Wysyłka do USA – jak skompletować dokumenty?


Wysyłka do USA – jak skompletować dokumenty
Wysyłka do USA – jak skompletować dokumenty

Jeżeli wysyłałeś przesyłkę poza tereny Unii Europejskiej, mogłeś spotkać się z problemem zebrania i wypełnienia dokumentacji. Wysyłka do USA i innych krajów odległych wymaga bowiem sporej „papierologii”, w której niekiedy ciężko się połapać. Jak skompletować i przygotować odpowiednie dokumenty tak, aby skutecznie przesłać coś poza kraje wspólnoty?
Dlaczego wysyłka do USA wiąże się z pewnymi obostrzeniami? Wiąże się to z przepisami celnymi.

Prawidłowa wysyłka do USA. O czym musisz pamiętać?

Przesyłka, która przemieszcza się wewnątrz Unii Europejskiej podlega przepisom o prawie pocztowym z 2018 roku i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Dodatkowymi aktami legislacyjnymi są rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Przepisy te mówią o wolnym przewozie przesyłek na terenie całej wspólnoty – bez wewnętrznych kontroli, ceł czy odprawach celnych.

Wysyłka do USA czy innych krajów, które nie należą do Unii Europejskiej jest bardziej skomplikowana. Ta podlega dodatkowym opłatom (cło, niekiedy podatki), ale i dużo większej biurokracji i odprawom celno-skarbowym. Taka sytuacja nie jest komfortowa dla osób i przedsiębiorstw, które pierwszy raz spotykają się z ograniczeniami za tym idącymi.

Każde zlecenie, które chcesz wysłać poza Unię wymaga, więc dodatkowych wniosków, które muszą być wypełnione prawidłowo. Niezbędne będą oczywiście dane odbiorcy i nadawcy, ale też wartość i zawartość paczki (opis towaru z informacją, czy nie jest on niebezpieczny), a także sposób doręczenia.

Samo wypełnienie dokumentu może być dla ciebie trudne, szczególnie, że urząd celny może wymagać stawienia się na miejscu w celu wypełnienia dokumentów. Może być to uciążliwe np. dla firm, które wysyłają sporo paczek i nie mają czasu na osobiste stawiennictwo w celu złożenia dokumentów. Jest jednak na to rozwiązanie!

Wypełnij i złóż dokumenty online

Błędne lub niepełne dokumenty przewozowe mogą opóźnić, a w skrajnym przypadku całkowicie uniemożliwić dostarczenie wysyłki do USA. To może bardzo niekorzystnie wpłynąć na twoje finanse. Z drugiej strony na pewno chciałbyś uniknąć osobistego stawiennictwa w izbach celnych. Nie powinieneś pozwolić sobie na błąd i jest na to skuteczny sposób.

Wystarczy, że złożysz odpowiednie dokumenty w wersji elektronicznej. W tym celu możesz skorzystać z opcji dostępnych w serwisie KurJerzy.pl. Jak działa taka możliwość? To bardzo proste i skuteczne, zarówno dla klientów indywidualnych jak i firm.

Przygotuj wcześniej odpowiednie dane dotyczące przesyłki. Wymagane będą jej dane objętościowe, informacja o zawartości, wartość itd. Koniecznie musisz mieć też odbiorcę i zdecydować o formie doręczenia wysyłki do USA lub innego kraju spoza Unii Europejskiej. Następnie zacznij wypełniać dostępny na stronie formularz. To właściwie wszystko.

Specjalny system sam wygeneruje dokumenty eksportowe, a w razie potrzeby zaalarmuje o potrzebie dodatkowych danych. Nie będziesz musiał obawiać się błędów. System wygeneruje poprawne i akceptowane przez służbę celną dokumenty. Twoja rola polega na wydrukowaniu dokumentów przewozowych (sprawdź, czy masz je wszystkie!), podpisaniu ich i dołączeniu ich – wraz z etykietą – do twojej przesyłki.

W ten sposób zaoszczędzisz nerwów (pewność, że dokumenty są wypełnione dobrze), czas (nie musisz osobiście udawać się w celu wypełnienia i złożenia papierów) i pieniądze związane z ewentualnymi zwrotami. Sam system jest bardzo prosty, intuicyjny i nie wymaga wiedzy technicznej i eksperckiej. Sprawdź już dziś!