się je oblicza oraz ile wynoszą takie koszty? Sprawdzamy!


Na początku powinniśmy wskazać czym tak naprawdę są opłaty paliwowe i drogowe oraz dlaczego mają wpływ na cenę przewozu przesyłek.

Czym są opłaty paliwowe i drogowe?

W Polsce opłata ta to zobowiązanie finansowe, uiszczane ze względu na wprowadzenie do kraju określonej ilości paliw oraz gazu, służących do zasilania pojazdów silnikowych. W 80 procentach opłata ta przekazywana jest na Krajowy Fundusz Drogowy, a w 1/5 na Fundusz Kolejowy.

Do wniesienia takiej opłaty zobowiązani są sprzedawcy paliw, importerzy oraz podmioty, które produkują takowe. W ujęciu podatkowym, opłaty paliwowe i drogowe muszą wnosić wszystkie firmy, które odprowadzają akcyzę za wyżej wymienione surowce.

Jaka jest wysokość takiej opłaty? Stawki są zmienne, a ustala je minister transportu. Aktualnie w Polsce opłaty paliwowe wynoszą (na 1000 litrów lub kilogramów w przypadku gazu) 165,14 złotych dla benzyny, 198,25 złotych za gaz oraz 338,53zł za olej napędowy.

Czy opłaty paliwowe i drogowe przekładają się na ceny przesyłek?

Każda opłata czy podatek wpływa na ostateczną cenę paliwa, która sprzedawana jest klientom hurtowym i detalicznym – również opłaty paliwowe i drogowe. Z kolei koszt usługi kurierskiej zależy również od kwot, jakie przedsiębiorca musi zapłacić za litr oleju napędowego, gazu czy benzyny. Z tego względu możemy jasno powiedzieć, że opłaty paliwowe przekładają się na cenę usług kurierskich.

Jednakże kurierzy nie zmieniają cen przewozu przesyłek tak dynamicznie, jak robią to sprzedawcy na stacjach benzynowych (co możemy zauważyć, bo jednostkowa kwota za litr potrafi zmienić się nawet kilka razy w ciągu dnia). Doliczają kwoty za paliwo do przesyłek na podstawie wybranego przez siebie wzoru. I tak niektórzy uwzględniają średnią arytmetyczną ceny oleju napędowego w całym kraju na miesiąc. Inni uwzględniają przy określeniu dopłaty stawki, które ogłasza PKN Orlen.

Jak procentowo mają się opłaty paliwowe i drogowe do cen za przesyłki? Otóż np. DHL zastrzega doliczenie 17-procentowej dopłaty do przesyłki w związku z kosztem paliwa. W innych przedsiębiorstwach wartości te są podobne.

Nie martw się o dodatkowe koszty przesyłki!

Niektórzy klienci firm kurierskich obawiają się, że po zamówieniu przesyłki będą musieli jeszcze dopłacić określoną kwotę opłaty. Pamiętaj, że jeżeli zamawiasz usługę za naszym pośrednictwem, w cenę wliczamy już wszystkie opłaty. Nie będziesz więc musiał nic dokładać!