Czym są przedmioty wyłączone z transportu kurierskiego?


Przedmioty wyłączone z transportu
Przedmioty wyłączone z transportu

Okazuje się, że nie wszystko możesz przetransportować kurierem, zgodnie z regulaminem danej firmy. Wiele przedsiębiorstw ogranicza możliwość przewozu określonych elementów, ze względu na praktykę, bezpieczeństwo czy brak możliwości technicznych. Które przedmioty wyłączone są z transportu kurierskiego i dlaczego nie możesz ich nadać? Podpowiadamy!


Niektóre przedmioty (takie jak np. duże elementy karoserii samochodowej czy silnik) możesz przetransportować przy pomocy kuriera, jednak ten musi posiadać opcję przewozu paletowego. Co do zasady, ich standardowy transport (np. w kartonach) jest zabroniony.

Dlaczego niektóre przedmioty wyłączone są z transportu kurierskiego?

Istnieje kilka przesłanek, które sprawiają, że kurierzy nie chcą przewozić określonych rzeczy. Najczęściej chodzi tu o bezpieczeństwo samego ładunku. Elementy bardzo kruche czy w formie proszku (w opakowaniach papierowych) mogą się szybko rozerwać i wylecieć podczas transportu.

Pojawia się również kwestia możliwości technicznych. Do transportu leków, chemii czy żywności potrzebne są specjalne chłodnie, których kurierzy zwykle nie posiadają. Źle transportowana żywność może się po prostu przeterminować lub popsuć.

Zwróć też uwagę na bezpieczeństwo samych pracowników firm kurierskich. To mogłoby być zagrożone, jeżeli transportowaliby trucizny, substancje łatwopalne czy wybuchowe. Z tego względu kurierzy kategorycznie odmawiają przyjmowania takich elementów.

Oczywiście, o substancjach niedozwolonych w prawie nie ma co wspominać. W przypadku wykrycia, kurier mógłby mieć problem natury kryminalnej. Regulamin zabrania więc wysyłania takich niedozwolonych rzeczy.

ZOBACZ TEŻ: Przewożenia jakich towarów odmawiają konkretne firmy kurierskie?

Co się stanie, jeżeli wyślę przedmioty wyłączone z transportu kurierskiego?

W przypadku ewentualnego wykrycia takich elementów, kurierzy mają prawo odmówić wykonania usługi lub nałożyć dodatkową opłatę na nadawcę. Jeżeli pracownicy zauważą, że nadano substancje niebezpieczne czy niedozwolone prawnie, to poinformują o tym fakcie organy ścigania.

Pamiętaj też, że uszkodzenie elementów wyłączonych z transportu (np. żywności czy chemii) nie daje Ci prawa do reklamacji. Warto mieć to na uwadze!

Jakie przedmioty są wyłączone z transportu kurierskiego?

Istnieje wiele grup przedmiotów, które są wyłączone z transportu kurierskiego. Jakie to elementy? Czego kurier nie przetransportuje?

Przedmioty kruche, sproszkowane

Tutaj możemy mówić zarówno o materiałach budowlanych jak kleje, gipsy czy podobne elementy, ale też między innymi ceramika, porcelana, pokarmy dla zwierząt, nawozy i podobne. W przypadku uszkodzenia takiego przedmiotu, nie będziesz miał pola do wniesienia reklamacji.

Żywności i podobne

Tu mamy na myśli między innymi suplementy diety, napoje, nabiał pieczywo i wiele innych rodzajów pożywienia. Wyłączone są również warzywa i owoce. Niektórzy w swoje paczki wkładają np. miód czy różnego rodzaju wędliny, jednak tutaj transport też jest oficjalnie niedozwolony i nadawca decyduje się na to na własną odpowiedzialność.

Chemia, wyroby koncesjonowane i wyroby medyczne

Kurier nie podejmie się transportu proszków do prania, płynów do płukania, substancji chemicznych takich jak odżywki do roślin. Podobnie jest między innymi z alkoholami, papierosami (i tytoniem), a także wszelkimi lekami. Oczywiście, tutaj też często zdarzają się osoby, które nadają podobne przesyłki (np. proszki do prania w kartonowych opakowaniach), jednak konsekwencje nieudanego transportu również spadają na nadawcę.

Substancje i przedmioty niedozwolone prawnie

Pod żadnym pozorem nie można nadawać broni, amunicji lub narkotyków. Wykrycie takiego transportu na etapie sortowania będzie miało dla nadawcy wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje, włącznie z elementami karnymi.

Elementy niebezpieczne i łatwopalne

Pamiętaj, że kurier nie przyjmie żadnych substancji czy elementów łatwopalnych czy wybuchowych. Nie powinieneś więc wysyłać akumulatorów, baterii, trucizn, olejów, smarów, benzyny czy wielu części samochodowych. Kurierzy nie podejmą się zleceń, w których przewożone są materiały uznane w konwencji ADR.

Oczywiście, zakres przedmiotów wyłączonych z transportu kurierskiego jest szerszy. Dotyczy między innymi przedmiotów wyjątkowo cennych, papierów wartościowych, gotówki czy np. organizmów żywych lub martwych. Zdarza się, że powyższe przedmioty i tak są nadawane w przesyłkach, jednak za każdym razem nadawca robi to na swoją odpowiedzialność!