Wysyłka akumulatora – towary zakazane w transporcie


Towary zakazane w transporcie – akumulatory nowe i używane
Towary zakazane w transporcie – akumulatory nowe i używane

Akumulatory nowe i używane zaliczane są do 9 klasy zagrożenia w ramach umowy ADR. Uznawane są za materiały żrące ze względu na znajdujące się w ich wnętrzu toksyczne substancje. To one właśnie powodują, że tego typu urządzenia mogą stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Firmy kurierskie nie zgadzają się na przewożenie akumulatorów zwykłą (standardową) przesyłką. Głównie ze względu na zagrożenie wyciekiem elektrolitu, które może być szkodliwy dla zdrowia człowieka, firmy kurierskie bardzo rygorystycznie podchodzą do tego urządzenia. Złożenie zlecenia wysyłki zawierającego akumulator, byłoby niezgodne z prawem i stwarzało niebezpieczeństwo związane ze złym sposobem pakowania oraz transportu. Częstą i złą praktyką jest zatajanie prawdziwej zawartości przesyłki. Nadawca podaje, że wysyła inny produkt niż w rzeczywistości. W takim wypadku, gdy coś się stanie reklamacja nie jest uwzględniana. Dodatkowo, przy uszkodzeniu pozostałych paczek możemy ponieść większe konsekwencje.

Wysyłka akumulatora – specjalne warunki przewozu

W przypadku transportu akumulatorów, przewoźnik musi zagwarantować specjalne warunki przewozu. Towar powinno się właściwe zabezpieczyć i zapakować, aby można było go transportować. Dlatego akumulatory powinny:

  • Mieć obudowy w dobrym stanie.
  • Być zamocowane w taki sposób, aby nie mogła wyciekać ich zawartość oraz aby nie Mogły zsunąć się, upaść lub ulec uszkodzeniu np. poprzez spiętrzenie na paletach.
  • Nie zawierać pozostałości materiałów kwaśnych lub alkalicznych na zewnętrznych powierzchniach.
  • Być zabezpieczone przed zwarciem.
  • Być przewożone w pozycji stojącej.

Wysyłka używanych akumulatorów

Aby firma kurierska mogła przewozić akumulatory używane, musi spełniać wytyczne związane z transportem odpadów. Ponadto, trzeba podkreślić, że zużyty akumulator może także stanowić poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska, jeśli dojdzie do wycieku niebezpiecznych substancji. Przy używanym sprzęcie takie prawdopodobieństwo jest jeszcze większe.