Średnia cena przesyłki kurierskiej na świecie – badanie


Średnia cena przesyłki na świecie - badanie
Średnia cena przesyłki na świecie - badanie

Sellics każdego roku stara się przygotować raport na temat logistyki, który ma pokazać różnicę w cenach przesyłek kurierskich wysyłanych na świecie. Badanie to nie zawsze jest do końca miarodajne, ponieważ cena przesyłki zawarta w zestawieniu jest uśredniana, a przez to często bardzo niemiarodajna. Zresztą zobaczmy sami, jak wygląda zestawienie, a ile faktycznie kosztuje przesyłka, o której mowa w dokumencie.

Średnia cena przesyłki w Europie

Sellics jest rozwiązaniem od Amazon, które ma pomagać w sprzedaży produktów na tejże platformie. Badania cen przesyłek przeprowadzane są od pewnego już czasu. Jednak za każdym razem wydają się one lekko niedopasowane do obecnych realiów rynkowych.

W celu zbadania kosztów dostawy zdecydowano się przygotować paczkę o wadze 2 kg i wymiarach 46 cm x 31,5 cm x 9,5 cm. Paczki nadawano przy pomocy trzech głównych dostawców UPS, DHL oraz Fedex, jednakże, jak możemy przeczytać, często także korzystano z usług lokalnych przewoźników, co mogło mieć znaczący wpływ na cenę. Podczas nadania wybierano usługę „Express Shipping”, która daje gwarancję dostawy na następny dzień roboczy, co także ma duży wpływ na cenę.

W 2017 roku badanie dało następujące wyniki:

Grafika: Sellics 

Jak widać paczka w Polsce przebyła trasę Warszawa – Kraków, a jej uśredniona cena wyniosła około 40 zł. Wydaje się to ceną bardzo wysoką. Trzeba pamiętać, że przesyłki te były zamawiane bezpośrednio w firmach kurierskich, a osoby nadające nie miały podpisanej umowy z żadną z nich.

Grafika: Sellics 

W 2018 roku można zauważyć, że cena takiej samej paczki spadła. Nie jest to spadek bardzo drastyczny, ale na pewno należy go odnotować.

Grafika: Sellics 

Gdzie najtańsze przesyłki?

Jak wynika z zestawienia, najtaniej paczkę nadamy w Rumunii, czy też Bułgarii. Najdroższe kraje to USA, Francja, Australia. Skąd takie różnice w cenach? Czynników może być bardzo wiele. Między innymi mogą one mieć podłoże gospodarcze. Jednakże przeglądając zestawienie cenowe i porównując je z cennikami obowiązującymi w danych krajach można dojść do jednego wniosku. Cenę przesyłek zawyżają także lokalni przewoźnicy, którzy pojawiali się w badaniu.

Jak tanio wysłać przesyłkę kurierską?

Jeśli popatrzymy na te ceny, to mogą one odstraszyć osoby, które potrzebują szybko i tanio nadać przesyłkę kurierską. Dlatego warto skorzystać z rozwiązań sprawdzonych, jakimi są brokerzy kurierscy. Firmy te z racji dużego wolumenu nadawanych przez siebie przesyłek mogą znacznie obniżyć koszt nadania paczki.