Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej – jakie są zalety?


Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej
Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej

Wysyłasz paczkę kurierem? Z pewnością obawiasz się o jej los. Jeżeli wysyłasz ważny dla Ciebie lub adresata przedmiot, to boisz się, że ten zostanie zniszczony, zagubiony lub skradziony. Żeby wyeliminować takie zagrożenie, kurierzy wprowadzili specjalne ubezpieczenie przesyłki kurierskiej. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są jego zalety?

Ubezpieczenie jest powszechnie stosowaną formą ochrony życia i mienia. Po opłaceniu określonej składki, konkretny przedmiot (w naszym przypadku przesyłka) jest objęta ochroną. Jeżeli kurier go straci lub zniszczy, należy nam się odszkodowanie w określonej kwocie.

Czy każda przesyłka jest ubezpieczona?

Co do zasady, firmy kurierskie oferują podstawowe ubezpieczenie wysyłanych przedmiotów i dotyczy to wszystkich przesyłek, które wysyłasz przy pomocy serwisu KurJerzy.pl. Twoja paczka jest więc chroniona, jednak do określonej kwoty. W zależności od wybranego kuriera, kwota ta może się znacznie różnić.

Oczywiście, nie oznacza to, że możesz wysłać przesyłkę niezabezpieczoną, niezgodną z regulaminem. Jeżeli przesyłasz wrażliwy, szklany przedmiot, to musisz go odpowiednio oznaczyć. Obowiązkowe są znaki typu „ostrożnie” czy „góra-dół” jeżeli to konieczne. Pamiętaj też, że jesteś zobowiązany do zamówienia przesyłki niestandardowej.

Jaką kwotę obejmuje ubezpieczenie przesyłki kurierskiej?

Kwota podstawowego ubezpieczenia, które wliczone jest już w cenę usługi kurierskiej zależy od danej firmy. UPS np. chroni przedmioty do kwoty 323 złotych. Na trochę więcej pozwala oferta DHL – tutaj kwota ubezpieczenia sięga 500 złotych. Jak widzisz, jeżeli przesyłasz przedmioty o małej lub średniej wartości, nie musisz wykupować dodatkowego ubezpieczenia. Co natomiast, jeżeli chcesz nadać przedmiot, który jest warty dużo więcej niż kwota podstawowa?

W takim przypadku powinieneś wykupić dodatkowe ubezpieczenie przesyłki kurierskiej, do określonej przez Ciebie kwoty. Wtedy możesz spać spokojnie.

Zalety ubezpieczenia przesyłki kurierskiej

  • Zwrot środków, jeżeli kurier uszkodzi Twoją przesyłkę lub ją zgubi – nie musisz obawiać się, że przesyłka uszkodzi się lub zginie w trakcie transportu. Jeżeli tak się stanie, dostaniesz kwotę odpowiadającą jej wartości.
  • Skuteczne zabezpieczenie wrażliwych towarów np. ze szkła czy elektroniki (na wypadek zniszczenia czy kradzieży) – nawet oznaczenie „Ostrożnie” może niekiedy nie uchronić przesyłki od zniszczenia. Bardzo sporadycznie, ale zdarzają się też kradzieże wartościowych przedmiotów. Przed skutkami takiego procederu uchroni Cię ubezpieczenie.
  • Finansowa ochrona produktów sprzedaży – jeżeli wysyłasz sprzedany przedmiot, to – w przypadku uszkodzenia go w transporcie – możesz bez problemu zwrócić środki za przedmiot kupującemu, nie tracąc własnych.

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej – wyłączenia

Pamiętaj, że ubezpieczenie przesyłki kurierskiej nie zwalnia Cię z odpowiedniego zabezpieczenia paczki. Musisz też mieć dowód potwierdzający wartość zawartości (np. paragon, fakturę czy zdjęcia). Ubezpieczenie nie obejmuje przedmiotów, które nie są zgodne z regulaminem firmy kurierskiej – tu nawet zniszczenie czy zniknięcie nie da Ci podstaw do ubiegania się o odszkodowanie.

Zwróć uwagę na to, że większość przesyłek nie przekracza wartości w podstawowym wariancie ubezpieczenia. Dla bardziej wartościowych paczek, powinieneś dokupić dodatkową ochronę. To zapewnia tak wiele, za bardzo niewiele.